Jak bavit a učit děti doma: Co (ne)víte o hospodářských zvířatech?

Jména zvířecích druhů, která řadíme mezi hospodářská, jsou mnohdy spojená s nadávkami a negativními vjemy. Jsi jako prase, to je ale slepice a tak bychom mohli pokračovat dál. V Česku snad není člověk, který by tato přirovnání neslyšel a sám někdy nepoužil. Víte ale, že ve skutečnosti nositelům těchto přirovnání lichotíte? Nevěříte? Pak vás náš vědomostní kvíz možná vyvede z omylu…

Jste připraveni? Tak začínáme!

Krávy ve stádu hledají:

a) Nejlepší kamarádku

b) Svého vysněného prince

c) Slevové kupóny na zvonce

Správná odpověď: Krávy mají dobrou paměť, což jim umožňuje celou řadu věcí. Mimo jiné být dobrými kamarády. Stádo krav je (pokud se nejedná o velkochov, kde tyto možnosti nejsou) rozdělené na menší skupinky, které se utváří podle sympatií. Kráva tak mnohdy najde i svou nejlepší přítelkyni a dokáže ji poznat i mezi padesáti jinými jedinci.

Krávy mají rády:

a) Parfémovaný toaletní papír

b) Akrobatická čísla na hrazdě

c) Řešení zapeklitých problémů

Správná odpověď: Krávy jsou známé svou vynalézavostí – nemají problém otevřít si ohradu zajištěnou petlicí nebo spustit si vodní fontánu. Vědci při jednom experimentu zjistili, že vynikají i v prostorové představivosti. Pět mladých býčků dostalo šanci projít bludištěm na jehož konci je čekala potrava. Vodítkem jim měly být zvuky v okolí, díky nimž se mohli v bludišti orientovat. Zatímco jeden z nich to stihl v rekordních dvaceti vteřinách, ostatní byli o něco pomalejší. Ukazuje to i na rozmanité osobnosti mezi jedinci tohoto druhu.

Koza dokáže:

a) Tančit valčík na podpatcích

b) Naučit se rychle zadaný úkol a pamatovat si ho i po několika měsících

c) Na Valentýna „udělat“ bobky ve tvaru srdíček

Správná odpověď: Vědci díky výzkumu z Queen Mary University v Londýně prokázali, že koza se umí naučit zadaný úkol (v tomto případě způsob, jak se dostat k jídlu) během dvou minut a že si na něj dokáže vzpomenout i po deseti měsících. Ze závěrů tedy vyplývá, že kozy jsou schopny řešit i složitější fyzikální úkoly a mají skvělou dlouhodobou paměť.

Kozy mají raději člověka, který:

a) Nosí květinový klobouk

b) Chodí po čtyřech a mečí

c) Se usmívá

Správná odpověď: Vědci z Roehamptonské univerzity v Londýně ukazovali kozám fotografie lidí, kteří jsou rozzlobení a kteří se smějí. Díky pozorování zjistili, že kozy (stejně jako koně a psi) preferují člověka, který se usmívá. To znamená, že i kozy dokážou rozlišovat výrazy lidského obličeje.

Prasata mají vynikající:

a) Smysl pro humor

b) Čich

c) Vkus

Správná odpověď: Že jsou prasata proslulá svým čichem není žádné tajemství. Dokážou vycítit potravu i na několik kilometrů a z toho důvodu se používají například k vyhledávání lanýžů. Jejich rypák je tak citlivý, že umí rozeznat i různé druhy máty. Díky svému čichu také rozeznávají ostatní jedince.

Prasata umí rozeznat:

a) Stovky tváří

b) Architektonické styly

c) Napodobeninu míšeňského porcelánu

Správná odpověď: Prasata mají skvělou paměť a se svou inteligencí strčí do kapsy i psy (a také tříleté děti 😊). Dokážou si zapamatovat několik set tváří nejen zvířecích, ale také lidských tváří a také to, co pro ně která z nich znamenala. Proto vás asi nepřekvapí, že prasata pro své bližní truchlí a někdy jsou citové vazby (na jiné zvíře či člověka) tak silné, že mohou kvůli neutuchajícímu žalu i zemřít.

Slepice je dobrá v:

a) Háčkování

b) Počítání

c) Stepování

Správná odpověď: Sčítání a odčítání? Pro slepici žádný problém! A není to problém ani pro kuřata. V jednom testu vědci čerstvě vylíhlým kuřatům předložili dvě řady předmětů v různém počtu a pak je skryli za plentou. Kuřata byla schopna úspěšně vysledovat, kde skrývá hromádka s větším počtem předmětů.

Kvočna kuřata vychovává:

a) Přísně

b) Poslepu

c) Každé individuálně

Správná odpověď: I když to tak na první pohled nemusí vypadat (a kvůli velkochovům k tomu ani nedostanou příležitost), slepice přistupují ke svým kuřátkům podle toho, co z nich „chtějí mít“. Svým přístupem dokážou ovlivnit jejich osobnost, což je v hejnu velmi důležité. Slepice mají totiž přísnou hierarchii, v níž jsou silnější a slabší osobnosti. A protože si dokážou zapamatovat až stovku dalších slepic, moc dobře ví, na kterou „kolegyni“ si mohou dovolovat a které je lepší se vyhnout.

Ovce dokážou:

a) Rozpoznat barvy a tvary

b) Zabečet „Šla Nanynka do zelí“

c) Uplést si z vlastní vlny šálu

Správná odpověď: V jednom z experimentů vědci předložili ovcím žlutě a modře zbarvené kyblíky a sledovali, jak dlouho jim potrvá, než se naučí, že jídlo najdou jen v kbelíku jedné barvy. Možná vás překvapí, že ovcím to trvalo stejně dlouho, jako opicím a hlodavcům. Pak ale vědci nahradili kyblíky barevnými tvary, kdy právě tvar rozhodoval o tom, jestli skrývá potravu či nikoliv. V tomto testu to ovce „natřely“ i potkanům a kosmanům.

Ovce vynikají v:

a) Pečení koláčů

b) Navigaci

c) Četbě poezie

Správná odpověď: Experiment s ovcemi v bludišti vědcům ukázal, že ovce jsou velmi dobré v navigaci. Z bludiště si dokázaly najít cestu rychle i přesto, že motivací jim nebylo jídlo. Byly jím jejich kamarádky ze stáda. Ovce si totiž dokážou zapamatovat až padesát tváří a velmi rychle zjistí, když některá z nich ve stádu chybí. Své přátele si pamatují dokonce až dva roky.

Zaujaly vás schopnosti a dovednosti hospodářských zvířat? Pak je TADY najdete na jednom místě.

Tagy: