Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Pandemie Evropě znovu sílí.

Konec opatření

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Mnoho odborníků v posledních týdnech vyzývá k tomu, že je čas vnímat covid jako běžnou chřipku, a to právě díky omikronu, který má být přes svou větší nakažlivost mnohem méně patogenní než třeba indická delta.

To potvrzují i současné statistické údaje z České republiky. I když v posledních dnech přibývají rekordní počty nakažených, hospitalizovaných pacientů v souvislosti s covidem je jen kolem 1500. Pro srovnání – při vrcholu zatím nejsilnější covidové vlny z jara roku 2021 bylo v nemocnicích s koronavirem přes 9 tisíc lidí.

„Mám pocit, že bychom měli skutečně znovu zvážit naše chování,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec a stínový ministr zdravotnictví hnutí ANO Julius Špičák. Podle něj by britský model nemusel být na škodu.

Kdo by naopak Velkou Británii ve zrušení opatření nenapodoboval, je stomatolog Radek Mounajjed, který v pořadu 360° na CNN Prima NEWS varoval před předčasným optimismem a vybídl všechny dospělé k třetí dávce vakcíny. „My prostě tady všem lidem dáváme iluzi, že je konec, ale není,“ dodal.

Opatrný přístup k omikronu doporučil také epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Pokud se vyskytneme v sestupné trajektorii, tak je možné uvažovat o tom, že ta opatření by mohla být benevolentnější. Nejsem ale úplně příznivcem toho, abychom rozvolnili úplně vše,“ uvedl.

Vláda britský model zváží

Podobným stylem mluví i náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). „V okamžiku, kdy nám omikronová vlna bude kulminovat a klesat, tak budeme vyhodnocovat epidemiologickou situaci. Je možné, že britský model je jednou z cest, která nás může na jaře čekat,“ připustil.

Že je omikron svou strukturou možná velkou nadějí pro konec celé pandemie, už delší dobu říká biochemik Zdeněk Hostomský. „I kdybychom nedělali nic, omikronová infekce se za tři týdny sama skloní. Omikron je to nejlepší, co nás mohlo v aktuální mizérii potkat,“ podotkl. Imunolog Jiří Šinkora dokonce omikron označil za rýmu.

O poznání opatrnější je zatím v takových předpovědích imunolog Václav Hořejší. Přestože počet těžkých průběhů a hospitalizací je zatím vůči pozitivním testům procentuálně nízký, při statisících nakažených se podle něj může dostat naše zdravotnictví do potíží.

„Byl bych zatím opatrný, několik týdnů bychom mohli opatření vydržet. Pokud by vše šlo podle pozitivního scénáře, mohli bychom restrikce uvolnit,“ dodal Hořejší. K opatrnosti vyzývá také biochemik Libor Grubhoffer. I on ale v příchodu omikronu vidí jistou naději.

„Omikron je minimálně třikrát nakažlivější, má ovšem patrně výrazně nižší patogenitu, což je velká naděje. Počkejme si na nějaká zásadnější stanoviska. V žádném případě bych se ale ještě neunáhloval v nějakých závěrech. Mohl by to být konec epidemie, doufám v to,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy: