Kam investovat peníze během vysoké inflace? Zlato i sběratelské předměty, radí ekonomové

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 %. Nabízí se tak otázka, co dělat se svými úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové a finanční analytici Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Jenže jak? Reportéři CNN Prima NEWS zjišťovali možná řešení.

Než se lidé rozhodnou peníze investovat, měli by znát odpověď na tři základní otázky: Kolik? Na jak dlouho? Jak moc jsem ochotný riskovat? Pak si stačí už jen vybrat vhodnou investici.

„V době, kdy je inflace velmi vysoká, jsou reálná aktiva schopná poměrně bezpečně v dlouhodobém horizontu inflaci překonat. Mám na mysli například zlato, nemovitosti nebo cokoliv dalšího hmatatelného,“ řekla ekonomka Markéta Šichtařová.

Investování do zlata si pochvaluje i Pavel Řihák, který tento cenný kov prodává. „Pokud zlato máte jako stabilizační prvek svého portfolia po dlouhou dobu, tak překonáváte velmi hravě inflaci. A hlavně máte svůj majetek pod kontrolou,“ zmínil. „Zlato je výborný uchovatel hodnoty. Obecně vám ale nic moc navíc nenabídne,“ dodal ekonom Pavel Peterka.

Boj proti inflaci se však zdaleka netočí pouze kolem investování do zlata či nemovitostí. „Hodinky, mince, bankovky, známky, drahé kameny, umění, investiční alkohol a tak dále,“ uvedl Martin Jaroš, manažer firmy Portu Gallery, která se investicemi do sběratelských předmětů zabývá.

Inflace je podle ekonomů pro lidi příležitostí naučit se být ke svým úsporám aktivnější. Záleží už poté na každém jedinci, jak tuto příležitost využije.

Tagy: