Jižní pól se otepluje rychleji, hrozí tání ledovců a zvyšování hladiny oceánů

Jižní pól se otepluje

Jižní pól se v posledních 30 letech otepluje více než třikrát rychleji oproti celosvětovému průměru. Vědci se obávají velkých dopadů na přírodu – hrozí například tání ledovců a zvyšování hladiny oceánů. Časopis Nature vydal odbornou studii, která dokazuje, že je globální oteplování opravdu celosvětové a týká se i nejodlehlejších míst na zemi.

Břehy ledového kontinentu tají. Odborníci se ale domnívali, že se oteplování netýká jeho středu na jižním pólu. „Mysleli jsme si, že tato část Antarktidy by mohla být imunní vůči oteplování. Zjistili jsme ale, že to není pravda. Když se přibližujete k pobřeží, ze kterého přichází oteplování, začnete vidět více dopadů,“ řekl CNN šéf vědeckého týmu Kyle Clem, který se svým týmem zpracoval data a zjistil, že mezi lety 1989 a 2018 se jižní pól oteplil o 1,8 stupně Celsia. To je víc než trojnásobek celosvětového průměru. Pokud by mohl pracovat i s daty z posledních dvou let, mohl být rozdíl i větší. V březnu totiž na Antarktidě padl teplotní rekord. Vědci tam naměřili 18,3 stupně Celsia.

Příčinou oteplování je proudění teplého vzduchu ze stále se oteplujících vod ve vzdálených končinách Pacifiku. Podle Clema má vliv na globální oteplování i chování lidí. „Máme přírodní procesy, ke kterým bude vždy docházet uprostřed globálního oteplování a lidského vlivu na klimatický systém. Když se tyhle dvě věci spojí, je to velké,“ popsal Clem. Dramaticky se otepluje i například na Sibiři. V místním městě tam padla teplota 38 stupňů.

Tagy: