reklama

Je to nějaký rozbitý?!

Ilustrační foto
Zdroj: Pexels.com

Sledujeme 6. největší vymírání druhů v historii naší planety. Ne na Netflixu, ale doopravdy. Biodiverzita neboli druhová rozmanitost klesá. To znamená, že ubývají druhy rostlin a živočichů na úkor jen několika vybraných, člověku se do krámu hodících druhů. Jenže tyto vybrané druhy správu celého ekosystému neutáhnou a tak nám spadne na hlavu.

reklama

Sledujeme 6. největší vymírání druhů v historii naší planety. Ne na Netflixu, ale doopravdy. Biodiverzita neboli druhová rozmanitost klesá. To znamená, že ubývají druhy rostlin a živočichů na úkor jen několika vybraných, člověku se do krámu hodících druhů. Jenže tyto vybrané druhy správu celého ekosystému neutáhnou a tak nám spadne na hlavu.

Nápad uspořádat první konferenci Spojených národů o ochraně přírody pro lidstvo, vznikl v květnu 1968. To jsme v Československu řešili jiné problémy. Ničení ekosystému ve spojení s rozšiřujícím se intenzivním průmyslovým živočišným zemědělstvím se řeší už 50 let. Stejně tak problém se skleníkovými plyny z fosilních paliv a pesticidy. Přitom to všechno dál roste - jak průmysl, tak problémy, které jím způsobujeme.

Proč?
Protože průmysl nese vizi budoucnosti lidstva a my mu na to skáčeme. Zamyslete se nad tím, kdo nám říká, co bude. Jak budeme vypadat, co budeme dělat, kdo nám nabízí vizi naší budoucnosti? Je to církev? Je to vláda? Jsou to vědci? Jsou to lidi, jako já - lidi, co tvoří reklamní kampaně na produkt průmyslu. Čí komunikace vize naší budoucnosti je vidět nejvíc? REKLAMA, kterou si sami předplácíme v ceně výrobku, který kupujeme. Křečci v kolečku chtění. A tak v naší vizi budoucnosti nikdy nenajdeme hodnoty, které se nedají koupit. Proč by někdo platil za to, aby propagoval něco, co nejde zpeněžit?

Zdaňme emise, ne lidi!“ Jenže emise způsobují lidi. Slon v místnosti není klimatická krize. Jsme to my - lidi.

Musí to jít nebo to nepůjde
Musíme najít způsob, jak nechtít. Nechtít tolik. Nechtít všechno zkrotit, předělat, vlastnit, řídit a kontrolovat. Musíme najít svou vlastní vizi budoucnosti, udržitelnou, šetrnou a férovou. Nevíte, kde začít? Začněte u sebe a šiřte řešení dál. Musíme to říct všem. Musíme přestat séct trávníky. Že stroje už tu delší trávu neposekají? Tak změňme stroje a do té doby to kosme ručně nebo to nechme růst. Musíme přestat využívat jedovaté postřiky, které hubí hmyz a začít pěstovat co nejvíce druhů rostlin. Tím zvýšíme nasákavost půdy, až přijde déšť. V 90. letech jsme pěstovali luštěniny na 3x větší ploše, než dnes. Luštěniny potřebujeme, jako zdroj bílkovin, protože musíme radikálně redukovat spotřebu masa. Musíme vykopat odvodňovací trubky (meliorace) a obnovit mokřady a tůňky. Musíme přestat kácet stromy. Musíme najít způsob, jak nechat co nejvíce míst bez zásahu. Musíme nechat více prostoru přírodě v našem vlastním zájmu. Nechat více místa přírodě znamená nechat více místa sobě. Musíme, pokud chceme aby lidstvo nadále obývalo planetu. Pro planetu - pro nás.

Chvála člověku
Došlo mi, že úřady jen kritizujeme. Že dost nesečou, že sečou moc. Ale uměli bychom je i pochválit? Přestala vaše obec séct? Vysadila louky, ze kterých vám na zahradu létají včely? Nechala z vámi poctivě vytříěného plastu vyrobit městský mobiliář? Pošlete jim poděkování. Zprávu nebo komentář na Facebooku, na e-mail starostovi nebo odboru životního prostředí, zavolejte jim. Chvalme příklady dobré praxe, jinak budou slyšet více hovory nespokojných občanů, kteří chtějí golfové trávníky.

Zapojte se do #AkceProKlima!
Najdou se mezi vámi aktivní občané, kteří by kontaktovali starostu? Jste sdružení sousedů? Kolektiv z práce nebo místní hobby klub? Jste spolužáci? Rodiče dětí z lesní školky? Spolek na ochranu přírody? Pojďte do toho! Zapojte bytový dům, celý blok, čtvť, ulici, obec nebo kraj. Bude to ZeroWaste festival? Promítání dokumentu s diskuzí? Přednáška odborníků? Výměnný bazárek v kulturním domě? Prezentace pro starostu? Skupina na Facebooku, kde si budete půjčovat věci a vyměňovat přebytky? Workshop s babičkami: šití pytlíků na nákupy ze zbytků látek...

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.

Andrej Babiš

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Očkovací místa se s nynějším nedostatkem vakcín proti koronaviru musí vypořádat sama. Prohlásil to po návštěvě vakcinačního centra při FN Královské Vinohrady premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také informoval o změnách v registračním systému, které podle něj výrazně ulehčí přihlašování seniorů. Podle předsedy vlády se nově senioři nebudou muset do systému „dobývat“ a druhý PIN kód jim přijde rovnou s konkrétním termínem očkování.

Fenomén Bitcoin: Co jste chtěli vědět o kryptoměně, ale báli jste se zeptat
Další tři týdny v tvrdém lockdownu. Vláda povolila jen jesle
Úleva pro mediky a jejich rodiny. Poslanci rozhodli o zachování finančních dávek
Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Nevzdáme to. Kultura a zavřené podniky spojily síly, umělci vystoupili ve výlohách
Další články
reklama
reklama