Ilustrátorka Bára Balgová: Kreslím ženy s chováním mužů

Grafička Barbora Balgová je výraznou tváří ve světě knižních ilustrací. Nedávno jí vyšla ilustrace například ke knize Jany Bernáškové a její tvorbu můžete vidět i u kampaní velkých českých značek. Kreslí především ženy, a to nejčastěji tak, jak je vidí ona sema. O své práci promluvila v pořadu Úspěšní.

Dědeček Barbory Balgové byl knižní grafik a její babička tvořila loutky. Do světa umění už se tedy narodila. „Doufám, že jsem nějaký ten talent po nich zdědila. Ale na dědečka se tedy musím ještě hodně vypracovat. Odmalička mě zabavoval různou prací, vystřihávala jsem pro něj třeba vzorníky nebo jsem slepovala barevné kostičky,“ vzpomíná ilustrátorka s tím, že jako dítě stále poslouchala, že jednou vystuduje uměleckou školu.

A také se tak stalo. Po střední škole se rozhodla jít studovat design obuvi a módních doplňků. „Bylo to zajímavé, ale nešlo mi to. Nebavilo mě šít, kreslit a měla jsem navíc velký problém s učiteli,“ říká Barbora. Po této zkušenosti se rozhodla jít zkusit štěstí do Zlína, a to na Univerzitu Tomáše Bati. Nakonec vystudovala obor produktového designu a grafické tvorby.

„Nechávám se inspirovat tím, co sama prožívám.“

Postupem času se Barbora Balgová vypracovala až na Art directorku v reklamní agentuře. V covidovém období a vlně propouštění ale musela tuto práci opustit. Ihned se ale uchytila v korporátní firmě. „Práce v korporátu nebyla pro mě, po půlroce mě propustili,“ říká ilustrátorka, která se následně rozhodla jít pracovat sama na sebe. „Byl to risk, ale zatím to funguje. Mohu dělat opravdu uměleckou tvorbu,“ dodává.

Úspěch v číslech

Umělkyně Barbora Balgová nailustrovala již 21 knih, kterých se dohromady prodalo 77 116 kusů. Podařilo se ji spolupracovat s 24 značkami a ilustrovala pro 10 českých magazínů.

Sledujte pořad Úspěšní

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete zde.

Tagy:
ilustrace tvorba výtvarné umění Barbora Balgová