reklama

Jak bavit a učit děti doma: Co (ne)víte o hospodářských zvířatech?

Víte, co (ne)víte o hospodářských zvířatech?
Foto: Pixabay

Jména zvířecích druhů, která řadíme mezi hospodářská, jsou mnohdy spojená s nadávkami a negativními vjemy. Jsi jako prase, to je ale slepice a tak bychom mohli pokračovat dál. V Česku snad není člověk, který by tato přirovnání neslyšel a sám někdy nepoužil. Víte ale, že ve skutečnosti nositelům těchto přirovnání lichotíte? Nevěříte? Pak vás náš vědomostní kvíz možná vyvede z omylu…

reklama

Jste připraveni? Tak začínáme!

Krávy ve stádu hledají:

a) Nejlepší kamarádku

b) Svého vysněného prince

c) Slevové kupóny na zvonce

Správná odpověď: Krávy mají dobrou paměť, což jim umožňuje celou řadu věcí. Mimo jiné být dobrými kamarády. Stádo krav je (pokud se nejedná o velkochov, kde tyto možnosti nejsou) rozdělené na menší skupinky, které se utváří podle sympatií. Kráva tak mnohdy najde i svou nejlepší přítelkyni a dokáže ji poznat i mezi padesáti jinými jedinci.

Krávy mají rády:

a) Parfémovaný toaletní papír

b) Akrobatická čísla na hrazdě

c) Řešení zapeklitých problémů

Správná odpověď: Krávy jsou známé svou vynalézavostí – nemají problém otevřít si ohradu zajištěnou petlicí nebo spustit si vodní fontánu. Vědci při jednom experimentu zjistili, že vynikají i v prostorové představivosti. Pět mladých býčků dostalo šanci projít bludištěm na jehož konci je čekala potrava. Vodítkem jim měly být zvuky v okolí, díky nimž se mohli v bludišti orientovat. Zatímco jeden z nich to stihl v rekordních dvaceti vteřinách, ostatní byli o něco pomalejší. Ukazuje to i na rozmanité osobnosti mezi jedinci tohoto druhu.

Koza dokáže:

a) Tančit valčík na podpatcích

b) Naučit se rychle zadaný úkol a pamatovat si ho i po několika měsících

c) Na Valentýna „udělat“ bobky ve tvaru srdíček

Správná odpověď: Vědci díky výzkumu z Queen Mary University v Londýně prokázali, že koza se umí naučit zadaný úkol (v tomto případě způsob, jak se dostat k jídlu) během dvou minut a že si na něj dokáže vzpomenout i po deseti měsících. Ze závěrů tedy vyplývá, že kozy jsou schopny řešit i složitější fyzikální úkoly a mají skvělou dlouhodobou paměť.

Kozy mají raději člověka, který:

a) Nosí květinový klobouk

b) Chodí po čtyřech a mečí

c) Se usmívá

Správná odpověď: Vědci z Roehamptonské univerzity v Londýně ukazovali kozám fotografie lidí, kteří jsou rozzlobení a kteří se smějí. Díky pozorování zjistili, že kozy (stejně jako koně a psi) preferují člověka, který se usmívá. To znamená, že i kozy dokážou rozlišovat výrazy lidského obličeje.

Prasata mají vynikající:

a) Smysl pro humor

b) Čich

c) Vkus

Správná odpověď: Že jsou prasata proslulá svým čichem není žádné tajemství. Dokážou vycítit potravu i na několik kilometrů a z toho důvodu se používají například k vyhledávání lanýžů. Jejich rypák je tak citlivý, že umí rozeznat i různé druhy máty. Díky svému čichu také rozeznávají ostatní jedince.

Prasata umí rozeznat:

a) Stovky tváří

b) Architektonické styly

c) Napodobeninu míšeňského porcelánu

Správná odpověď: Prasata mají skvělou paměť a se svou inteligencí strčí do kapsy i psy (a také tříleté děti 😊). Dokážou si zapamatovat několik set tváří nejen zvířecích, ale také lidských tváří a také to, co pro ně která z nich znamenala. Proto vás asi nepřekvapí, že prasata pro své bližní truchlí a někdy jsou citové vazby (na jiné zvíře či člověka) tak silné, že mohou kvůli neutuchajícímu žalu i zemřít.

Slepice je dobrá v:

a) Háčkování

b) Počítání

c) Stepování

Správná odpověď: Sčítání a odčítání? Pro slepici žádný problém! A není to problém ani pro kuřata. V jednom testu vědci čerstvě vylíhlým kuřatům předložili dvě řady předmětů v různém počtu a pak je skryli za plentou. Kuřata byla schopna úspěšně vysledovat, kde skrývá hromádka s větším počtem předmětů.

Kvočna kuřata vychovává:

a) Přísně

b) Poslepu

c) Každé individuálně

Správná odpověď: I když to tak na první pohled nemusí vypadat (a kvůli velkochovům k tomu ani nedostanou příležitost), slepice přistupují ke svým kuřátkům podle toho, co z nich „chtějí mít“. Svým přístupem dokážou ovlivnit jejich osobnost, což je v hejnu velmi důležité. Slepice mají totiž přísnou hierarchii, v níž jsou silnější a slabší osobnosti. A protože si dokážou zapamatovat až stovku dalších slepic, moc dobře ví, na kterou „kolegyni“ si mohou dovolovat a které je lepší se vyhnout.

Ovce dokážou:

a) Rozpoznat barvy a tvary

b) Zabečet „Šla Nanynka do zelí“

c) Uplést si z vlastní vlny šálu

Správná odpověď: V jednom z experimentů vědci předložili ovcím žlutě a modře zbarvené kyblíky a sledovali, jak dlouho jim potrvá, než se naučí, že jídlo najdou jen v kbelíku jedné barvy. Možná vás překvapí, že ovcím to trvalo stejně dlouho, jako opicím a hlodavcům. Pak ale vědci nahradili kyblíky barevnými tvary, kdy právě tvar rozhodoval o tom, jestli skrývá potravu či nikoliv. V tomto testu to ovce „natřely“ i potkanům a kosmanům.

Ovce vynikají v:

a) Pečení koláčů

b) Navigaci

c) Četbě poezie

Správná odpověď: Experiment s ovcemi v bludišti vědcům ukázal, že ovce jsou velmi dobré v navigaci. Z bludiště si dokázaly najít cestu rychle i přesto, že motivací jim nebylo jídlo. Byly jím jejich kamarádky ze stáda. Ovce si totiž dokážou zapamatovat až padesát tváří a velmi rychle zjistí, když některá z nich ve stádu chybí. Své přátele si pamatují dokonce až dva roky.

Zaujaly vás schopnosti a dovednosti hospodářských zvířat? Pak je TADY najdete na jednom místě.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Slovinsko od úterý vrací ČR mezi bezpečné země. Výjimkou je Moravskoslezský kraj
Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
reklama
reklama
Je vaše dovolená ohrožena kvůli koroně? Horníci za to nemůžou. Selhal stát

Názory

Domácí zpravodajství

Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Další články
reklama
reklama