Kam s ním? Česko hledá úložiště pro jaderný odpad, čas na jeho výstavbu se krátí

Pokud Česká republika do roku 2050 nezprovozní hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nebude moci dál budovat své jaderné elektrárny. Jde o podmínku pro zařazení jaderných reaktorů mezi čisté zdroje s ohledem na plnění klimatických cílů. Samotná výstavba takového skladu ale trvá desítky let, Česko přitom ještě ani nerozhodlo, kde hlubinné úložiště vznikne.

Hledání vhodného místa pro vybudování hlubinného úložiště pro trvalé uskladněn vyhořelého paliva z jaderných elektráren začalo již v 90. letech minulého století. Ani za několik desítek let se však nepodařilo rozhodnout, kde „sklad“ na radioaktivní odpad vznikne, nyní se však Česko bude muset rozhoupat. Pokud nestihne hlubinné úložiště zprovoznit do roku 2050, budoucnost tuzemských jaderných elektráren je značně nejistá. Evropská komise totiž rozhodla, že jádro bude považováno za čistý zdroj právě za této podmínky.

V prosinci 2020 byl však učiněn krok, který vznik úložiště o trochu přiblížil. Vláda tehdy rozhodla o zúžení počtu vytipovaných lokalit z původních devíti na čtyři. Z nich by měl vzejít pomyslný vítěz.

Má-li však hlubinné úložiště stát do poloviny století, na finální verdikt už mnoho času nezbývá. „Tak, jak je nastaven harmonogram nyní, ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s 20 lety od výběru lokality do zahájení výstavby. Tomu předchází získání několika povolení, samotná výstavba by mohla trvat 10 až 15 let,“ odpověděl redakci CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík na otázku, v jakém časovém horizontu je vůbec možné hlubinné úložiště jaderného odpadu zprovoznit.

Obce mají mnoho výhrad

O urychlení či oddálení výstavby mohou podle něho rozhodnout vnější vlivy jako například zkušenosti jiných zemí, jež mají v tomto ohledu před Českem náskok, nebo provozně-ekonomické faktory s ohledem na výstavbu nových jaderných zdrojů a podobně. „Můžeme se podívat na Finy, kteří svou finální lokalitu vybrali v roce 2000 a nyní požádali o licenci k provozu. Tím se můžeme inspirovat,“ sdělila CNN Prima NEWS Martina Bílá, mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která provozuje několik úložišť jaderných odpadů v Česku, jež mají charakter úložišť spíše dočasných.

Pokud tedy chceme unijní podmínku pro bezproblémové budování jaderných zdrojů dodržet, máme na výběr lokality pro hlubinný „sklad“ asi osm let. Určitou komplikací je ale odpor obcí, v jejichž katastru by se měla taková věc vybudovat. Jedná se o Březový potok na hranici Plzeňského a Jihočeského kraje, Janoch nedaleko Temelína, Hrádek a Horku, obě v kraji Vysočina.

Tamní obyvatelé se sdružují ve spolcích a snaží se přesvědčit místní politiky, aby se vůli státu vybudovat hlubinné úložiště právě „u nich“ bránili. Jejich argumenty logicky vycházejí z obav o dlouhodobou bezpečnost takového úložiště. Poukazují například na vysokou radioaktivitu vyhořelého paliva z jaderných elektráren nebo absenci zkušeností s jeho dlouhodobým uskladněním.

Bezpečnost a geologická stabilita

„Snažíme se s dotčenými obcemi či kraji komunikovat a informovat o všech aktuálních záležitostech. Nabídli jsme možnost scházet se v lokálních pracovních skupinách, které by měly sloužit právě k předávání informací a také požadavků ze strany obcí,“ uvedla Martina Bílá. Podle ní SÚRAO zve představitele dotčených obcí na odborné exkurze jak v České republice, tak v zahraničí. „Zastupitelé obcí měli například možnost podívat se do Finska, kde se buduje první hlubinné úložiště na světě, a mluvit s představiteli města Eurajoki, které je v blízkosti úložiště,“ dodala Bílá.

Hlavním kritériem pro výběr lokality pro zbudování hlubinného úložiště je bezpečnost. Ta se odvíjí mimo jiné od geologické situace ve zvažovaném místě. Ideální je homogenní hornina či absence zdrojů podzemních vod. A pochopitelně i geologická stabilita, která minimalizuje riziko přírodních katastrof typu zemětřesení.

„Čtyři vybrané lokality byly doporučeny na základě 13 klíčových kritérií pokrývajících technickou proveditelnost projektu, dlouhodobou bezpečnost a hodnotící vlivy na životní prostředí. Tato kritéria se dělí do dalších 38 hodnotících indikátorů, které jsou volně k nahlédnutí na webových stránkách SÚRAO,“ vysvětlil Martin Vošahlík.

40 až 111 miliard

A na kolik Česko hlubinné úložiště vyjde? Odhady se různí. Portál Oenergetice.cz nedávno uvedl, že by to mělo být asi 111 miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu je ve vyčíslení nákladů podstatně střídmější. „Původní odhad, který byl připraven před více než pěti lety, počítal s částkou okolo 30 až 40 miliard na samotnou výstavbu a náklady na vědu a výzkum související s přípravou hlubinného úložiště,“ uvedl Martin Vošahlík.

Podle něho ale v současné době kartami zamíchaly rostoucí ceny stavebních materiálů a inflace obecně. „Náklady na zajištění radioaktivního odpadu včetně nákladů na přípravu, výstavbu a provoz hlubinného úložiště jsou průběžně vyhodnocovány,“ dodal. Dosud vynaložená suma na přípravy hlubinného úložiště podle Nejvyššího kontrolního úřadu činí již téměř dvě miliardy korun.

Tagy:
jaderná elektrárna odpad Finsko stavba CNN Prima NEWS Ministerstvo průmyslu a obchodu Evropská komise energetika Nejvyšší kontrolní úřad Česko jádro jaderná energie radioaktivní odpad hlubinné úložistě SÚRAO Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Správa úložišť radioaktivních odpadů

Hlavní zprávy

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  07:11

  Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.