Jakl: Green Deal je šílený, klima se nemá chránit. Cílek radí v opatřeních zvolnit

Opatření v boji za klimatickou změnu jsou přehnaná, shodli se geolog Václav Cílek a publicista Ladislav Jakl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho svědky,“ řekl geolog. Jakl doplnil, že klima by se nemělo nijak chránit. Podle něj děláme kroky jako náboženští fanatici.

Česko se aktuálně potýká s nezvykle teplým lednem. Podle Cílka bychom však měli zapomenout na možné důsledky globálního oteplování a popsat i jinak, co se vlastně s počasím děje. „Otepluje se sever, kde je určitý prstenec větru, který na severu drží chlad. Další prstenec pod ním však začal oslabovat. Posouváme se do období, kdy je počasí stále více chaotické a hůře předvídatelné,“ podotkl geolog.

Čeho je to podle něj důsledek? „Na povrch planety dopadá v průměru na metr čtvereční o 2,5 wattu více tepla, které se následně kumuluje v oceánech. Tepelný základ planety je tak vyšší než kdykoliv předtím,“ uvedl. Čí je to vína, je prý diskutabilní, neboť tyto dohady nikdy nekončí dobře.

„Skleníkové plyny, které uvolňujeme, k tomu přispívají. Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho nyní svědky,“ sdělil. Pro boj s klimatickou změnou Evropa přijímá řadu tvrdých opatření, například Green Deal. Jakl je toho názoru, že právě tato „zelená dohoda“ a další plánované změny jsou naprosto zbytečné.

„To je ještě slabé slovo. Je to nezodpovědné, šílené, člověku velmi nebezpečné a škodící. Děláme kroky, jež se podobají náboženským fanatikům, kteří v každé době vykřikovali něco o konci světa. Snažíme se něco obětovat bohům, obětujeme však člověka,“ podotkl. Kvůli těmto „zeleným dohodám“ podle něj obětujeme normální život, budoucnost a prosperitu za chiméru.

„Opatření, která se dělají na desítky let, naprosto zničí desítky až stovky milionů lidských životů. Klima se nijak chránit nemá. Nejen nesmí, ale nemá,“ zdůraznil. „Počasí bylo vždy složité. Ano, vyskytují se zde zvláštní jevy, ale copak víme, kolik tornád zde bylo v roce 1526? Takové věci se děly a měly drtivější dopad na život lidí, kteří byli více závislí na přírodě,“ řekl s odkazem na tornádo, které řádilo loni v létě na jižní Moravě.

Oceán vs. hrnek kávy

Cílek mu v tom dává za pravdu. „Do určité míry se takové věci děly. Průměr tornád na rok byl dvě až tři. Když se stalo něco mimořádného, zaznamenávalo se to do kronik. Moravské tornádo však je neobvyklý jev, stejně jako tornáda v USA. Žijeme ale v jiném světě, který bude pokračovat,“ zdůraznil. Zopakoval, že na vině je teplejší oceán, který přirovnal k hrnku s kávou. „Hrníček kávy vám vychladne za dvacet minut, oceán do hloubky kilometru chladne desítky nebo stovky let. Posunuli jsme se do sféry nového počasí,“ dodal.

Současné počínání lidí podle něj dopadne na další generace. „I kdybychom předpokládali, že nyní omezíme veškeré emise, že to něco udělá s počasím, situaci to nezhorší, ale zřejmě ani nezlepší. Je to adaptace na změnu. Pokusit se omezit emise je nezbytné, ale trvá to dlouho,“ doplnil. Podle Jakla jsou emise s vyšším podílem kysličníku uhličitého v atmosféře prospěšné. „Obrovsky narůstá biomasa. Začínají se zelenat okrajová místa velkých pouští, protože biomasa má co jíst,“ uvedl.

Otázkou tak nadále zůstává, zda je reakce Evropské unie (EU) na klima přehnaná. Masivní snižování skleníkových plynů či uhlíková neutralita za každou cenu je podle Cílka špatná. „Oběti být musí, ale jsou ty únosné a pak ty, které únosné nejsou. Pokud jsme zmeškali období pomalého nástupu a proměny, opatření nyní přichází jako drastická vlna, která má možnost a schopnost rozhodit EU,“ uzavřel geolog.

Fiala varuje před politickými spasiteli a populisty

Pokud by se Česko Green Dealu nezúčastnilo, znamená to podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) nebýt součástí EU. „Je to tisíc miliard, které máme dostat hlavně na investice do vody, do lesů, do životního prostředí, do ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné. Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě,“ zdůrazňoval expremiér.

Zatímco prezident Miloš Zeman chce, aby nová vláda Česko z Green Dealu pro Evropu vyvázala, protože program podle něj způsobuje růst cen energií, premiér Petr Fiala (ODS) o něčem takovém neuvažuje. „Chtěl bych s vážností varovat před různými politickými spasiteli a populisty, kteří budou tvrdit, že řešení je jednoduché. Že stačí něco odmítnout nebo odněkud vystoupit. Není to pravda,“ řekl ve svém novoročním projevu.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek osočil Zemana z nepravdy, kterou podle něj ohledně Green Dealu uvedl ve svém vánočním projevu loni 26. prosince. „Prezident Zeman tvrdí ve svém ‚vánočním poselství‘, že ‚Grean Deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem‘. Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna,“ sdělil Kalousek na sociálních sítích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

16:43

Německo podle politických představitelů nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území

16:32

Polsko odsuzuje připojení částí Ukrajiny k Rusku, vyzývá k další pomoci Kyjevu

16:16

Ukrajina žádá o vstup do NATO

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.