Jogínka Veronika Pospíšilová staví v Kambodže školy pro děti. Pomáhání je pro ni výzva

K józe byla vedena od malička a nyní se snaží lidem ukazovat šťastnější cestu životem. Na seminářích s lidmi medituje, cvičí a řeší různé životní situace. Veronika Pospíšilová pomáhá všude, kde jen může. A to i v Kambodže, kde se svou nadací Hvězdice staví již třetí školu.

Podle Veroniky jsou lidé v jiných částech světa šťastnější. „Lidé, kteří žijí v rozvojových částech, kteří žijí s minimem, nežijí v luxusu, dokáží vždy najít důvod, proč šťastní být,“ dodává. Často s lidmi řeší otázku na téma životní změny, která právě může pomoci. Jogínka je totiž i terapeutkou a snaží se s lidmi vyřešit nejrůznější problémy na svých seminářích, které pořádá v Českých Budějovicích a Praze.

„Každý může být šťastný pokud chce a pokud se tak rozhodne,“ tvrdí Veronika Pospíšilová.

Veronika učí prostřednictvím jógy, protože to podle jejích slov není pouze fyzické cvičení, ale může to být cestou ke spokojenému životu. „Člověk se totiž snaží žít vědoměji a snaží se hledat i v nejobyčejnějších okamžicích každý den radost.“

„Pokud si vědomě dokážeme třeba čistit zuby nebo každý den ráno jíst snídani či vnímat zpěv ptáků, vnímáme žití v přítomnosti. Bolest totiž není teď, ale bolest máme z minulosti nebo z obav z budoucnosti.“

Jóga je i v České republice velice rozšířena a chápána ve svém plném znění. „Dříve byla jóga opravdu jen jako druh cvičení, ale tělo je vlastně taková mapa, jakmile se něco duši nelíbí, tak se to na těle projeví. Jóga je v překladu spojení a my se snaží spojit tělo, duši i mysl. Proto na lekcích řešíme i složité životní otázky jako je třeba to, jak být šťastný,“ dodává.

Jóga je podle slov Veroniky vhodná naprosto pro každého. „Může to být i jen to, že si sednete a vědomě dýcháte,“ říká s tím, že i pro ní často jóga začíná až v momentě, kdy podložku sroluje a setkává se s životními situacemi, které nám ukazují, jakým člověkem vlastně jsme. „Na podložce je to vlastně sranda, jít do reálného života a umět reagovat je nesmírně těžké. Jóga nám ale dává nástroje zvládat to lépe.“

Nadace Hvězdice

Jógou žije Veronika doslova celý život. Byla k ní totiž vedena už od svého tatínka.  Procestovala Vietnam, Bhútán nebo Tibet. Měla tu čest dokonce potkat Dalajlámu. V jejím životě se ale stal v roce 2012 zlom. Vyrazila do Kambodži jako turistka a země se pro ni stala osudová. Na autobusovém nádraží poznala Luckyho, který ji představil svou rodinu ve vesnici Bantayrersey. „Pohledem do očí místních dětí jsem pocítila tak neuvěřitelný soucit s osudem Kambodžanů, že jsem se rozhodla udělat cokoli, abych mohla těmto dětem nějak pomoci,“ říká.

Zorganizovala sbírku školních potřeb, oblečení, hraček a v únoru roku 2013 je místním dětem přivezla. Starosty vesnice se pak zeptala, zda potřebují něco dalšího a on odpověděl, že školu. „Do České republiky jsem se vrátila téhož roku v květnu, založila zde na základě pohádky o hvězdicích občanské sdružení s názvem Hvězdice a do konce roku vybrala všemi možnými způsoby potřebných 25 000 USD k výstavbě školy,“ dodává s tím, že nyní už staví v Kambodži třetí školu.

„My možná také nepomůžeme celému světu, ale i kdyby to změnilo život jednomu dítěti, tak to mě  pořád má smysl.“

Sledujte pořad Úspěšní

Zdolávání nekonečných překážek, mnoho prožitých zklamání a přesvědčování od ostatních, že to nedokážou. I tak vypadá cesta k úspěchu. I tak vypadá život hrdinů v příbězích pořadu Úspěšní!

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnoho z nás se s nimi ztotožňuje a prožívá podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Děkujeme módní návrhářce Hermina Khalaf Pogosyan za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní.

Tagy: