Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

„Třeštím oči na kandidátku STAN v Plzni a její svatba s Babišem je mi jasná. Jejím lídrem je Petr Náhlík, dlouholetý lídr za KDU-ČSL, vyžírka, horlivý podporovatel Cyrila Svobody a Jiřího Čunka, odpudivá osoba. STAN funguje jako odpadkový koš pro profláknuté šíbry z jiných stran,“ rozohnil se Kalousek na Twitteru.

Bývalý politik, jenž často komentuje politické dění, si ještě do uskupení STAN rýpl se slovy: „Nádoba na směsný odpad se sice plní rychle, má to ale zásadní nevýhodu: Nedokáže vydávat jednu vůni. Smrdí rozličnými pachy a vy nikdy nebudete vědět, co zrovna bude smrdět víc.“ Zřejmě tak narážel na další problémy, se kterými se strana v posledních měsících potýká.

Sám Kalousek přitom rovněž změnil stranickou příslušnost. Působil v KDU-ČSL, v roce 2009 spoluzakládal TOP 09.

Na Kalouskův útok zareagoval pod příspěvkem bývalý tiskový mluvčí a nynější zástupce ředitelky hlavní kanceláře STAN Tomáš Pergl. Exministra financí osočil ze lži, protože lídrem Starostů a nezávislých v Plzni byl podle kandidátky Aleš Tolar, nikoliv Petr Náhlík. Ten byl až na jedenáctém místě.

„Beru pořadí po volbách. Ano, na prvním místě kandidátky byl pan Tolar. Nejvíc hlasů od vašich voličů ale dostal pan Náhlík,“ oponoval v komentářích Kalousek. „Takže je nejdůvěryhodnějším Stanařem v Plzni. To mi stačí,“ uzavřel svůj pohled na situaci.

Vedení Starostů a nezávislých zatím na žádost redaktorů CNN Prima News o vyjádření nereagovalo.

Ostuda a mravní selhání

Kalousek kritizoval koalici již v pondělí. Podle něj se „místní Piráti a STAN rozhodli obejít vítěze voleb (SPOLU), ještě v noci ohlásili koalici s ANO a primátorský řetěz chtějí odevzdat Babišovu lokaji“. Tento krok pokládá ze strany STAN i Pirátů za „ostudu a mravní selhání“.

Spolupráci stran s ANO a SPD zkritizoval i předseda Pirátů Ivan Bartoš či zástupci plzeňského Spolu. Lídr vítězného Spolu v Plzni David Šlouf vznikající koalici označil za předem domluvenou. Lídr ANO Roman Zarzycký to odmítl. Nakonec se nová koalice místo o hlasy SPD opře o uskupení PRO Plzeň, které získalo pět mandátů.

Tagy: