Investuj do mě a budu tě milovat. Seznamky se hemží „vojáky na zahraniční misi“

Čím dál více lidí se při seznamování na internetu setkává s podvodnými nabídkami na vážný vztah. Pod příslibem opětované lásky zloději tlačí zájemce do rizikových investic či pochybných peněžních transakcí. Mnohdy jde o stejný scénář, ve kterém figurují osamělí vojáci na zahraničních misích či svobodné paničky z exotických zemí. Se svými zkušenostmi se podělili i někteří diváci CNN Prima NEWS.

Neblahé zkušenosti se seznamováním na internetových seznamkách má například pan Drahomír. Redakci se svěřil, že si dopisoval se Zinaidou, která údajně bydlela zhruba dvě hodiny jízdy od Moskvy. Po několika týdnech milostných konverzací ho požádala o peníze na vízum, aby mohla přijet do České republiky.

Původně si řekla o 600 eur, postupem času ale částka začala výrazně bobtnat. „Jediná věc, kterou je potřeba k tomu (vízu) doložit, jsou čtyři tisíce eur na účtu jako finanční solventnost po dobu platnosti víza do EU. To se jí bohužel povedlo,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.

Paní Jana má podobné zkušenosti. Sice nikomu neposlala žádné peníze, zato ale slyšela požehnané množství pohádek od „mužů ze zahraničí“. Někteří jí třeba tvrdili, že se jim rozbilo auto, proto potřebují nějaké finance na opravu. „Nebo že potřebují lepší telefon, aby se mnou mohli mluvit. Tak na to chtěli poslat peníze,“ popsala své zkušenosti.

Zloději navíc mnohdy používají zcela smyšlené či ukradené identity. Většinou proto není problém narazit na účty se stejnými profilovými fotkami či zcela prázdnou zdí aktivit. „Jeden obličej jsem potkala asi u pěti různých jmen,“ přiblížila falešné účty paní Jana. Často se podvodníci maskují i za vojáky na zahraničních misích.

Právník Jan Černý důrazně doporučuje neposílat žádné peníze alespoň do té doby, než se vztah dostane do osobnější roviny. „A pokud už jste peníze odeslali a máte pocit, že jde o podvod, tak neváhejte a ihned kontaktujte policii. Tady jde o čas,“ zdůraznil. Stejně tak apeloval na to, aby lidé neposílali své osobní údaje, které mohou být podvodníky jednoduše zneužity.

Podvody s kryptoměnami

Podobné případy nabraly na síle během pandemie, kdy byly možnosti seznámení značně omezené. Ve stejnou dobu také posilovaly kryptoměny, což v kombinaci způsobilo, že podvodníci při oslovování obětí neslibovali jen vážný vztah, ale také pohádkové peníze, pokud se připojí třeba do bitcoinových investic.

Zloději často navážou kontakt s osamělými jedinci prostřednictvím sociálních sítí a seznamek, načež se postupně přesunou do chatovacích aplikací. Kvůli covidu pak dokola odmítali osobní schůzku. Jakmile získali důvěru, snažili se přesvědčit oběť, aby do mobilu stáhla aplikaci pro obchodování s kryptoměnou. Následně ji zmanipulují tak, že přesměrují peníze na úplně cizí účet.

„Ve virtuálním prostředí podvodníci často využívají sociální inženýrství a další metody k získání důvěry potenciálních obětí. Současná doba podvodníkům přeje, protože zájem o kryptoměny se díky rostoucí ceně exponenciálně zvyšuje. Při nakládání s kryptoměnami ale platí stejné zásady jako u normálních peněz v internetovém bankovnictví, tedy především využívat pouze prověřené a důvěryhodné obchodníky s prokazatelnou historií,“ podotkl již dříve ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

07:44

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl ostrý a odtržený od reality, říká expert

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.