
Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů
Pokud Česká republika do roku 2050 nezprovozní hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nebude moci dál budovat své jaderné elektrárny. Jde o podmínku pro zařazení jaderných reaktorů mezi čisté zdroje s ohledem na plnění klimatických cílů. Samotná výstavba takového skladu ale trvá desítky let, Česko přitom ještě ani nerozhodlo, kde hlubinné úložiště vznikne.
Hledání vhodného místa pro vybudování hlubinného úložiště pro trvalé uskladněn vyhořelého paliva z jaderných elektráren začalo již v 90. letech minulého století. Ani za několik desítek let se však nepodařilo rozhodnout, kde „sklad“ na radioaktivní odpad vznikne, nyní se však Česko bude muset rozhoupat. Pokud nestihne hlubinné úložiště zprovoznit do roku 2050, budoucnost tuzemských jaderných elektráren je značně nejistá. Evropská komise totiž rozhodla, že jádro bude považováno za čistý zdroj právě za této podmínky.
V prosinci 2020 byl však učiněn krok, který vznik úložiště o trochu přiblížil. Vláda tehdy rozhodla o zúžení počtu vytipovaných lokalit z původních devíti na čtyři. Z nich by měl vzejít pomyslný vítěz.
Má-li však hlubinné úložiště stát do poloviny století, na finální verdikt už mnoho času nezbývá. „Tak, jak je nastaven harmonogram nyní, ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s 20 lety od výběru lokality do zahájení výstavby. Tomu předchází získání několika povolení, samotná výstavba by mohla trvat 10 až 15 let,“ odpověděl redakci CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík na otázku, v jakém časovém horizontu je vůbec možné hlubinné úložiště jaderného odpadu zprovoznit.
O urychlení či oddálení výstavby mohou podle něho rozhodnout vnější vlivy jako například zkušenosti jiných zemí, jež mají v tomto ohledu před Českem náskok, nebo provozně-ekonomické faktory s ohledem na výstavbu nových jaderných zdrojů a podobně. „Můžeme se podívat na Finy, kteří svou finální lokalitu vybrali v roce 2000 a nyní požádali o licenci k provozu. Tím se můžeme inspirovat,“ sdělila CNN Prima NEWS Martina Bílá, mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která provozuje několik úložišť jaderných odpadů v Česku, jež mají charakter úložišť spíše dočasných.
Pokud tedy chceme unijní podmínku pro bezproblémové budování jaderných zdrojů dodržet, máme na výběr lokality pro hlubinný „sklad“ asi osm let. Určitou komplikací je ale odpor obcí, v jejichž katastru by se měla taková věc vybudovat. Jedná se o Březový potok na hranici Plzeňského a Jihočeského kraje, Janoch nedaleko Temelína, Hrádek a Horku, obě v kraji Vysočina.
Tamní obyvatelé se sdružují ve spolcích a snaží se přesvědčit místní politiky, aby se vůli státu vybudovat hlubinné úložiště právě „u nich“ bránili. Jejich argumenty logicky vycházejí z obav o dlouhodobou bezpečnost takového úložiště. Poukazují například na vysokou radioaktivitu vyhořelého paliva z jaderných elektráren nebo absenci zkušeností s jeho dlouhodobým uskladněním.
„Snažíme se s dotčenými obcemi či kraji komunikovat a informovat o všech aktuálních záležitostech. Nabídli jsme možnost scházet se v lokálních pracovních skupinách, které by měly sloužit právě k předávání informací a také požadavků ze strany obcí,“ uvedla Martina Bílá. Podle ní SÚRAO zve představitele dotčených obcí na odborné exkurze jak v České republice, tak v zahraničí. „Zastupitelé obcí měli například možnost podívat se do Finska, kde se buduje první hlubinné úložiště na světě, a mluvit s představiteli města Eurajoki, které je v blízkosti úložiště,“ dodala Bílá.
Hlavním kritériem pro výběr lokality pro zbudování hlubinného úložiště je bezpečnost. Ta se odvíjí mimo jiné od geologické situace ve zvažovaném místě. Ideální je homogenní hornina či absence zdrojů podzemních vod. A pochopitelně i geologická stabilita, která minimalizuje riziko přírodních katastrof typu zemětřesení.
„Čtyři vybrané lokality byly doporučeny na základě 13 klíčových kritérií pokrývajících technickou proveditelnost projektu, dlouhodobou bezpečnost a hodnotící vlivy na životní prostředí. Tato kritéria se dělí do dalších 38 hodnotících indikátorů, které jsou volně k nahlédnutí na webových stránkách SÚRAO,“ vysvětlil Martin Vošahlík.
A na kolik Česko hlubinné úložiště vyjde? Odhady se různí. Portál Oenergetice.cz nedávno uvedl, že by to mělo být asi 111 miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu je ve vyčíslení nákladů podstatně střídmější. „Původní odhad, který byl připraven před více než pěti lety, počítal s částkou okolo 30 až 40 miliard na samotnou výstavbu a náklady na vědu a výzkum související s přípravou hlubinného úložiště,“ uvedl Martin Vošahlík.
Podle něho ale v současné době kartami zamíchaly rostoucí ceny stavebních materiálů a inflace obecně. „Náklady na zajištění radioaktivního odpadu včetně nákladů na přípravu, výstavbu a provoz hlubinného úložiště jsou průběžně vyhodnocovány,“ dodal. Dosud vynaložená suma na přípravy hlubinného úložiště podle Nejvyššího kontrolního úřadu činí již téměř dvě miliardy korun.
Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.
Zatopené sklepy nebo popadané stromy na silnicích. Bouřky, které zasáhly Česko v noci z pátku na sobotu, donutily hasiče ke stovkám výjezdů. Podle dosavadních informací ale nedošlo k vážnějším zraněním.
Sledujeme on-line
Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku, dostali rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl v pátek gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Rusové ostřelovali ukrajinský Javoriv u polských hranic. Čtyři lidé jsou zraněni.
Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.
V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?
HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.
V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.
Tragicky skončila dovolená v egyptském Soma Bay. Podle informací CNN Prima NEWS tam v pátek zemřel český turista. Zprávu redakci potvrdila také mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.
Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.
Speciální zásahová jednotka Státní ochrany přírody Slovenské republiky (ŠOP SR) v pátek ráno usmrtila pětiletou medvědici. Důvodem bylo, že měla být problémová, chovat se agresivně a ohrožovat turisticky známé oblasti. Po samici zůstala dvě mláďata, která nyní budou experti monitorovat.
Jakou nese pirátská strana odpovědnost v kauze Dozimetr? Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a poslanec ANO Patrik Nacher. „Nejsme diktátoři jako Andrej Babiš. Koalice nás u dnes obviněných přehlasovala,“ vzkázal Ferjenčík. Nacher však tvrdí, že si Piráti měli bouchnout do stolu.
Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.
Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.
Mladá žena z Prahy se dostala do tíživé situace. Špatné rodinné vztahy, ztráta zaměstnání a hrozící ztráta bydlení ji dohnaly až k pokusu o sebevraždu. Vylezla na skálu, ke skoku ale nesebrala odvahu. Mladou ženu uklidňovali pražští strážníci, skončila v péči záchranářů.
Podle senátora Václava Lásky (Senátor 21) se kauza Dozimetr týká zejména problému české stranické politiky. „Když jste straník, tak musíte zavírat oči před tím, když je podezření na vašeho kolegu, abyste ho neshodili,“ uvedl v pořadu Divoká karta. Hosty pořadu byli také senátoři Zdeněk Hraba (STAN) a nestraník Pavel Fischer.
Za brutální útok nožem a gumovou palicí 12leté vězení. Takový verdikt vynesl soud nad 74letým seniorem z Havířova, který měl podle obžaloby zaútočit na svou o 20 let mladší známou. Důvod je poměrně kuriózní, prý ho chtěla líbat.
Přesně před rokem zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko tornádo. Šest lidí při něm přišlo o život a poničeno bylo přes tisíc domů. Symbolem se stal příběh faráře Mariána Koliny z Moravské Nové Vsi, který během katastrofy sloužil mši v kostele.