Hrozí Česku kvůli nové mutaci koronaviru lockdown? Havlíček jej nevyloučil

Vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil obavy z nové jihoafrické varianty koronaviru s názvem omikron. Na otázku, zda by tento nebezpečnější a nakažlivější typ viru mohl v budoucnu vést k tomu, že by česká vláda musela vyhlásit lockdown, odpověděl: „Těžko v tuto chvíli předvídat.“

Celý svět děsí nová varianta koronaviru. Omikron může být podle expertů nejen zdraví nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. I když premiér Andrej Babiš (ANO) několikrát slíbil, že za jeho vlády k dalšímu lockdownu už nedojde, omikron by jeho postoj mohl teoreticky přehodnotit.

„Těžko v tuto chvíli předvídat. Chceme zůstat u režimových opatření. K dalším zpřísněním zatím přistupovat nechceme. Nějaká opatření ale dělat musíme, aby se tolik neshlukovali lidé. Evropa je v totální covidové krizi,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Karel Havlíček.

České laboratoře odhalily první nákazu variantou omikron v sobotu. Konkrétně šlo o Češku, která se do země vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. S ní cestovalo dalších osm lidí z ČR. Je tak velmi pravděpodobné, že se epidemie vysoce nakažlivé varianty dříve nebo později v Česku rozjede.

Bez ohledu na omikron je tuzemská epidemická situace kritická. Přibývají rekordní denní přírůstky nakažených a naplňují se i kapacity infikovaných covidem v nemocnicích. Vláda v reakci na to opět vyhlásila nouzový stav a zpřísnila proticovidová opatření.

Mimo jiné se rozhodla ze dne na den zavřít vánoční trhy. Havlíček slíbil, že se Babišův kabinet postará o lidi, kteří vlivem tohoto opatření přišli o peníze.

„Samozřejmě těmto lidem budeme náklady kompenzovat, podnikatele jsme nikdy nehodili přes palubu. Připravují se speciální kompenzace, výrazně vyšší než v minulosti. Nikdo z těchto lidí nemusí mít obavu, že by nedostal náklady, které ho to stálo,“ řekl Havlíček. Rozhodnutí zavřít trhy hájil i tím, že to doporučoval prestižní německý Institut Roberta Kocha.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.