Inspirace i motivace: Lidé s hendikepem pomáhají zachraňovat zvířata

„Jakmile vidí zaměstnavatel v posudku ‚neurologické onemocnění‘, vždycky mě slušně odmítne. Ale ve stanici jsem dostal šanci,“ říká Vladimír Votřel, který se od svých 18 let potýká s roztroušenou sklerózou. Je jedním z pětadvaceti zaměstnanců Záchranné stanice Pavlov, které spojují dvě věci – invalidní důchod a láska ke zvířatům.

Záchranná stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku se věnuje záchraně volně žijících živočichů, vzdělávání dětí i dospělých a také ochraně přírody. Potud by se dala označit za „běžnou“ záchrannou stanici, kterých je po celé republice několik desítek. Její ředitel Zbyšek Karafiát se ale rozhodl vykročit na dosud neznámou stezku a zaměstnal 25 lidí s psychickým či fyzickým hendikepem. Výsledek? Neocenitelná pomoc pro všechny zúčastněné.

„Pracují u nás lidé s invalidním důchodem prvního, druhého i třetího stupně, a to na všech pozicích – od ošetřovatele, přes údržbáře, až po administrativního pracovníka. Celou stanici drží v chodu,“ říká Karafiát, jehož přístupu si zaměstnanci velmi cení. „Když nějakou práci nezvládám, náš ředitel mi ji přizpůsobí nebo nastaví tak, abych s ní neměl žádné problémy. Ale pracovní dobou to nekončí. Když mám nějaké problémy já nebo ostatní, tak se nám vždycky snaží pomoci,“ popisuje Vladimír Votřel, který měl vlivem roztroušené sklerózy stále větší potíže s chůzí. Teď si ale může díky sbírce vyhlášené Nadací Olgy Havlové a promované stanicí pořídit neurostimulátory. Ty brzdí rozvoj neurologického onemocnění a pomáhají mu v práci i běžném životě. Sám by si je ale nemohl dovolit a pojišťovny přístroje nehradí.

Práce snů

„Je to moje vysněná práce, jinou bych už ani nenašel a myslím, že většina chráněných dílen by se mnou taky měla problém,“ říká Imrich Nagy, který má přiznanou invaliditu třetího stupně. Kvůli prodělaným onemocněním v dětství má problémy s dolními končetinami a rovnováhou. Ve stanici má na starosti údržbu zahrady, péči o myši a moučné červy a když je potřeba, ujme si krmení netopýrů. „Máme šéfa, který hledí na náš zdravotní stav, nechá nás si vyzkoušet a najít si práci, která je pro nás nejvhodnější, a tomu přizpůsobí pracovní dobu i podmínky. To se mi nikde jinde nestalo,“ vzpomíná Nagy na předešlé zkušenosti se zaměstnáním. A že je na co vzpomínat – celkem jich totiž vyzkoušel čtrnáct.

„Mezi zaměstnanci jsou lidé, kteří sekají a hrabou trávu, podílí se na údržbě biotopů v okolí nebo to jsou schopní řemeslníci, kteří nám pomáhají třeba se stavbou voliér nebo s údržbou budovy záchranné stanice. Až 80 % práce odvedou zaměstnanci s invalidním důchodem, díky nim můžeme stanici dostávat na lepší úroveň,“ říká Zbyšek Karafiát. Kvůli zdravotním problémům nebo vleklým nemocem zaměstnanců je pro něj sice občas poskládání služeb manažerským oříškem, ale jak se říká – kde je vůle, je cesta. Také díky vstřícnosti vedení pak pracovníci neváhají přiložit ruku k dílu i ve svém volném čase.

Důvod vstát ráno z postele

Kromě možnosti přivýdělku dává lidem v invalidním důchodu práce ve stanici i spoustu zážitků a vědomostí o světě zvířat. Nejde ale jen o samé příjemné záležitosti – až 50 % přijatých živočichů se návratu do přírody nedočká. „Přijdete do kontaktu se zraněnými a umírajícími zvířaty, a to člověka hodně ovlivní. Zvířata dokážou bojovat do poslední chvíle,“ popisuje Vladimír Votřel, který je ve stanici čtvrtým rokem a Pavlov se pro něj stal srdeční záležitostí. „Zvířata nám jasně ukázala, že hendikep není důvod k pláči nebo k lítosti. Je to pro mě inspirace, práce tady mi hodně pomohla jak po psychické, tak po fyzické stránce,“ dodává Votřel.

A není sám. „Když víte, že jednou skončíte na vozíku, hledáte důvod, proč ráno vstát z postele a bojovat – a zachránit kus přírody nebo zvířecí život za to rozhodně stojí,“ říká Imrich Nagy. Ve stanici pracuje tři roky, během nichž se naučil spoustu věcí. „Když vám přivezou orla otráveného návnadou a vy vidíte, jak bojuje o život… To mě naučilo nekoukat jen na lidi. Svět je mnohem víc, než jen my a naše potřeby,“ poznamenává Nagy, který žije na samotě a díky získaným dovednostem se umí postarat nejen o zvířata v nouzi, ale také o své pozemky včetně zahrady – samozřejmě tak, aby se na nich hmyzu i živočichům dařilo.

Zbyšek Karafiát teď spolu se svými zaměstnanci čeká, jak dopadne projednání nového zákona týkajícího se sociálního podnikání. „Ze strany politiků jsme před volbami slyšeli kritiku sociálních podniků, přitom ti lidé dělají dobrou a záslužnou práci. Je to prospěšné pro všechny strany,“ říká ředitel stanice. Pokud zaměstnávání lidí s fyzickým či mentálním hendikepem legislativa nezkomplikuje, mohly by si z Pavlova vzít v budoucnu příklad i další záchranné stanice. „Prezentovali jsme to na setkání záchranných stanic a jedna projevila zájem jít podobnou cestou,“ dodává Karafiát.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.