reklama

Je to nějaký rozbitý?!

Ilustrační foto
Foto: Pexels.com

Sledujeme 6. největší vymírání druhů v historii naší planety. Ne na Netflixu, ale doopravdy. Biodiverzita neboli druhová rozmanitost klesá. To znamená, že ubývají druhy rostlin a živočichů na úkor jen několika vybraných, člověku se do krámu hodících druhů. Jenže tyto vybrané druhy správu celého ekosystému neutáhnou a tak nám spadne na hlavu.

reklama

Sledujeme 6. největší vymírání druhů v historii naší planety. Ne na Netflixu, ale doopravdy. Biodiverzita neboli druhová rozmanitost klesá. To znamená, že ubývají druhy rostlin a živočichů na úkor jen několika vybraných, člověku se do krámu hodících druhů. Jenže tyto vybrané druhy správu celého ekosystému neutáhnou a tak nám spadne na hlavu.

Nápad uspořádat první konferenci Spojených národů o ochraně přírody pro lidstvo, vznikl v květnu 1968. To jsme v Československu řešili jiné problémy. Ničení ekosystému ve spojení s rozšiřujícím se intenzivním průmyslovým živočišným zemědělstvím se řeší už 50 let. Stejně tak problém se skleníkovými plyny z fosilních paliv a pesticidy. Přitom to všechno dál roste - jak průmysl, tak problémy, které jím způsobujeme.

Proč?
Protože průmysl nese vizi budoucnosti lidstva a my mu na to skáčeme. Zamyslete se nad tím, kdo nám říká, co bude. Jak budeme vypadat, co budeme dělat, kdo nám nabízí vizi naší budoucnosti? Je to církev? Je to vláda? Jsou to vědci? Jsou to lidi, jako já - lidi, co tvoří reklamní kampaně na produkt průmyslu. Čí komunikace vize naší budoucnosti je vidět nejvíc? REKLAMA, kterou si sami předplácíme v ceně výrobku, který kupujeme. Křečci v kolečku chtění. A tak v naší vizi budoucnosti nikdy nenajdeme hodnoty, které se nedají koupit. Proč by někdo platil za to, aby propagoval něco, co nejde zpeněžit?

Zdaňme emise, ne lidi!“ Jenže emise způsobují lidi. Slon v místnosti není klimatická krize. Jsme to my - lidi.

Musí to jít nebo to nepůjde
Musíme najít způsob, jak nechtít. Nechtít tolik. Nechtít všechno zkrotit, předělat, vlastnit, řídit a kontrolovat. Musíme najít svou vlastní vizi budoucnosti, udržitelnou, šetrnou a férovou. Nevíte, kde začít? Začněte u sebe a šiřte řešení dál. Musíme to říct všem. Musíme přestat séct trávníky. Že stroje už tu delší trávu neposekají? Tak změňme stroje a do té doby to kosme ručně nebo to nechme růst. Musíme přestat využívat jedovaté postřiky, které hubí hmyz a začít pěstovat co nejvíce druhů rostlin. Tím zvýšíme nasákavost půdy, až přijde déšť. V 90. letech jsme pěstovali luštěniny na 3x větší ploše, než dnes. Luštěniny potřebujeme, jako zdroj bílkovin, protože musíme radikálně redukovat spotřebu masa. Musíme vykopat odvodňovací trubky (meliorace) a obnovit mokřady a tůňky. Musíme přestat kácet stromy. Musíme najít způsob, jak nechat co nejvíce míst bez zásahu. Musíme nechat více prostoru přírodě v našem vlastním zájmu. Nechat více místa přírodě znamená nechat více místa sobě. Musíme, pokud chceme aby lidstvo nadále obývalo planetu. Pro planetu - pro nás.

Chvála člověku
Došlo mi, že úřady jen kritizujeme. Že dost nesečou, že sečou moc. Ale uměli bychom je i pochválit? Přestala vaše obec séct? Vysadila louky, ze kterých vám na zahradu létají včely? Nechala z vámi poctivě vytříěného plastu vyrobit městský mobiliář? Pošlete jim poděkování. Zprávu nebo komentář na Facebooku, na e-mail starostovi nebo odboru životního prostředí, zavolejte jim. Chvalme příklady dobré praxe, jinak budou slyšet více hovory nespokojných občanů, kteří chtějí golfové trávníky.

Zapojte se do #AkceProKlima!
Najdou se mezi vámi aktivní občané, kteří by kontaktovali starostu? Jste sdružení sousedů? Kolektiv z práce nebo místní hobby klub? Jste spolužáci? Rodiče dětí z lesní školky? Spolek na ochranu přírody? Pojďte do toho! Zapojte bytový dům, celý blok, čtvť, ulici, obec nebo kraj. Bude to ZeroWaste festival? Promítání dokumentu s diskuzí? Přednáška odborníků? Výměnný bazárek v kulturním domě? Prezentace pro starostu? Skupina na Facebooku, kde si budete půjčovat věci a vyměňovat přebytky? Workshop s babičkami: šití pytlíků na nákupy ze zbytků látek...

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama