Pasivitou nejvíc zchudneme, spořící účty už nestačí. Ekonomové radí, jak chránit úspory

Většinu domácností trápí nejen rostoucí ceny v obchodech, ale také požírání úspor inflací. Peníze totiž na standardních účtech ztrácejí reálnou hodnotu. Při ušetřených 100 tisících korun tak lidé přijdou za dva roky s očekávanou inflací zhruba o 22 tisíc korun. Ekonomové radí, aby lidé investovali například do nemovitostí nebo zkusili trh s dluhopisy.

Vysoká inflace, která v červnu vystoupala na 17,2 procenta, komplikuje život většiny lidí. Ceny rostou v obchodech s potravinami, s oblečením a dalším zbožím. Růst spotřebitelských cen se ale negativně promítá i do úspor, které nejsou adekvátně úročeny. Pokud tedy někdo sedí na penězích a dále je neinvestuje, o nemalou část svou nečinností přijde.

Česká národní banka (ČNB) predikuje, že inflace letos dosáhne v průměru 16,5 procenta. V příštím roce by ceny měly růst v průměru o 9,5 procenta. Zatím se ale centrální banka ve svých plánech do reality příliš netrefovala. Ještě v listopadu očekávala letošní průměrnou inflaci ve výši 5,6 procenta, v únoru už předpovídala 8,5 procenta a na jaře už 13,1 procenta.

Ekonomové proto radí, aby se lidé začali o své uspořené peníze starat. Zároveň ale upozorňují, že jakákoliv investice přináší jistou míru rizika. „Žádná bezpečná ochrana úspor, která zajistí pevné zhodnocení vkladu kolem 20 procent ročně, tedy tam, kam až zamíří inflace, nyní neexistuje. Pokud tuto skutečnost spotřebitel akceptuje jako fakt, tak se tím potom vyhne různým podvodným a super lákavým nabídkám, které mu velmi často nepřinesou zhodnocení, ale finanční újmu,“ řekl pro CNN Prima NEWS analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ten také připomíná, že účinný nástroj proti inflaci pro běžné domácnosti byl ještě nedávno dostupný. Tím byl státní protiinflační dluhopis, který v minulosti velmi podporovala exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lidé, kteří si dluhopis koupili, o své peníze nepřijdou. Nevýhodné je to však v době růstu spotřebitelských cen pro stát. A to byl i hlavní důvod, proč ministerstvo financí v čele se Zbyňkem Stanjurou (ODS) další emisi dluhopisů ukončilo.

Spořící účty na inflaci nestačí

Pokud lidé nechtějí chudnout, musí se vrhnout do investic. Vybírat mohou ze široké nabídky, možnosti nabízejí i samotné banky, klienti si pak sami určí, kam peníze investují. Ani spořící účty, které mají zhodnocení okolo čtyř až šesti procent, už ale na poražení inflace nestačí.

„V současné době jsou z pohledu nízkého rizika a vysokého výnosu velmi zajímavé i dluhopisy s krátkou splatností. Například výnos českého státního dluhopisu se splatností jednoho roku se nyní pohybuje okolo 6,4 procenta,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka. „Pokud by střadatel důvěřoval Maďarsku, tak to nabízí výnos dluhopisu se splatností jednoho roku dokonce 9,95 procenta. U dvouleté splatnosti pak 10,2 procenta,“ dodal.

Obecně se doporučuje, že investice do korporátních či státních dluhopisů mohou být zajímavým řešením při boji proti inflaci. Peterka však upozorňuje, že akciové trhy mohou být v budoucnu zrádné. Ve Spojených státech totiž roste riziko recese. To se může negativně odrazit v míře rizika, které s sebou akciový trh nese.

Češi se v posledních letech v oblasti investic soustředili na nákup nemovitostí. To podle Peterky může být další z nástrojů, které pomohou držet hodnotu peněz během růstu spotřebitelských cen. „U nemovitostí lze spekulovat na růst jejich ceny ve střednědobém horizontu. Především pak kvůli velmi pomalé výstavbě, která vytváří nedostatek na trhu, a tím tlačí na růst cen. Investice do nemovitostí může mít i podobu zateplení, výměny oken, pořízení tepelného čerpadla či jiného úsporného zdroje energie. Tyto investice mají vzhledem k vysokým cenám energií zajímavou návratnost a mají vedlejší výnos v podobě pohodlnějšího bydlení,“ radí dále Peterka.

Analytik Novák zdůrazňuje, že lidé by neměli impulsivně přesouvat své peníze z různých finančních aktiv. „Klíčové je postupovat koncepčně a ne nahodile. Investování je jediná možnost, jak dlouhodobě peníze reálně zhodnocovat. A k tomu je právě potřeba systematický postup – vytvořit si nebo si nechat vytvořit portfolio podle toho, jakou chceme výnosnost a jaké jsme ochotni podstoupit riziko, a ideálně v pravidelných časových intervalech, měsíčně či čtvrtletně, investovat,“ navrhuje jako řešení Novák.

Sám doporučuje pro začátek investici do základního vzdělání v této oblasti. Až poté by se lidé měli se svými úsporami vrhnout do jejich zhodnocování. „Stále lepší variantou je letos z úspor reálně přijít kvůli inflaci o 15 procent než neuváženou investicí nebo spekulací přijít o polovinu nebo o vše,“ varoval Novák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.