Jak bojovat s inflací? Hledejte úspory, pomůže i brigáda, radí ekonomové

Inflace v Česku i jinde ve světě znehodnocuje peníze, které mají lidé na účtech a část občanů se dostává do svízelné situace. Co by měli dělat? Začít musí především u sebe, shodli se v pořadu Divoká karta ekonomové. Radí hledat úspory v domácnosti, popřípadě si najít brigádu navíc.

Hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda má pro lidi jednoduchý recept, jak zlepšit svou finanční situaci. „Měli by provést inventuru svého hospodaření a pokusit se najít, pokud je to ještě možné, nějaké úspory,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jednou z věcí podle něj může být například omezit plýtvání potravin. „Každá rodina vyhodí ročně až 50 kilogramů jídla,“ upozornil Kovanda. „Halíře dělají talíře, sčítají se jednotlivé úspory a nakonec to můžou být pro čtyřčlennou rodinu úspory v hodnotě 10 až 15 tisíc korun ročně,“ řekl.

Podobně hovořil i bývalý ministr financí a dnes pražský zastupitel Ivan Pilný (za ANO). „Každý by měl začít u sebe, úspory se najít dají,“ uvedl. Podle něj současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS) „rozvrací lidem peněženky“, kladně ale nehodnotil ani počínání předešlého kabinetu Andreje Babiše, který byl léta jeho stranickým šéfem.

Své rady sdělil také hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Fialy Štěpán Křeček. „Jestliže rodiny chtějí řešit své finance, mají dvě možnosti. Buď seškrtají zbytné výdaje, nebo se pokusí navýšit své příjmy,“ řekl Křeček. Jednou z cest může být zažádat si o sociální dávky, tedy alespoň u těch lidí, kteří na ně mají nárok. Druhou variantu vidí v práci navíc. „Člověk vezme nějaký melouch nebo brigádu,“ dodal ekonom.

Letos už se pod 10procentní inflaci nedostaneme

Pilný ovšem varoval, že v současné době není trh práce v ideálním stavu. Křeček oponoval, že svými slovy nemyslel vzít si hned jinou práci, ale třeba učitelé mohou podle něj vzít pár hodin na škole navíc. „Létající profesoři,“ reagoval se smíchem Pilný.

Kovanda v pořadu Divoká karta také upozornil, že inflace může ještě povyrůst. Pokud by Rusko Českou republiku odpojilo od plynu, existuje podle něj více než poloviční pravděpodobnost, že inflace přesáhne hranici 20 %. Pokud k tomu nedojde, velmi pravděpodobně tuto hranici nezdolá.

„Rozhodně se v letošním roce už nedostaneme pod hranici 10 %,“ poznamenal Kovanda s tím, že návrat k nižší inflaci může trvat i několik let. Nejvíce se obává takzvané stagflace, kdy se k inflaci přidá ještě vysoká míra nezaměstnanosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství