Všude respirátor a oddělené stravování. Co hrozí v práci, když se odmítnete otestovat?

Samotestování

Co vám hrozí, pokud odmítnete test?

Bez ohledu na to, jestli zaměstnanci jsou očkovaní nebo ne, budou muset dvakrát týdně na test, rozhodla vláda. Všechny firmy tak do 17. ledna, kdy opatření začne platit, musí zařídit dostatek antigenních testů, ale i vyřešit, jak budou postupovat, když někdo test odmítne.

V současné době se musejí testovat zaměstnanci, kteří nejsou očkovaní, jednou týdně. To se ale už brzy na základě rozhodnutí vlády změní. „Všichni se budou testovat pomocí antigenních sebetestovacích sad. Testování probíhá v alternativním režimu dvakrát týdně nebo jednou za tři až pět dní,“ upřesnil ministr zdravotnictví z TOP 09 Vlastimil Válek s tím, že testy budou hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Zaměstnanci, kteří povinné testování odmítnou, budou muset po celou pracovní dobu nosit respirátor, dodržovat 1,5 metru rozestup a stravovat se v oddělené místnosti.

Ve firmě na výrobu kancelářského nábytku, kterou redakce CNN Prima NEWS oslovila, povinné testování vítají a jsou na něj připraveni. „Jsme výrobní společnost, která působí v Praze, a máme tady zhruba 200 zaměstnanců. Testovali jsme se preventivně sami v průběhu celé pandemie,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Ahrend a.s. Petr Hampl.

Co když testování odmítnu?

Oslovení zaměstnanci firmy s testováním problém nemají. Jsou na něj zvyklí. „Jestli se zaměstnanec z nějakého důvodu nebude chtít očkovat, budeme to muset řešit, ale distance 1,5 metru není pro nás problém,“ dodal Hampl.

Vedení firmy také musí netestované nahlásit na hygieně. „Velká část zaměstnavatelů to už minule nedělala. Celkem fungovala samoregulace. Většina pracovních kolektivů si s jedním, dvěma lidmi, co se nechtěli testovat, poradila. Rychle pocítili od ostatních kolegů, že nechtějí, aby takto neférově jednali. Byli bychom radši, kdyby odmítnutí testování znamenalo překážku na straně zaměstnance,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Pokud zaměstnanci vyjde antigenní test pozitivně, odchází rovnou do karantény, která se nově stejně jako izolace zkracuje na pět dnů. Rychlejší šíření mutace omikron může podle vlády omezit výrobu. Povinné testování potrvá po dobu dvou až tří týdnů. Co bude pak, se zatím neví.

Tagy: