Očkování dětí Čechy netáhne. Vakcínu dostalo jen půl procenta z nich

O očkování dětí od 5 do 11 let, kterých je v Česku téměř 800 tisíc, rodiče příliš velký zájem nejeví. K úterý 21. prosince dostaly vakcínu asi čtyři tisíce nejmenších. Přitom objednaných vakcín od firmy Pfizer/BionTech je téměř 300 tisíc.

4123, právě takový je počet podaných dávek proti covidu pro nejnižší věkovou skupinu do úterý 21. prosince. Očkování začalo už minulý čtvrtek. Zájem se ale předpokládal mnohem vyšší. „Myslím, že na vině jsou odborné a bohužel i morální kvality velké části našich lékařů. Je to alibismus, když rodiče řeknou: ‚Já to tak úplně nedoporučuju‘,“ sdělil evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Imunolog Václav Hořejší podotýká, že u takto malých dětí dochází k těžkému průběhu mnohem vzácněji než u dospělých. „Může tak vznikat dojem, že jim nic nehrozí,“ podotkl.

Ohledně vakcíny pro děti váhají i někteří experti. „Rozhodně bych neriskoval svého vnuka nebo dítě naočkovat experimentální vakcínou na novém principu, u které už je vlastně prokázané, že nebrání přenosu,“ mínil imunolog Jiří Šinkora.

Zdravotní expert Ondřej Dostál (Piráti) navíc zdůraznil, že by očkování malých dětí nemělo být vynucované. „Domnívám se, že očkování velmi malých dětí by mělo zůstat striktně dobrovolné a rozhodně by nemělo být vynucováno,“ sdělil. Očkovat děti mohou i jejich pediatři. Pro ně ale není jednoduché vakcinaci zorganizovat.

Očkování dětí byla jasná volba

„Problém je ten, že vakcíny jsou v poměrně velkém balení. Když jsem se informovala, tak mi bylo řečeno, že si ve dvou nebo třech lékařích nemůžeme kombinovat objednávku dohromady, že bychom si pak pozvali děti. Pokud máme jedno IČO, tak na to musíme odebrat celou tu dávku vakcín a vyočkovat,“ uvedla pediatrička Soňa Knéblová.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze v úterý začalo očkování pro děti od 5 do 11 let. Od ledna zde budou očkovat každé úterý a čtvrtek. „Dneska máme 100 dětí pilotně, protože začínáme, jinak budeme dělat 2x týdně po 300 a pak se uvidí podle zájmu. Odhadujeme 600 dětí týdně,“ sdělil ředitel nemocnice David Feltl.

Rodiče, kteří své děti k očkování přihlásili, míní, že to byla jasná volba. „Mám doma pět dětí a ti starší už jsou očkovaní. Malé jsme chtěli nechat naočkovat hned, jak to půjde,“ podotkla matka Nicolase a Isabely. Podobný názor má i matka Vincenta. „Doma jsme všichni naočkovaní a už jsme jenom čekali, až přijde řada na děti a budeme moct naočkovat i je,“ dodala.

A očkování pro děti začalo v úterý i v hradecké fakultní nemocnici, naočkovalo se zde přibližně třicet dětí. Ve věkovém rozpětí mezi 5 až 11 lety je v Česku téměř 800 tisíc dětí. K 21. prosinci je naočkováno přibližně půl procenta z nich.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

04:50

Ode dneška stát odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.