reklama

Hráli si, že mají čisťoulinké ručičky, teď je vše zpochybněno, rýpl si do STAN Klaus

Kauzy hnutí STAN týkající se jeho financování nebo stáže poslance Jana Farského zarážejí i bývalého prezidenta Václava Klause. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS si do Starostů rýpl, protože podle něj předstírali „čisťounké ručičky“, ale realita je jiná. Pokud by sám seděl v opoziční lavici, „hrál by tuto kartu dál“.

reklama

„Výlet pana Farského je pod moji rozlišovací možnost. Nicméně to, že oni takto chápou politickou práci a vesele si chtěli odletět poté, co se schválila důvěra, je důkaz, že to není vážná strana. Je to prázdné nehomogenní sdružení,“ kritizoval Klaus hnutí STAN ve vysílání CNN Prima NEWS.

Poslanec Jan Farský (STAN) totiž získal prestižní stáž v USA, voličům to ale před volbami nepřiznal a mandátu ve Sněmovně se vzdát nehodlá. Svůj plánovaný čtvrteční odlet nakonec odložil kvůli průtahům sněmovního jednání o důvěře nové vládě. I když tento týden rezignoval na post šéfa poslaneckého klubu, je jeho cesta nadále terčem kritiky.

To ale není jediný problém, který teď Starostové musí řešit. Hnutí totiž sponzoroval trestně stíhaný muž. A i když o tom předseda a ministr vnitra Vít Rakušan podle svých slov neměl nejmenší tušení, zejména šéf opozičního hnutí Tomio Okamura chce STAN v tomto směru pořádně proklepnout. Podle něj totiž část darů pochází z Kypru, který se řadí mezi daňové ráje, přestože to hnutí odmítá.

„Je to vážná věc. Někdo si hrál, že je přečistý a má čisťoulinké umyté ručičky. Najednou je vše zpochybněno. Kdybych byl opozicí, tak bych hrál tuhle kartu dál. I když já se nechytám zdánlivých drobností,“ poradil Klaus nepřímo.

Politolog: Starostové netušili, jaké bomby mají pod nohama

Právě opoziční hnutí SPD a ANO ve čtvrtek neprosadila schválení programu mimořádné schůze, na níž se mělo financování STAN řešit. Cílem mělo být odvolání Rakušana a vznik sněmovní vyšetřovací komise. Starostové opakovaně uvedli, že žádné peníze z ciziny nepřijali a že dary jsou buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku. Tedy od firem, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají lidi.

Kauzy kolem vládní strany hodnotil také politolog Ladislav Mrklas. „Myslím, že nervozita uvnitř vlády je. Speciálně STAN netušili, jaké všechny bomby mají pod nohama. Možná to tušili, ale doufali, že to nepřijde tak brzo,“ míní.

„Koalice Pirátů a Starostů kandidovala s tím, že přinášejí čistotu. Jenže Farský porušuje koaliční závazek, Vít Rakušan sklouzl do financování a jen opakuje, že vše, co provedl, je legální. To ale neznamená, že je to morální,“ dodal komentátor Tomáš Jirsa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama