Jaká je účinnost vakcín proti omikronu? Data ze zahraničí ukazují zřejmý trend

Také v Nizozemsku už očkují třetí dávkou.

Aktuální covidová statistika

Koronavirová varianta omikron způsobuje v západní Evropě rekordní počty nově nakažených. Na základě obrovského množství případů lze již analyzovat, co v ochraně vůči doposud nejnakažlivější variantě koronaviru funguje nejefektivněji. Zatímco dvě dávky ztrácejí proti omikronu po několika měsících výrazně svojí účinnost, třetí boostovací dávka očkování poskytuje podle dat takřka 90procentní ochranu proti hospitalizaci.

„Výborná zpráva: Třetí posilující dávka vakcíny poskytuje 80 až 90procentní ochranu proti hospitalizaci po infekci variantou omikron, a to i u lidí nad 65 let. Prosím, nedůvěřujte všem, kteří tvrdí, že vakcíny nemají žádný efekt. Vakcíny jsou stále jednou z nejlepších zbraní, které máme,“ uvedl na Twitteru imunolog Zdeněk Hel, který odkázal na konkrétní studii.

Hel je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která se tématem šíření omikronu dopodrobna zabývá. Ve své zprávě skupina upozorňuje na nízkou účinnost dvou dávek vakcíny proti omikronu: „Podle britských dat ochranný účinek dvou dávek vakcíny Pfizer po pěti měsících od podání proti infekci variantou omikron klesá na přibližně 35 procent.“

Z britských analýz však podle MeSES rovněž plyne, že existující imunita po prodělání nemoci rovněž chrání proti vážnému průběhu a hospitalizaci, i když méně než tři dávky vakcíny. „Bez ohledu na vakcinační stav znamenala předchozí prokázaná infekce snížení pravděpodobnosti hospitalizace o 47 procent (39 % až 53 %),“ píše ve zprávě.

Jako nejúčinnější ochrana se jeví tři dávky či kombinace očkování s proděláním nemoci. „Zvýšený stupeň ochrany poskytuje posilující dávka vakcíny aplikovaná v posledních třech měsících nebo hybridní imunita získaná proděláním nemoci a očkováním (v jakémkoli pořadí),“ udává MeSES. „V populacích, kde velkou část případů tvoří reinfekce nebo případy překonání postvakcinační imunity, je proto očekávatelný výrazně menší poměr hospitalizovaných oproti nakaženým,“ uvádí skupina ve zprávě.

Omikron je jako třetí dávka

Jsou ale i jiné názory. Někteří experti totiž mají za to, že třetí dávka není alespoň pro část populace nutná. „Myslím, že je velice správné apelovat, aby si starší lidé dali třetí dávku. Rozhodně bych ale nešel dál, aby si ji dávali lidé středního věku nebo mladší. Varianta omikron je de facto třetí dávkou, která vám imunitní odpověď krásně doladí. Jinými slovy – nebojme se omikronu, vystavme se mu,“ říká biochemik Zdeněk Hostomský.

Že je omikron v podstatě jako třetí dávka říká i imunolog Vojtěch Thon. „Příroda nám zde posílá variantu omikron, která se fakticky stává oslabenou slizniční komplexní vakcínou, která nás ochrání a my už nebudeme potřebovat dávky, které podáváme přímo v injekcích,“ doplnil Thon.

Taková slova ovšem další experty z řad MeSES či Iniciativy Sníh pobouřila. „Je to zcela nesprávné po stránce medicínské, lidské i etické,“ reagoval na Thonův výrok epidemiolog Rastislav Maďar. Jeho slova prý nejsou založena na vědeckém poznání.

Podobně hovoří i imunolog Václav Hořejší. „Tohle je úplně hrozné vyjádření, které opravdu všechny poškozuje. Nechápu, jak je možné, že člověk, jako profesor Thon, který je imunolog, může vůbec něco takového říct,“ rozčiloval se Hořejší.

Tagy:
nemoc Twitter očkování vakcína pandemie infekce koronavirus COVID-19 Vojtěch Thon Václav Hořejší Zdeněk Hel MeSES mutace Delta trend třetí dávka omikron imunní systém varianta Omikron viru SARS-CoV-2 Západní Evropa