České justici hrozí kolaps. Chybí peníze, některé spory nepůjde řešit, varují soudci

České justici hrozí kolaps, varují předsedové soudů. Důvodem jsou podle nich peníze. Vláda podle prohlášení Nejvyššího soudu odmítla dostatečně zvýšit platy soudních zaměstnanců, přestože to uváděla ve svém programovém prohlášení. Fialův kabinet tvrdí, že situaci bude ještě řešit.

Zapisovatelé, asistenti nebo protokolující úředníci – namátkou ti, kteří jsou páteří české justice. Jenže ti postupně odcházejí. Hledají lepší platové podmínky.

„Hrubý nástupní plat protokolujícího úředníka se všemi požadavky, které na něj máme, se všemi znalostmi, které musí mít, se pohybuje mezi 20 až 28 tisíci,“ řekl pro CNN Prima NEWS Michael Roubíček, místopředseda soudu pro věci trestní.

Prezident soudcovské unie Libor Vávra varuje, že pokud se situace nezmění, může řada soudů omezit svou činnost. „Dojde ke zpomalování, nebo dokonce k zastavení některých právních sporů. Nám prostě každý den někdo říká, že asi dá výpověď, někteří odcházejí a pak nemůžete obsadit jednací síň protokolujícím úředníkem a jednání se odročuje.“

„Nelze vyloučit, že to co nyní trvá rok, bude trvat roky dva,“ pokračuje Roubíček

Představitelé soudů o potřebě okamžité nápravy jednali jak s premiérem Petrem Fialou, tak s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba za ODS). Podle Vávry zatím bezvýsledně. „My tu debatu dál určitě povedeme, nebráníme se jí, vracíme se k tomu, ale rozpočtové možnosti jsou v tuto chvíli velmi limitované,“ vysvětluje Fiala.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vzkázal, že se k tématu vyjádří až po návratu ze zahraniční cesty. Podle stínové ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) jsou kroky vlády nedostatečné. „Vláda Petra Fialy, a není to jenom v tomto sektoru, slíbí určité peníze a pak řekne: Najděte si je ve svých rozpočtových kapitolách. Tak samozřejmě nechává ty resorty takzvaně vyhladovět,“ řekla.

Podle Vávry o kvalitě justice rozhodují soudci, ale o její rychlosti a plynulosti fungování rozhoduje právě odborný aparát a bez něj sebechytřejší justice fungovat nebude.

Tagy:
peníze Alena Schillerová Petr Fiala CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura Libor Vávra Pavel Blažek vláda Petra Fialy Nejvyšší soud České republiky Soudcovská unie České republiky