Írán může mít tento týden materiál na jadernou bombu, bojí se USA. Chystá Izrael sabotáž?

Již tento týden může Írán získat dostatečně obohacený uran, který je potřebný k výrobě atomových zbraní, tvrdí americké ministerstvo obrany. Aktivity Teheránu vyvolávají napětí na Blízkém východě. Podle médií se může do věci vložit Izrael, který by dokázal jaderný výzkum Íránu ochromit.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v minulém týdnu informovala, že už v lednu její experti objevili v Íránu stopy uranu, který byl obohacený na 83,7 procenta. K výrobě jaderné zbraně je zapotřebí uran obohacený na 90 procent.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Experti MAAE našli v Íránu vysoce obohacený uran. Používá se pro výrobu jaderných zbraní

Spojené státy se proto obávají, že Írán může mít dostatek štěpného materiálu k výrobě nukleární bomby už tento týden, konkrétně v neděli 12. března. S odvoláním na předního představitele ministerstva obrany o tom informovala agentura Reuters.

Írán chce i ruské zbraně

Mezitím se objevila informace, že Írán pokukuje také po obranných systémech S-400s. Mohl by je dostat od Ruska výměnou za drony, které Moskva využívá ve válce na Ukrajině. Dá se předpokládat, že by Íránci chtěli pomocí obranných systémů ochránit jaderná zařízení.

Podle agentury Bloomberg to proto vytváří tlak na Izrael, který v minulosti opakovaně sabotoval íránský jaderný program, a to právě vždy ve chvíli, kdy se Teherán obohacováním uranu blížil k výrobě nukleárních zbraní.

Chystá Izrael útok?

Ani tentokrát se Jeruzalém nijak nerozpakuje s veřejnou hrozbou sabotáže. O možném útoku na Írán minulý týden mluvil i premiér Benjamin Netanjahu. Teherán v minulosti pro změnu v minulosti opakovaně hrozil Izraeli.

„Čím déle člověk čeká, tím těžší to je. A my jsme čekali dost dlouho,“ prohlásil Netanjahu, podle kterého je sabotáž jedinou možnost přerušení íránského jaderného programu.

„Darebácké země odradí od vývoje jaderných zbraní jen věrohodná vojenská hrozba nebo vojenský úder. Můžete přijít s ekonomickými sankcemi, ale to není dostatečné,“ dodal.

10 atomovek na konci roku

Pokud by íránský jaderný program bez přerušení pokračoval, začal by Teherán podle Západu rychle kupit jaderné bomby. S koncem roku by jich mohl mít až deset. Írán se podobným názorům brání s tím, že jeho atomový program slouží výhradně mírovým a vědeckým účelům.

List Jerusalem Post připomněl, že Izrael v minulosti zakročil také ve chvíli, kdy se o jaderný program pokoušely Sýrie a Irák. Od těch dob se státy zřejmě vzdaly ambice na vývoj nukleární bomby.

Tagy: