K dluhům snadno a rychle. KHL přivedla Jokerit na mizinu, v troskách končily i jiné kluby

Osm let působil Jokerit Helsinky v Kontinentální hokejové lize (KHL), tedy soutěži úzce spjaté s Ruskem. Po začátku války na Ukrajině se rozhodl ze soutěže odstoupit. Dá se říct, že odchází s nepořízenou a obrovskou finanční ztrátou. A ohledně budoucnosti tohoto klubu vyvstává mnoho otázek.

Jokerit se po vstupu ruských byznysmenů v roce 2013 rozhodl odtrhnout od finské Liigy. V sezoně 2014–⁠2015 už zrenovovaný helsinský klub vstoupil do KHL. Během osmi let byl spíše nenápadným členem, který jen dvakrát postoupil do druhého kola play-off, konferenčního semifinále.

Letos prohrál se Spartakem Moskva na úvod vyřazovacích bojů 0:4. V tomto neúspěchu ale byli hráči nevinně. Moskvané postoupili kontumačně – Jokerit totiž ještě před play-off oznámil, že kvůli Moskvou rozpoutané válce na Ukrajině nechce být součástí soutěže, která je ruským projektem.

Z vlastní vůle nakonec natrvalo ukončil něco, co pravděpodobně už nebylo dlouho udržitelné. Do organizace byly pumpovány obrovské sumy, ty se ale žádným způsobem nevracely a klub se každoročně ocital v červených číslech. V žádné sezoně v éře KHL neskončil Jokerit v menší ztrátě než 10,2 milionu eur (250 milionů korun), maximem pak bylo 15,4 milionu (375 milionů korun) v sezoně 2015–⁠2016, jak informovala stanice MTV Uutiset.

Momentálně se Jokerit ocitá v umělém spánku. Prakticky všichni hráči včetně českého reprezentanta Davida Skleničky zmizeli na jinou adresu, protože za helsinský tým by si v příští sezoně nezahráli.

Zaprvé nemají domov – aréna pro více než 13 000 diváků známá pod názvem Hartwall je v rukách ruských oligarchů. To je mimochodem důvod, proč se v ní oproti původním plánům nebudou konat žádné zápasy nadcházejícího mistrovství světa, část šampionátu byla po invazi na Ukrajinu přesunuta do skromnější Helsinki Ice Hall. A zadruhé nyní ani neexistuje soutěž, ve které by Jokerit mohl figurovat.

Neodoláte KHL, skončíte v troskách

Na absolutní zkázu „žolíků“ by ale dojít nemělo. Klub od ruské společnosti Nornikel odkoupila finská hokejová legenda Jari Kurri a má v plánu vrátit Jokerit na hokejovou mapu. V ročníku 2023–⁠2024 by se měla elitní soutěž Liiga rozšířit na 16 týmů. Do té doby budou fungovat jen mládežníci Jokeritu.

A stadion? Buďto Hartwall Arena – která už není Hartwall Arenou, protože výrobce nápojů Hartwall ukončil se slavnou halou partnerství – získá nové majitele a klub se vrátí na staré známé místo. Případně se nabízí stěhování do nedalekého města Espoo.

Každopádně příběh zadluženého Jokeritu podtrhuje osud neruských týmů, které větší či menší čas zkoušely štěstí v KHL. „Každý západní klub, který nedokázal odolat lákadlu jménem KHL, skončil v troskách. Jmenovitě Jokerit, Slovan Bratislava, Medveščak Záhřeb, Lev Praha, Lev Poprad, Dinamo Riga,“ podotkl šéf Asociace evropských klubů Szymon Szemberg prostřednictvím Twitteru.

Zmiňovaný Medveščak z Chorvatska byl zjevením v KHL mezi lety 2013 až 2017. Ukousl si ale příliš velké sousto, jen jednou postoupil do play-off a soutěž opustil z finančních důvodů. Na pokraji bankrotu byl i posléze, kdy se vrátil do rakouské ligy EBEL. Kvůli ekonomické krizi se tak „proslavil“ děsivou šňůrou 20 proher v řadě, protože musel nastupovat s „levnými“ juniory.

Peníze na KHL už neměl ani Slovan Bratislava a vrátil se k utkáním pouze na Slovensku. Lev Poprad nasekal dluhy, kde se dalo, a organizace se po jediném roce stěhovala do Prahy. I v české metropoli ale bylo brzy hluboko do kapsy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.