Jarda je úžasná laboratoř. Lékaři nad ním kroutí hlavou, obdivuje Jágra Jelínek

Na velké oslavy Jaromíra Jágra neužije, proto by se ani 50. narozeniny neměly nést ve znamení grandiózní party. Na CNN Prima NEWS něco o hokejové legendě a jubilantovi prozradily osoby, které ho znají víc než dobře. Někdejší osobní kouč „osmašedesátky“ Marian Jelínek a synovec Jiří Kalla.

Jágr přišel na svět před půl stoletím, přesto je stále profesionálním hokejistou, navíc v nejvyšší české soutěži. „Otázky, kdy skončí, slýchá už 15 let. On je v tomto opravdový profesionál, nedává najevo nějaké rozrušení, že by ho tyto dotazy štvaly. Osobně si ale myslím, že otázek už má nad hlavu,“ uvedl na CNN Prima NEWS Marian Jelínek, mentální kouč, který byl dlouhé roky mentorem druhého nejproduktivnějšího hráče historie NHL.

„Lidé by měli pochopit, že když někdo tomu (hokeji) obětuje tak velkou část života, je těžké to odpárat. A zničehonic nehrát,“ připojil Jágrův synovec Jiří Kalla, který na rozdíl od svého strýce skončil s hokejem velmi brzy – už v 25 letech. „Stejně vlastní Rytíře Kladno, takže se hokeji bude věnovat dál. Ale samozřejmě, hraní je něco jiného.“

Naše diskuze jsem miloval

Jelínek obdivuje, co Jágr dokáže vydržet. Protože si coby 58letý muž uvědomuje, jak pohyb bolí čím dál tím více. „Komu je padesát, asi ví, o čem Jarda mluví, když zmiňuje, že se cítí rozbitý. Nebo že to bolí čím dál tím víc. Je to neskutečné. Když se bavíte s lékaři, oni kroutí hlavou, jak Jarda posouvá práh bolesti. Nicméně láska k něčemu posouvá hranice. Představte si, že byste muzikantovi řekli, že od zítřka nehraje. Kdy se rozhodne skončit on, to se nechme překvapit.“

I když už Jelínkova úzká spolupráce s Jágrem skončila mnoho let zpátky, velmi rád na ni vzpomíná. Nejen kvůli tomu, že zdokonaloval jednoho z nejlepších hráčů historie, ale také proto, že se sám učil.

„Naše spolupráce byla inspirativní. Potkali jsme se poprvé poté, co vyhrál první Stanley Cup, a pak jsme byli v kontaktu víceméně 13 let. Vnímám to i jako školu pro mě. Jarda je úžasná laboratoř. Možná i on mě přivedl k tomu, abych se více věnoval psychice, mentálnu a nastavení procesu. Naše diskuze jsem miloval.“

Mentální trenér nyní starající se o řadu českých sportovců obdivuje Jágrův přístup, který vždy zahrnoval potřebu dělat něco, co jiní nedělají.

„‚Heleď, já znám své tělo nejlíp. Proč by mi nějaký trenér měl říkat co a jak,‘ řekl mi jednou. Tehdy to vyznívalo trochu jako rebelie. Proto jsem měl problémy s tehdejším trenérem národního týmu Bukačem. Jarda si to šil na míru, tímto způsobem moc nejde trénovat v kolektivu. Stále vyhledával něco nového, aby měl náskok před ostatními,“ pronesl Jelínek

Jágr chce přijít na otázky mezi nebem a zemí

Na vyhledávání netradičních metod vzpomíná i Kalla. Ještě, když hrával za mládež Rytířů Kladno, nejednou ho Jágr vytáhl z postele. „Na ledě jsme tahali i auta a dělali podobné bláznoviny. Občas mi zavolal v jednu v noci a řekl: ‚Pojď na led.‘ Nemůžete říct ne,“ prozradil.

Jelínka fascinuje nejen Jágrova hokejová genialita spolu s odhodláním tvrdě dřít a neustále se zlepšovat. U bývalého hráče Pittsburghu Penguins, New Yorku Rangers nebo Floridy Panthers mu imponuje také intelekt.

„Má v sobě pocit vítěze. A také jím je. Chce vyhrát zápas, chce přijít na otázky mezi nebem a zemí. Jednou vzal tužku a papír, začal počítat, co se děje v našich galaxiích. Tím mě udivoval. Není jen geniální sportovec, ale je opravdu velmi inteligentní a přemýšlivý kluk,“ konstatoval.

Kariéra olympijského šampiona z Nagana, dvojnásobného mistra světa i vítěze Stanleyova poháru obnáší i temnější části. Často veřejnost četla o tom, jak Jágr utrácí hromadu peněz v kasinu. Jelínek to však tak dramaticky nevidí. „Je to určitý způsob odreagování. Byl to to souboj s adrenalinem. Ale podle mě se o tom zbytečně často psalo. Když někdo vydělává tolik a něco někde prohraje, vypadá to na první pohled hrozně, ale v přepočtu na plat to tak hrozné nebylo. Podle mě má Jarda tuto etapu za sebou.“

A jak Jágr oslaví padesátiny? Nijak velkolepě.

„Nemá rád větší oslavy. Spíše menší oslavu s kamarády. Obecně má rád srandu, ale na velké akce není, to není jeho styl,“ přiblížil Kalla.

Tagy: