Joch o 11. září: Tipoval jsem Al-Káidu. Jiná země by to neudělala, msta by byla nukleární

Roman Joch

Myslel jsem, že je to špatná reklama, uvedl Žantovský

Když se o útocích 11. září 2001 dozvěděl ředitel občanského institutu a politický komentátor Roman Joch, byl zrovna v práci. Český rozhlas mu volal, jestli je v Praze a může jít situaci komentovat. Již v té době tušil, že útoky nemá na svědomí žádná země, ale teroristická organizace. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS mluvil také o tom, že očekává novou vlnu teroristických útoků po tom, co Tálibán převzal moc v Afghánistánu.

Roman Joch si tehdy nebyl stoprocentně jistý, pouze laicky odhadoval, že by útok na svědomí mohla mít teroristická organizace. „Tipnul jsem si, že to byla Al-Káida. Žádná země by si to totiž nedovolila, protože věděla, že kdyby to Američané zjistili, tak by odplata byla nukleární. O dva dny dříve byl zavražděn Ahmad Šáh Masúd, hrdina protisovětského odboje v Afghánistánu a nepřítel Tálibánu. Po jeho vraždě jsem si říkal, že se chystá nějaká velká ofenziva,“ uvedl komentátor ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS k výročí 11. září.

Podle něj je ono osudové datum z amerického pohledu strašná rána. Z pohledu Evropana je to ale jiné. „My Evropané jsme cyničtější, u nás se takovéto tragédie stávají, takže z našeho evropského pohledu nic moc,“ vysvětlil Joch.

Zabránit útokům podle něj nešlo. Chybu ale vidí v byrokracii. „Různé zpravodajské agentury měly informace, ale nebyly propojené, to je byrokratický šlendrián,“ upřesnil.

Podobné útoky se mohou opakovat

S převzetím moci Tálibánem v Afghánistánu očekává Joch zvýšené nebezpečí. „Následky ještě uvidíme, osobně čekám novou vlnu teroristických útoků na celém světě,“ řekl a dodal, že u nás je pravděpodobnost útoků malá, ale ne nulová. „Střední Evropa je jakýsi zapadákov v hledáčku islamistických teroristů. Být ale obyvatelem velkých měst v západní Evropě tak bych se velice obával,“ myslí si Joch.

O absenci záruky, že k ničemu podobnému nemůže znovu dojít v budoucnosti, promluvil i překladatel Michal Žantovský, který tenkrát sledoval televizi a myslel, si, že jen běží blbá reklama. „Teroristické hrozby neustaly, objevují se ve vlnách,“ řekl Žantovský a připomněl například útok na redakci francouzského časopisu v roce 2015.

Po 11. září byla v Americe cítit averze vůči islámu. Joch ale upozorňuje, že za posledních dvacet let se muslimské komunitě nic zlého nestalo a že Amerika je v tomto ohledu velice tolerantní společnost. Naopak mnozí členové muslimské komunity jsou zvoleni do Kongresu. „Když to srovnám historicky, tak například Američané japonského původu za druhé světové války na západním pobřeží USA byli internováni v internačních táborech. Nic zlého neudělali, bylo to bezpečností opatření,“ popsal komentátor.

Tagy: