Hazard se zdravím dětí. Školy i další sektory kritizují návrh Síkely na snížení teploty

Učitelé ve školách i školkách, nebo třeba provozovatelé hotelů nechápou nápad ministerstva průmyslu a obchodu snížit teplotu v obytných místnostech, koupelnách nebo třídách. Jedni tvrdí, že jde o hazard se zdravím dětí, druzí si stěžují, že to budou hostům těžko vysvětlovat. Vyhláška by vstoupila v platnost v případě vyhlášení stavu nouze.

Vyhláška stanoví hranici, pod kterou by teplota v jednotlivých místnostech neměla klesnout. Směrem nahoru by teplota stanovenou hranici mohla přesáhnout maximálně o jeden stupeň i podle toho, kolik mají venkovních stěn.

„Jde o další opatření, která nazývám airbagy. Máte je v autě, doufáte, že je nikdy nebude muset použít, ale když je potřebujete, jste velmi rádi, že jste si je pořídili,“ podotýká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Žádná konzultace nebyla

S tím nesouhlasí Česká unie cestovního ruchu. „Máme říkat hostům že nevaříme teplé večeře, protože máme šetřit? S námi to nikdo nekonzultoval, jsme překvapeni, co ministerstvo vypustilo do připomínkového řízení,“ říká předseda Výboru České unie Cestovního ruchu Jakub Juračka.

Ve školních učebnách by se mělo topit na 19 stupňů, v šatnách na 18 a v umývárných by se teplota snížila dokonce o tři stupně na 19. „Vidím velký problém ve vytápění koupelen, kdy spousta dětí potřebuje svůj čas k vykonání potřeby, takže s těmi holými zadečky tam poměrně dlouho sedí. To považuji už za hazard se zdravím dětí,“ říká ředitelka Mateřské školy Jesenice Šárka Krátká Wagenknechtová.

Většinu času při hře i výuce tráví děti ve školkách na zemi a kantoři s obávají reakce rodičů. „První, co bude, když dítě bude nastydlé, nemocné, půjdou hartusit na ředitelku mateřské školy. Rodiče jsou opravdu na zdraví dětí citliví,“ pokračuje Wagenknechtová.

Jak se sníží teploty u lékařů?

V ordinacích u lékaře by se teplota snížila o čtyři stupně, v čekárnách o dva. Na pokojích budou pacienti ve 20 stupních a na operačních sálech by se kohoutky utáhly z 25 na 20 stupňů. „V nemocnicích nebo ve zdravotních střediscích jsem vždycky měl většinou dojem, že se tam zbytečně moc topí,“ říká jeden z dotazovaných. „Mně by třeba úspora dvou stupňů vůbec nevadila,“ přidává se další.

„V současné době jsou teploty ve vnitřních budovách a prostorách upraveny vyhláškou, pokud dojde ke změně této vyhlášky, budeme se snažit tomu přizpůsobit,“ popisuje mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jiří Erlebach.

V hotelových pokojích, restauracích, na vysokoškolských kolejích a ubytovnách by měla teplota klesnout z 20 na 18 stupňů. A v hotelových koupelnách dokonce z 24 na 19.

Tagy:
zdraví koupelna zdravotnictví energie Fakultní nemocnice u sv. Anny energetika teploty hazardní hra Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky topení

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.