Hřebejk se ostře pustil do Klause: Nad rakví Jakubiska si kopnul do jeho mrtvých kolegů

Režisér Jan Hřebejk na Twitteru ostře kritizoval projev Václava Klause na pohřbu slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Podle filmaře si bývalý prezident kopnul do Jakubiskových významnějších mrtvých kolegů. „Neměl jsem tam chodit,“ litoval své účasti na pohřbu Hřebejk. Reakci Václava Klause na Hřebejkova slova CNN Prima NEWS zjišťuje.

Během pohřbu slovenského režiséra Juraje Jakubiska pronesl smuteční řeč bývalý prezident Václav Klaus na žádost Jakubiskovy manželky Deany Horváthové. Klaus v katedrále svatého Víta mimo jiné prohlásil, že jen vyjmenovat názvy Jakubiskových filmů by mši jen prodloužilo. „Jurajovu velikost uznávali i mnozí jeho kolegové. Po jeho úmrtí jeden ze současných českých režisérů napsal, že mu nikdo z nás nesahá ani po kotníky. To se i jako nadsázka řekne jen málokdy a jen o málokom. Jen vyjmenovat názvy jeho filmů by smuteční mši příliš prodloužilo. Nedovoluji si z nich vybírat, bylo by to příliš subjektivní. To je pro jiné proslovy a pro jiné příležitosti,“ řekl Klaus.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smutek za Jakubiska. Geniální stařík za kamerou, velikán a klasik, vzpomínají kolegové

Klaus ve svém proslovu připomněl, že Jakubisko tvořil i za komunismu. „Nenatáčel v něm ale žádné režimní agitky. Odcituji jeden jeho film, který není z jeho nejslavnějších. Jeho Postav dom, zasaď strom bylo něco jiného než Kdo hledá zlaté dno (režie Jiří Menzel, pozn. red.),“ řekl Klaus a ocenil, že Jakubisko neemigroval. „V roce 2005 v jednom časopise na otázku, proč neemigroval v době, kdy tu měl potíže, ale po celém světě dostával významná ocenění, reagoval slovy: ,Věděl jsem, že když odtud zdrhnu a jednou režim padne, nebudu mít morální právo tady dělat filmy.‘ To byl naprosto úžasný výrok. Je to už skoro 20 let, ale tento výrok vyjadřující Jurajovu mimořádnou čistotu a opravdovost nesmí být zapomenut,“ sdělil Klaus.

Klausova slova ale rozčílila režiséra Jana Hřebejka. „Opravdu málokoho asi napadne, aby si jako řečník nad rakví významného umělce Juraje Jakubiska kopnul do jeho významnějších mrtvých kolegů (Menzela, ale i Formana, Němce, Passera...),“ napsal na Twitteru Hřebejk s tím, že člověk „nemá mít pochybné kamarády“.

„Bývalý prezident nezapomněl v katedrále prohlásit, že Juraj Jakubisko nikdy nenatočil žádné Kdo hledá zlaté dno. A také umělce citoval, že kdyby emigroval ‚ztratil by později morální právo točit doma filmy‘. Proč říká zrovna tohle na pohřbu, kde ‚nechce zdržovat výčtem filmů Juraje Jakubiska‘?“ tázal se Hřebejk. „Neměl jsem tam chodit,“ dodal režisér.

Reakci Václava Klause na Hřebejkova slova CNN Prima NEWS zjišťuje. „Nemyslím si, že by chtěl ztrácet čas nad Twitterem tohoto nešťastného pána,“ sdělil pro CNN Prima NEWS manažer Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Jakubisko patřil k nejznámějším slovenským umělcům. Za svou kariéru natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů. Zemřel v pátek 24. února v Praze ve věku 84 let.

Tagy: