reklama

Prymula: Jsem pro očkovací průkazy. Jejich zavedení bude nezbytné v celé EU

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude zavedení očkovacích průkazů nezbytné jak v Česku, tak i na úrovni celé Evropské unie, řekl televizi CNN Prima NEWS. S tímto průkazem by lidé mohli mít výhody například při vstupu do restaurací nebo během cestování. K imobilním lidem starším osmdesáti let budou podle Prymuly jezdit zdravotní týmy, které je naočkují doma.

reklama

„Jsem pro zavedení očkovacích průkazů, protože bez nich si nedovedu představit praktickou realizaci, jak by se ověřovalo, jestli jedinec byl očkován, nebo nebyl. A v podstatě pokud budou na úrovni Evropské unie celé různé provozy, které budou vyžadovat buď očkování, nebo aktuálně platný test, je takový systém asi nezbytný,“ řekl televizi CNN Prime NEWS Prymula.

V Česku už začaly s očkováním proti koronaviru všechny kraje. Přednostně vakcínu dostávají zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné pacienty s covidem. Od 15. ledna má začít vakcinace lidí starších osmdesáti let.

Vakcíny od dalších firem budou v Česku schváleny koncem ledna

Mnoho z nich ale nezvládne dorazit do očkovacích středisek ani k obvodnímu lékaři. Podle Prymuly se předpokládá, že například v zařízeních sociální péče očkování proběhne na místě. „Tedy že tam dorazí mobilní tým, pokud na očkování zařízení nemá svůj personál,“ upřesnil epidemiolog. K osobám, které se nemohou pohybovat, podle exministra zdravotnictví také přijedou mobilní týmy, které jim aplikují vakcínu doma.

V České republice je zatím schválena vakcína pouze od společností Pfizer a BioNTech. Schválení přípravku od dalších firem, například od Moderny nebo AstraZenecy, se podle Prymuly očekává koncem ledna. „Celý proces se zdržel proti původním předpokladům a teď se očekává, že to může být až na sklonku měsíce ledna. Je otázkou, jestli to nebude dříve, ale musíme raději počítat se scénářem, který je dlouhodobější,“ podotkl Roman Prymula.

Jak bude očkování v Česku probíhat, si můžete přečíst zde.

Tagy:
očkování vakcína Roman Prymula Moderna koronavirus AstraZeneca Pfizer BioNTech očkovací průkazy

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama