Je chyba, že jsme závislí na ruském plynu, říká Jakob. Vláda zaspala, rýpnul si Juchelka

Největším problémem České republiky je bytostná závislost na ruském plynu. Shodli se na tom poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Aleš Juchelka (ANO) v Partii Terezie Tománkové. Zatímco ale vládní zákonodárce upozorňoval na letitou chybnou strategii, v níž Česko vsázelo na jedinou energetickou komoditu, opoziční politik poukazoval na to, že vláda s nákupem plynu zaspala.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v první části Partie zmínil, že domácnosti budou až poslední, na koho by dopadla omezení dodávek ruského plynu. Stát chtěl počátkem března vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by přestal proudit plyn z Ruska. Vláda však nakonec návrh zamítla. Kupka to zdůvodnil tím, že plyn byl v tu dobu drahý, oproti současným cenám by stát podle něj zaplatil asi o tři miliardy korun víc.

Podle Juchelky jsou obavy z omezení dodávek ruského plynu namístě. „Každá vláda v EU žije ze dne na den z toho, s čím Rusko přijde. Měli jsme se na to připravit. Už na začátku března jsme apelovali na doplnění zásobníků s plynem s tím, že to je opravdu klíčová strategická komodita,“ řekl v druhé části diskuze.

Domnívá se, že z 95 procent je Česká republika závislá na ruském plynu, přičemž část – zhruba polovina – jde do průmyslu, část zas do domácností. „Ty budou postiženy jako poslední, to je ten nejtěžší scénář, který si dokážeme představit. Něco málo se řeší, vláda ale zaspala,“ pokračoval v kritice opoziční poslanec.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob souhlasil, že jsou obavy z přerušení dodávek namístě. Upozornil ale, že i Rusko potřebuje svůj plyn nadále prodávat, pokud chce zachránit alespoň nějakou část své ekonomiky.

„Musíme to vnímat trochu zdrženlivě. Problém nezačal na začátku března se zásobníky, ale před mnoha lety – a to nevyčítám žádné vládě – v orientaci na jednu jedinou komoditu. Nikoho nenapadlo, že je Vladimir Putin šílenec a že udělá, co udělal. Kdyby byly všechny zásobníky plné, tak nám v sezoně vystačí na tři měsíce,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS k tématu Jakob.

Nemáme moře, jiné zdroje jsou omezené

Kritiku kabinetu Petra Fialy (ODS) ze strany Juchelky odmítl. Podle vládního poslance je klíčovým problémem bytostná závislost na ruském plynu, čemuž nahrává i umístění ČR na mapě.

„Jsme zemí uvnitř Evropy a nemáme moře, čili budeme poslední, kdo bude moct čerpat z jiných zdrojů. Je třeba situaci řešit tak, abychom nebyli závislí jen na plynu. Úvahy o tom, že plyn bude přechodným médiem, než budeme soběstační ve smyslu obnovitelných zdrojů, ukázaly, že tudy cesta nevede,“ podotkl Jakob.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství