reklama

Kam chodí spát sarajevští psi?

Ilustrační foto
Zdroj: CK Vedral

Zabili nám tu Ferdinanda. Ani k tomu nebylo třeba těch švejkovských „sedmi kulí ze Sarajeva“, ale pouhé dvě. Jedna zasáhla následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda, druhá jeho ženu Žofii Chotkovou. V devadesátých letech se zde pak odehrávaly hrůzy bosenské války. Na každém kroku jsou v nádherném, pestrém, životem tepajícím Sarajevu znát pozůstatky války z 90. let, a zahojit šrámy na duších jeho obyvatel bude trvat mnohem déle, než opravit na fasádách domů všechny stopy kulek a granátů.

reklama

Zabili nám tu Ferdinanda. Ani k tomu nebylo třeba těch švejkovských sedmi kulí ze Sarajeva, ale pouhé dvě. Jedna zasáhla následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda, druhá jeho ženu Žofii Chotkovou. V devadesátých letech se zde pak odehrávaly hrůzy bosenské války. Na každém kroku jsou v nádherném, pestrém, životem tepajícím Sarajevu znát pozůstatky války z 90. let, a zahojit šrámy na duších jeho obyvatel bude trvat mnohem déle, než opravit na fasádách domů všechny stopy kulek a granátů.

Velký hřbitov nad starým sarajevským centrem je plný bělostných, novotou zářících udržovaných hrobů. Skoro všechna data úmrtí jsou mezi lety 1992 a 1995. Když tudy budete večer stoupat do kopce na vyhlídku na rozsvěcející se město, možná se zrovna bude rozléhat večerní volání muezzina. A možná si všimnete, že hřbitov není tak docela opuštěný. Společnost tu noc co noc dělají mrtvým sarajevští psi, tichá chlupatá klubíčka, která pochrupují v důlcích na drobným bílým štěrkem vysypaných hrobech.

Potěšilo mě, že jsem tu letos opět potkala psí rodinku, se kterou jsem se tu seznámila loni. Tenkrát jsem poprvé uviděla velkou šedivou fenku, jak hledá večeři v odpadcích z restaurace v sarajevském pivovaru, a s nálezem pospíchá za svými potomky, vykukujícími spoza kamenů pod vyhlídkou. Z prťat už jsou dnes pořádní výrostci, ale poznala jsem je bezpečně, jsou celí po mámě. Už se umí proplétat městem a hledat potravu na vlastní pěst. Vždycky se jí tu najde dost.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Sarajevo, z nějakých 70 % muslimské město, je příznivým místem k životu pro psy, kteří nemají obojek, boudu ani majitele. Není jich tu mnoho, a těch pár už má svá známá místa, kde si obstarat něco k snědku. Místní si jich buď nevšímají, nebo jim tu a tam připraví na roh ulice kelímek s čerstvou vodou k pití, nebo tácek se zbytkem z některé z četných malých restaurací. Patrně zásluhou zdejší organizace na pomoc psům zde nepotkáte žádného zraněného, viditelně nemocného nebo podvyživeného.

Notoricky známý citát říká, že pokrok národa lze měřit dle toho, jak zachází se zvířaty. Přemýšlím nad tím, zatímco krmím kusem burku, tradičního bosňáského jídla, fenku která nás už asi hodinu doprovází po cestě vedoucí do kopců nad městem. Je krásná, má lesklou rezavo-bílou srst a na krku ošoupaný látkový obojek s mašličkou. Když už z nás nic nekápne a cesta ji přestane bavit, zmizí a nejspíš peláší zpět, několik kilometrů po kopečkách k domu, kde bydlí. Jaký pokrok udělala zdejší směsice bosňácké (muslimské) většiny a menšiny bosenských srbů a chorvatů od doby, kdy si navzájem páchali strašná zvěrstva a nadělali rány tak hluboké, že je jejich společný stát dodnes v mnoha ohledech nefunkční? Pokud má Gándhí pravdu, pak to s obyvateli krásné Bosny tak zlé být nemůže. Moje známá psí rodinka má za sebou tvrdou balkánskou zimu a ví co je třeba, aby přežila. Ať je ale den ve víru Sarajeva sebenáročnější, je návrat do bezpečí hřbitova s půlměsíci na náhrobcích vždy návratem do bezpečí, klidu a míru.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky ve školách zůstanou povinné. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Vláda

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Zákaz vycházení, omezení pohybu na určité kilometry, zákaz cestování na hory nebo zrušení možnosti ubytování v hotelech přes služební cesty. To vše jsou podle informací CNN Prima NEWS varianty, které vláda zvažuje jako tvrdší zpřísnění. Návrhy má připravit každý z ministrů Babišovy vlády a na stole ministra zdravotnictví Jana Blatného by se měly sejít do 12. hodiny.

Bolestivé očkování a hrozba zánětu. Miliony objednaných stříkaček z Číny nejsou vhodné
Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření
Babišův poradce: Stres kolem nedostatku vakcíny? Až dorazí, může to být třikrát horší
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama