Jana Mastíková: Stále věříte tomu, že by ženy nemohly stavět domy?

Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA. Tak právě tato inspirující žena byla hostem letošního posledního dílu pořadu Úspěšní. Jana má za sebou stovky zrealizovaných projektů po celé České republice. Stojí například i za návrhem radnice Prahy 12 nebo rezidenčního areálu Chateau Troja. Hledáte-li tedy inspiraci v příběhu někoho, kdo se nebál vstoupit do téměř čistě mužského světa a uspěl, tak tento díl je pro vás šitý na míru.

,,Hlavní náplní mojí práce je navrhování a projektování staveb od studie až po prováděcí dokumentaci, a to včetně koordinace jednotlivých profesí a jednání s orgány státní správy a investory,“ říká ve zkratce Jana Mastíková.

Jana vede padesátičlenný tým studia LOXIA a denně přemýšlí nad tím, jak zdokonalit prostředí okolo nás a díky tomu pozitivně ovlivnit životy stovek lidí.

Kdy Vás napadlo, že začnete ve svém oboru? Co tomu předcházelo?

Už jako malá jsem se těšila na každou cestu do zahraničí, a když se vyjelo, byla jsem doslova přilepená na okénku a hltala každý kilometr. Největší zážitek pro mě byla jednoznačně Barcelona. Ta energie, barvy a život všude kam se člověk podíval, tu si pamatuji dodnes. A také spontánnost dětí, které nás hned vzaly do hry, ta se mi líbila.

Jako malá jsem nevnímala jen domy, ale milovala jsem hry, kdy jsme si stavěli bunkry u babičky na zahradě, malé domečky z mechu v lese, bobří hráze v potoce nebo labyrinty ze slaměných balíků na poli. Vždycky jsem byla organizátorem toho stavění, protože jsem si uměla výsledek v rámci možností představit a bavilo mě ty stavby neustále vylepšovat.

Bavilo mě kreslit, chodila jsem paralelně do zušky, byla jsem kreativní, ale zároveň také technicky založená a šla mi matematika, deskriptiva a fyzika. Když tyto věci spojíte, vyjde vám architektura. Přemýšlení v prostoru, to mě vždy fascinovalo.

Čím vás architektura tak nadchla?

Není den, kdy bych nepřemýšlela nad tím, co všechno nás obklopuje a jaký to má na nás vliv. Ať už jde o budovy, interiéry, nebo silnice a parky. Vše zmíněné totiž ovlivňuje nejen to, jak se daný den cítíme, ale také co jsme schopní dokázat, po čem toužíme, zda jsme šťastní, motivovaní nebo zda v daném prostředí dokážeme vychovat děti, které jednou změní svět.

Máte ve svém oboru nějaké vzory, ke kterým vzhlížíte a které vás inspirují?

Není sice přímo z oboru architektury, ale velmi vzhlížím k osobnosti a životnímu příběhu módní návrhářky Coco Chanel. Líbí se mi, jak tou svou vizí a urputností udělala v módě revoluci a vnesla do ní více volnosti a svobody. Ta chuť změnit něco, co se roky dělalo jinak, a ještě v jinak čistě mužském světě, mě dodnes fascinuje a mám také ráda její citát, že móda se sice mění, ale styl zůstává.

První kroky aneb jak vypadá cesta za vysněným povoláním

Vystudovala jsem Fakultu architektury v Brně, kde jsem se velice dobře naučila historii architektury i umění, na které se tam tehdy kladl velký důraz. Podle mého názoru je to povědomí o minulosti a jejím vývoji pro mou práci velmi zásadní a naučilo mě o architektuře přemýšlet více v kontextu. Brno je označováno jako perla českého funkcionalismu, což je styl, ve kterém jsme skutečně vynikali a který ovlivnil do jisté míry i to, jak sama k tvorbě přistupuji.

Během studia jsem absolvovala stáž ve španělské Valencii, kde jsem si odpřemýšlela a naplno uvědomila, co je to vlastně urbanismus. Architektura je o tom postavit jeden dům, urbanismus je o tom, že postavíte novou čtvrť a je úplně jedno, jak ty domy vypadají, řeší se hlavně vazby mezi nimi. Obecně si myslím, že středomořská města jsou stavěna úžasně efektivně a zároveň logicky, takovým kompaktním způsobem. Mají skvěle vyřešený veřejný prostor, všechno, co je mimo ty domy samotné, je promyšlené a nepostrádá velkorysost. Ulice se tam vymýšlí rovnou tak, že je na nich čtyřmetrový chodník pro chodce, vedle cyklostezka, pás zeleně, silnice pro autobusy a všude je stromořadí. Ta města jsou tím pádem dokonale vyvážená.

Jaké to bylo, stát se hlavní architektkou studia LOXIA?

Převzít pozici hlavního architekta v takto velkém architektonickém ateliéru, jako je LOXIA, byla pro mě dosud asi úplně největší výzva. Vést 50 zaměstnanců, být neustále kreativní a přicházet s novými nápady a vizemi, vědět všechny detaily ohledně stovky zrealizovaných projektů po celé České republice a do toho pokračovat v úspěších kanceláře, která je tu už přes 25 let.

Nyní působíte jako hlavní architektka pražského ateliéru LOXIA, ale máte za sebou i jiné ateliéry včetně práce na volné noze. Co byste řekla, že bylo nejlepší a proč?

Záleží samozřejmě na lidech, každý máme jiné cíle. Já je měla a mám stále ty nejvyšší. Baví mě pracovat s velkým týmem na velkých projektech. Každý si musí najít to své, znám kolegy, kteří nechtějí obětovat tolik času práci, a tak věřím, že jim vyhovují menší ateliéry a projekty. Pro mě to ale nebylo, v LOXII jsem našla to, co jednou v životě chci dělat a co je smyslem mého života. Cesta k hlavní architektce a partnerovi LOXIE ale nevedla přímo. Když jsem po cestě z brněnské fakulty přestupovala na Florenci v Praze, všimla jsem si budovy KPMG. Moc se mi líbila a měla jsem pocit, že ji muselo dělat nějaké zahraniční studio. K mému překvapení to bylo české studio s francouzským espritem zakladatele LOXIA. Brigáda při studiu tak byla jasná!

Co byste doporučila každému, kdo by chtěl jít podobnou cestou jako vy? Stačí „pouze“ vystudovat VŠ?

Mizivý zlomek studentů má talent od Boha. Je potřeba, aby člověk byl komplexní a neustále pracoval a rozvíjel všechny své schopnosti a dovednosti. Vlastně je to podobné jako u vrcholového sportu, kdy ten daný sportovec musí také formovat všechny části těla, nic neopomenout. Nemůže se zaměřit pouze na vrh koulí. Vlastně by se dal architekt přirovnat k desetibojaři, to si málo lidí uvědomuje. Práce architekta není pouze o tom, že sedí u stolu a vymýšlí hezké vizualizace. Je potřeba tomu oboru rozumět jako celku, musí umět všechno, stejně jako desetibojař. Tito lidé se pak obvykle dostanou do jedné desetiny všech vystudovaných architektů, stanou se autorizovanými a skutečně ty domy staví.

My v LOXIA jsme si všech těchto skutečností vědomí, ale místo stěžování si, se snažíme s touto situací něco dělat. I z toho důvodu jsme si založili vlastní akademii, Školu projektování, která studentům nabízí vhled do praxe, praktické přednášky, exkurze, ale i zábavné talk show, díky kterým se o profesích architekta a projektanta dozví naši příznivci i něco víc. Tímto tedy vyzývám studenty, ať se neváhají k nám přihlásit na stáž nebo do některé ze soutěží o zajímavé ceny. Všichni jsou vítáni.

Nejedná se o procházku růžovým sadem, ale o opravdovou dřinu

Ono, dům není jenom o nápadu, ale za domem je obrovské množství tvrdé práce, tvrdé dřiny. A k tomu je potřeba mít široký tým. Třeba jako máme my v LOXII. Vlastně ten úspěch LOXIE není mým úspěchem. Je to úspěchem celého toho týmu, který funguje, a díky tomu se nám daří realizovat velké věci.

Jsem v tomto stará škola, a proto na začátku vždy beru tužku, papír a začnu vše kreslit. Často se směji, že bez papíru neumím přemýšlet. Samozřejmě také vždy ráda vyslechnu názory a nápady kolegů. Velké projekty, které v LOXIA děláme, by bez nich ani zrealizovat nešly. Práce s lidmi mě velmi baví, každý člověk musí umět svoji myšlenku obhájit a prosadit, u nás v LOXIA vždy vyhraje ta nejsilnější, nehledě na to, kdo ji položil. Vedení dialogu a zároveň prosazení nejsilnější myšlenky je i jedna z věcí, kterou jsem se ve firmě s 25letou historií naučila.

Pokud bych ale měla jít postupně, tak každý projekt začíná skicou, která se následně rozpracuje do studie, tu poté doplní projektová dokumentace a v průběhu tohoto všeho se obíhají úřady, diskutuje se o změnách s investory, dodavateli, s kolegy.

Z mé více než desetileté zkušenosti však můžu říct, že aby se architektura dala dělat pořádně, tak je to, jako u každého jiného povolání, především dřina.

Co byl nejtěžší moment ve vaší kariéře?

Každá věc, kterou berete vážně a zodpovědně s sebou nese určitý tlak a stres. Já mám v životě ráda výzvy a tato je obrovská. Vždycky jsem věděla, že jednou chci pracovat na velkých projektech se zkušeným a širokým týmem lidí.

Být hlavní architektkou ve společnosti jako je LOXIA je pro mě splněním snu a také velká čest, zároveň je to však i velmi zodpovědná záležitost, protože vedu a reprezentuji tým 50 dalších lidí. Řekla bych, že i toto je jeden z nejtěžších, ale zároveň i nejhezčích momentů v mé kariéře.

Co naopak zvládáte s přehledem?

Být vytrvalá a dát do práce maximum. Spoustu mých kolegů na mně obdivuje, že pro práci opravdu dýchám, dokážu jí dát maximum a zároveň neztrácet elán a být optimistkou, bez toho to snad ani nejde.

Úspěch! Co znamená tento pojem pro Janu Mastíkovou?

Úspěch je pro mě v podstatě takový šťastný pocit v tom, že to, co děláte, děláte dobře. A když do toho dáváte srdce a nadšení, tak je to pro mě taková odměna, za moje snažení, nebo za to, proč se člověk věnuje tomu, čemu se věnuje.

Co je pro vás v práci největší výzvou?

Určitě velké veřejné budovy, které mají vliv na větší množství lidí a jsou svým způsobem výkladní skříní daného města. Velkou výzvou jsou pro mě též rekonstrukce památek. Například v projektu Chateau Troja jsme museli úzce spolupracovat s památkáři, abychom rekonstrukci statku ze 17. století udělali co nejcitlivěji a zároveň dali historickému místu novou vrstvu, která ho udrží pro další staletí. U nové radnice pro Prahu 12 bylo zase výzvou stihnout postavit takto ohromný dům v tak krátkém čase.

Jaké jsou vaše úspěchy, plány do budoucna?

Mezi poslední úspěchy patří rozhodně dokončená radnice Prahy 12, jeden z největších a nejvýraznějších LOXIA projektů vůbec. Mou srdcovou záležitostí je pak i volnočasový areál Jammertal, který najdete v pražském parku Folimanka. Plánů do budoucna je spoustu, dnes třeba mohu prozradit, že jsme se s partnery ve studiu LOXIA rozhodli zachránit památku, konkrétně zámek Bzí, který by bez naší pomoci chátral. Mé plány by se též daly shrnout slovy, že bych ráda pokračovala v tradici firmy a úspěšně ji vedla třeba dalších 25 let.

Děkujeme firmě Talabaya za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní.

Sledujte pořad Úspěšní

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří se nevzdali a šli za svým snem. Často narazili i na obtížné překážky, ale našli způsob, jak bojovat. Vymysleli unikátní projekty nebo podnikání a dnes jsou inspirací a motivací pro každého, kdo touží něco dokázat. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Tagy: