Žije v ruské realitě, tepou Jandáka kvůli Ukrajině politici. Zůstane v rozhlasové radě?

Politici vládní koalice kritizují slova bývalého ministra kultury a poslance ČSSD Vítězslava Jandáka, který prohlásil, že na Ukrajině není žádná válka. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba žije bývalý politik v ruské realitě. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský navrhuje odvolání Jandáka z funkce radního Českého rozhlasu (ČRo).

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob připomíná, že Jandáka do rady dosadila minulá Poslanecká sněmovna. „Vítězslav Jandák žije v ruské realitě světa. Válka se ale už dávno nevyhlašuje. Útočná válka je totiž mezinárodním právem zakázána. Na Ukrajině probíhá válka, protože byla napadena. Pan Jandák je v Radě Českého rozhlasu díky většině v minulé Sněmovně. A je to ostuda,“ napsal na Twitteru.

„Dlouhodobě se snažím, aby v Radách veřejnoprávních médií seděli lidé s profesní zkušeností a znalostí fungování médií. Ostudy s nominacemi minulé většiny v Poslanecké sněmovně už bylo více než dost,“ doplnil.

Odvolání z rady?

Někteří politici jako šéfové klubů ODS a KDU-ČSL Marek Benda a Marek Výborný přemýšlí podle Deníku N o svolání volebního výboru, který by rozhodl o případném Jandákově odvolání z rady. To poslancům umožňuje zákon, pokud radní nějakým způsobem závažně naruší důstojnost funkce.

Tento postup připomněl vládním poslancům i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Radní ČRo Vítězslav Jandák nám tady šíří proruskou propagandu. Prý žádná válka není, jde o bezpečnostní akci. Když někdo říká, že jde o válku, tak šíří dezinformace. Jako radní se zodpovídá Sněmovně. Doufám, že se tím kolegové budou zabývat. Hraničí to s odvoláním z funkce,“ vyjádřil se na Twitteru.

Jandák pobouřil výrokem v XTV o tom, že „na východní Ukrajině válka vůbec není“. „Ve válce nejsme. Kdo komu vyhlásil válku? Bylo by to logický. Rus má připomínky k tomu, co se děje a ke své bezpečnosti. V takovém případě vyhlásí Ukrajině válku. Zatím, jak hledám a hledám, nikdo nikomu žádnou válku nevyhlásil,“ zopakoval někdejší ministr za ČSSD, který stranu opustil v roce 2017.

Jenže podobně hovoří snad už jen sami Rusové. Zbytek světa až na výjimky jednoznačně hovoří o válce. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil 24. února 2022 vpád vojsk na Ukrajinu jako zvláštní vojenskou operaci.

„Máme hodně možných stavů. Rusové říkají, že je to denacifikace nebo bezpečnostní akce, ale válka ne. Je to konflikt dvou sousedících zemí, které se na sebe naštvaly,“ stál si za svým Jandák. Konflikt prý mimo území Ukrajiny nenabobtná, i když přiznává, že nikdo dodnes neví, jaký má Putin doopravdy úmysl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.