reklama

Hořká čokoláda? Kvalitní čokoláda není hořká, jen tmavá

Získala už třicet čtyři ocenění za své čokolády a vyrábí výhradně z kakaových bobů. Dohlíží na to, aby její suroviny byly z farem, na kterých nepracují děti. Co ale hlavně? Má svou práci ráda. Michaela Dohnálková zariskovala a ze stálého zaměstnání odešla a založila svou vlastní továrnu na čokoládu.

reklama

V dětství byla často u dědečka, který byl cukrářem. Asi právě proto měla vztah ke sladkému už od malička. Zpočátku se ale dala jinou cestou, a to na studia jazyků na filozofické fakultě. Školu vystudovala, ale vždy ji to táhlo k čokoládě. Až jednou ochutnala Irskou, která byla vyrobena poctivě a přímo z kakaových bobů. Rozhodla se, že zkusí vyrobit podobnou.

„Zpočátku jsem ani neuměla postup na výrobu čokolády. Tehdy ani nebylo moc informací a všechno jsem si musela dohledávat sama i se to naučit. Jedna čokoláda dokonce vyšla s bublinkami, což je špatně, ale připomínala aspoň čokoládu Aero,“ vzpomíná s úsměvem.

Začátky byly těžké i z důvodu toho, že neměla žádné přístroje na výrobu. „Tehdy jsem říkala, že nejlepší přítel výrobce čokolády je fén. Fénem rozehřejete, co potřebujete. Fénem jsem i odfoukala slupky z kakaových bobů a ještě jsem měla na sobě plavecké brýle,“ směje se Michaela. Časem jí pod rukama začal vznikat doslova poklad. Ten poslala do soutěže, kde získala stříbrnou medaili. Od té doby se pak čokoládě začala věnovat naplno.

„Základ pro dobrou cukrařinu mi předal dědeček. Vždy třeba poznám, když tam není máslo.“

Svět čokolády

Čokoládám se začalo dařit a Míša vyhrávala jednu medaili za druhou. Dokonce přešla z malé domácí dílny na větší továrnu na čokoládu. „Naše hlavní filozofie je, že chceme zákazníkovi co nejvíc zprostředkovat chuť kakaových bobů. Protože ty kakaové boby, které vybírám jsou opravdu výjimečné.“

„Hořké čokoládě nikdy neříkáme hořká, ale tmavá. Protože je tam spoustu dalších chutí, jako je ovocná, oříšková, kávová nebo máme i čokoládu, co chutná po olivách. To chceme zprostředkovat zákazníkovi,“ říká Míša, která vyrábí všechny své čokolády metodou Bean to bar. Což znamená „od bobů až po tabulku“. Díky této metodě lze i velmi dobře ovlivnit chuť tak, jak výrobce chce.

„Jakmile je na první ochutnání čokoláda hořká, tak to znamená, že boby nejsou dobré nebo jsou přepražené. První chuť má být vždy jiná, a tak se pozná i dobrá čokoláda. Proto neříkám nikdy hořká čokoláda.“

Michaela dokonce zná původ svých bobů. Ověřuje si i to, za jakých podmínek se boby pěstují, sklízí a zpracovávají. Dbá na to, aby tam nebyla dětská práce a s farmáři se zná. Upřednostňuje především kvalitu nad kvantitou.

Sledujte pořad Úspěšní!

Zdolávání nekonečných překážek, mnoho prožitých zklamání a přesvědčování od ostatních, že to nedokážou. I tak vypadá cesta k úspěchu. I tak vypadá život hrdinů v příbězích pořadu Úspěšní!

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnoho z nás se s nimi ztotožňuje a prožívá podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Tagy:
čokoláda Úspěšní Michaela Dohnálková Míšina čokoláda

Hlavní zprávy

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum
360°

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama