reklama

Kam s nechtěnými lvy a týranými medvědy? V Rusku zřídili soukromou záchrannou stanici

Medvědi Tonya a Potap

Pokud člověk najde na ulici psa, nebo kočku má možnost odvést je do útulku, kde se o ně postarají. Stejně tak slouží záchranné stanice pro labutě, ptáky nebo třeba veverky. Ale kam se lvem nebo zraněným medvědem? Tento problém vyřešili v Rusku. Tedy soukromá osoba, konkrétně Alexander Fyodorov, zakladatel petrohradské stavební firmy. 

reklama

Pokud člověk najde na ulici psa, nebo kočku má možnost odvést je do útulku, kde se o ně postarají. Stejně tak slouží záchranné stanice pro labutě, ptáky nebo třeba veverky. Ale kam se lvem nebo zraněným medvědem? Tento problém vyřešili v Rusku. Tedy soukromá osoba, konkrétně Alexander Fyodorov, zakladatel petrohradské stavební firmy.

Ve městě Rappolovo v Rusku nechal zřídit záchrannou stanici pro šelmy. A pojmenoval ji poeticky - Veles Center. Veles nebo Volos je slovanský bůh s širokým okruhem působnosti. Jeho funkce boha skotu souvisí s bohatstvím, ale především s pozicí vládce podsvětí, které bylo představované jako louka, kde pasou duše lidí. Zároveň byl božstvem magie, vědění, věštění a básnictví. A jako strážce předělu mezi světem živých a mrtvých také bohem divočiny, lovu, zvířat a přeměňování se v ně.

Péče o více jak 200 zvířat stojí ročně okolo 3, 5 miliónů korun. Náklady pomáhají hradit dobrovolníci, ale většina padá na hlavu samotného zakladatele. 


„Dělám to, protože mám rád zvířata. A vždy jsem chtěl dělat něco potřebného, co prospěje ostatním,“ řekl Fyodorov britskému Dailymailu. 


Momentálním obyvatelem stanice je třeba Gena. Krokodýl, kterého našel čistič chodníků, vyhozeného u popelnic v konzervě. „Nálezce si nejdříve myslel, že je to hračka, ale pak se krokodýl probudil k životu,“ vzpomíná Fyodorov. 


Kromě Geny má vtipný příběh i Elsa. No vtipný s nádechem patosu. Byla totiž původně dárkem od jednoho movitého byznysmena druhému. Lvice byla poslána letadlem. Jenže se jí nějakým záhadným způsobem podařilo dostat se z klece a během letu se vesele procházela po zavazadlovém prostoru. „Když pak došlo na vyndávání zavazadel už to tak vtipné nebylo, lvice začala napadat lidi,“ Popisuje Alexander. K jejímu pobytu ve Veles se přiklonil i původní majitel. Dnes si užívá válení na sněhu ve svém venkovním výběhu. 


Další zachráněnou je medvědice Tonya. „Byla osm let uvázaná na řetězu. Dva měla kolem krku. Musela podstoupit i operaci, protože jeden ji zarostl až 7 centimetrů pod kůži,“ povzdechl si pro Dailymail veterinář Bondarenko.

Rezervace se snaží, aby zvířata byla navrácena do přírody. Samozřejmě to ale jde jen v málo případech. Většina zvířat je totiž navyklá na pomoc člověka a v divočině by nepřežila. Navíc by některá zvířata přišla o kamarády. Jako je to v případě vlka Vulka, který je ve stanici od malinka. Zamiloval se do medvědů a začal jim dělat ochránce.

Záchranná stanice Veles je oblíbená i u ochránců zvířat. „V Rusku a nejen tady je péče o šelmy katastrofální, neexistují žádná státní zařízení, která by jim pomohla,“ stěžuje si Světlana Ilyinskaya z Centra pro právní ochranu zvířat.

Tento problém se týká i Česká republiky. Poukázal na něj především nedávný případ mrtvého majitele lvů na Vsetínsku. „Lidi si klidně bez povolení přivezou lva, když na to mají. A my to víme, ale nemůžeme ho odebrat, protože je nemáme kam umístit. Zoo je nevezmou kvůli možným nemocím. A obce na jejich péči nemají prostředky.“ řekl na přednášce Právo týrat?! Petr Šatrán ze Státní veterinární správy.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Messi se spolu s rodinou začal učit francouzsky. Říká tím „oui“ pařížskému PSG?
Zapomeňte na Mars. Odborník radí lidstvu kolonizovat trpasličí planetu Ceres do 15 let
reklama
reklama
Zemřela filmová legenda Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let

Kultura

Domácí zpravodajství

Otevírání sjezdovek? Ne. Jsou plné nemocnice a za rohem britská mutace, varuje Hamáček
Šedo: S Blatným jsem za celou dobu mluvil asi patnáct minut, tak se pracovat nedá
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin
Deset tisíc očkovaných denně. Kdy začne fungovat velkokapacitní očkovací centrum?
Další články
reklama
reklama