reklama

Hradní kancelář si kolem Zemana hraje na schovávanou. Dělá zemi ostudu, říká Balík

Kancelář prezidenta republiky si kolem celé situace se zdravotním stavem hlavy státu Miloše Zemana hraje na schovávanou a dělá celé zemi ostudu. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ústavní soudce Stanislav Balík. Ten sice uznává, že Zeman, který je nyní hospitalizován na JIP v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, má jako občan jisté právo na soukromí, ale vzhledem ke své prezidentské funkci by veřejnost měla vědět, zda je schopen ji vykonávat.

reklama

„Ocitáme se v situaci, kdy pan prezident má samozřejmě jako občan jisté právo na osobní soukromí. Na druhou stranu vykonává veřejnou funkci a ta je odvozena od toho, že vládne lidu prostřednictvím svých orgánů,“ řekl v pořadu 360° Balík.

Řešení je podle něj velice jednoduché. Veřejnost nemusí nutně vědět, jak zní prezidentova diagnóza či konkrétní detaily jeho stavu. Měla by však vědět podle článku 66 Ústavy, zda je schopen vykonávat svůj úřad. Zmíněný článek totiž pojednává o tom, že v případě zdravotní neschopnosti je možné převést prezidentské pravomoce na jiné ústavní činitele.

V současné situaci hraje velkou roli prezidentská kancelář v čele s jejím šéfem, kancléřem Vratislavem Mynářem, a Zemanovým tiskovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Nepopiratelný vliv zde má i prezidentův poradce Martin Nejedlý. Jejich počínání Balík kritizuje. „Postup, který je veden ze strany Kanceláře prezidenta republiky, a celá tato hra na schovávanou, nepřispějí ke klidné atmosféře,“ prohlásil bývalý člen Ústavního soudu.

Ten dále ve výtkách pokračoval. „Je to další z ukázek toho, že jsou tu lidé, kteří nemají dostatečnou dávku politické kultury. Dělají zemi, která se prezentuje jako právní stát, ostudu,“ dodal Balík.

Přibáň: Když ani ústavní činitel nic neví, něco není v pořádku

Právník a pedagog působící ve Velké Británii Jiří Přibáň s Balíkovými slovy souhlasí. „Veřejnost nemusí být informována detailně, ovšem jiné informace a mnohem detailnější by měli mít ostatní ústavní činitelé. To, že je nemají a musí o ně žádat oficiální cestou, svědčí o tom, že něco tady není v pořádku,“ řekl Přibáň s odkazem na úterní slova předsedy Senátu Miloše Vystrčila v pořadu 360°. Vystrčil ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že o Zemanově zdravotním stavu má stejné informace, jako běžný občan, a kancléři proto zašle oficiální dopis.

Přibáň dodal, že aktuální situace je dramatická i vzhledem k tomu, že je čerstvě po sněmovních volbách a tudíž je potřeba svolat novou Sněmovnu, ale hlavně jmenovat nového premiéra a vládu. Jde tedy o moment, kdy prezident musí jednat. „A místo toho, aby konal, nebo se alespoň nějak vyjádřil, tak tu máme prezidentovo ticho a mlčení jeho kanceláře,“ uvedl pedagog.

Doplnil, že vzhledem k tomu, že o Zemanovi stále chybí základní informace, by mohlo být možné, že zmíněný článek 66 Ústavy může přijít na přetřes. Zejména kvůli případnému zjištění, zda rozhodnutí a vzkazy, které od jeho spolupracovníků přicházejí, pochází skutečně od hlavy státu. „Myslím, že v tomto ohledu jsme k článku 66, tedy zbavení pravomocí prezidenta, blíže, než jsme si mysleli před několika dny,“ dodal Přibáň.

Tagy:
Miloš Zeman Jiří Ovčáček Vratislav Mynář Martin Nejedlý Ústavní soud odvolání Ústava Ústřední vojenská nemocnice ÚVN Stanislav Balík Jiří Přibáň

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama