I Finové mají svůj Královec. Na základě smyšleného referenda získali ruský Petrohrad

Když se na české a polské internetové scéně rozjela žertovná debata o anexi ruské Kaliningradské oblasti, všiml si toho celý svět. A tak se vtipem mohli inspirovat i Finové. Ti na sociálních sítích rozjeli vlastní kampaň – chtějí anektovat ruský Petrohrad. Město na řece Něvě by přejmenovali podle své premiérky.

„Vítejte na oficiálním profilu Sankt Sannasburgu a Sannagradské oblasti. Po úspěšném referendu se 98,69 procenta rezidentů Petrohradu a 96,97 procenta rezidentů Leningradské oblasti rozhodlo připojit k Finsku. Zároveň došlo k přejmenování na Sankt Sannasburg, respektive Sannagradská oblast,“ stojí v prohlášení, které na sociální síť Twitter vložili vtipálci do čerstvě založeného profilu.

Jak si připojený region představují? Nově by k Finsku připojili oblast kolem dnešního Petrohradu, tedy Leningradskou oblast, ale společně s ní i tzv. Karélii na severu. Velká část tohoto území Finsku v minulosti již patřila, konkrétně před Zimní válkou v letech 1939 až 1940.

Zajímavá je pak volba nových jmen pro město a oblast. Tvůrci profilu jím zjevně vzdávají hold finské premiérce Sanně Marinové, která se v současné době profiluje jako jedna ze západních lídryň s tvrdým přístupem proti Rusku. Ačkoliv v minulosti zastánkyní vstupu Finska do Severoatlantické aliance (NATO) nebyla, ve světle ruské invaze na Ukrajinu se o to začala zasazovat.

Před pár dny se rovněž ukázala na pražském megasummitu lídrů zemí Evropské unie i mimounijních států Evropy. Jedno z jejích vyjádření pro novináře stalo vyloženě virálním. Na otázku, jak by se Rusko mohlo dostat ze současného konfliktu odpověděla velmi rázně: „Cesta Ruska ven z konfliktu je opustit Ukrajinu. To je cesta z konfliktu,“ odpověděla stroze Marinová a s uchechtnutím odešla od klubka novinářů.

Vtip, za který přichází výhrůžky

Finové se Petrohradem snaží najet na humornou vlnu, po níž se vezli Češi a Poláci s anexí Kaliningradské oblasti. Žert se dostal až do té fáze, kdy lidé na internetu podepisovali petice za referendum o připojení k Česku. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který vtipy hojně sdílel, za ně dokonce dostává výhrůžky.

„Většinu těch vyhrůžek zatím bezpečnostní experti vyhodnotili jako demonstraci ruského nacionalismu a neschopnost rozlišovat ironií a žert od skutečnosti. Mají pocit, že zabrání Královce je skutečnost, na kterou oni emocionálně reagují. Často jsou jejich zprávy a posty spojovány s urážkami a nadávkami do sviní,“ řekl Zdechovský redakci CNN Prima NEWS.

Do Královecké výsostné pozice má však Sannasburg ještě daleko. Internetoví vtipálci totiž v souvislosti s prvně jmenovaným městem už vytvořili profily kupříkladu pro městskou hromadou dopravu, filharmonii nebo obchodní centrum.

Korunu vtipu nasadil profil nazvaný „Námořnictvo České republiky“. „Vzhledem k úspěšnému referendu a následnému připojení Královce (dříve Kaliningrad) k ČR by byla škoda, aby se naše letadlové lodě, výsadkové lodě, křižníky, torpédoborce a ponorky stále plavily pouze po Vltavě,“ píší autoři profilu.

Ruská referenda nikdo neuznává

Žerty na ruský účet se rozjely poté, co Rusko oznámilo výsledky referend o připojení k federaci na obsazených oblastech Ukrajiny. Podle Moskvy naprostá drtivá většina hlasujících volila připojení. Rusové tak s velkou pompou anektovali čtyři nová ukrajinská území – Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast.

Ani jeden z regionů však plně neovládá. Vzhledem k ukrajinské protiofenzivě na vícero místech fronty Rusové naopak často ustupují. Zmiňovaná referenda pak Ukrajina ani západní mocnosti neuznávají a považují je za zmanipulovaná.

Tagy: