Nelze zaklekávat na 14letého, říká Jelínková. Rakušan na policii vyvíjí tlak, tvrdí Fiala

Senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL) v pořadu 360° ocenila přístup ministra vnitra i policejního prezidenta ke kritizovaným zákrokům policistů v civilu na shromážděních expremiéra a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle ní jsou nepřípustné. Poslanec Radim Fiala (SPD) by konečný soud nechal až na závěr vyšetřování, do Víta Rakušana (STAN) se ale obul s tím, že celou kauzu ovlivňuje.

„Oceňuji přístup pana ministra i policejního prezidenta Martina Vondráška, že se tomu věnují a nezametávají to pod koberec. Není možné, aby v dnešní době policie zaklekla na 14letého chlapce,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS Jelínková.

Reagovala tak na zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté drželi školáka na zemi. Vše se odehrálo na meetingu bývalého premiéra Andreje Babiše, kterému chlapec odnesl reproduktor.

Chyba jednotlivce?

„Není možné, aby matka nebyla přizvána na služebnu s dítětem, to je špatně, mělo by to být řešeno,“ dodala lidovecká senátorka. Krok policistů označila za chybu jednotlivce.

Fiala ale kroky ministra vnitra označil za vytváření „politické kulisy“. „Nikdo mě nemůže podezřívat, že jsem fanoušek pana Babiše, mám úplně jiný dres. Pan Rakušan by ale do toho neměl vstupovat, měl by počkat na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS),“ sdělil opoziční poslanec.

K zákroku se ale vyjadřují politici napříč spektrem. Babiš v pondělí uvedl, že ho mrzí, jakým způsobem policisté v civilu museli chlapce zadržet, a že nemohli vědět, že se jedná o autistu. Podle něj pouze viděli, že ukradl reproduktor a byl agresivní.

„Pan Rakušan vyvíjí tlak, několikrát jsem s ním byl ve sporu zvlášť po kauze STAN. Řekl jsem mu, že by neměl být ministr a měl by mlčet,“ uvedl Fiala s tím, že působení ministra vnitra na složky policie vidíme v přímém přenosu. Jelínková však má ve vyšetřování důvěru.

Babiš od začátku léta jezdí po Česku za voliči, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dříve. Koncem června Babiš uvedl, že plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíše 4. listopadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.