Kastrace ukrajinského vojáka? Netryská krev a málo křičel, pochybuje o videu ruský novinář

Kyjev se zabývá děsivým videem, které má pocházet z okupovaného území na Ukrajině. Ze záběrů je patrné, že se členové ruské armády pokoušeli vykastrovat svázaného ukrajinského vojáka. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec se kvůli podezření z válečného zločinu chystá obrátit na OSN i Mezinárodní výbor Červeného kříže. Je pravděpodobné, že Moskva jakákoliv obvinění popře. Po internetu už koluje bizarní reakce prokremelského komentátora Vladimira Solovjova.

Video, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, začaly v pátek šířit proruské účty na sociální síti Telegram. Velmi brzy se pak dostalo i na Twitter. Děsivé záběry mají ukazovat pokus ruských vojáků o kastraci bezbranného ukrajinského zajatce odlamovacím nožem.

Podezřením z dalšího ruského válečného zločinu se již zabývají ukrajinské úřady. „Ruští propagandisté ​​s potěšením ukázali, jak skupina tyranů zmrzačila ukrajinského zajatce,“ napsal v pátek na Twitteru poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak.

Podle něj celý svět musí pochopit, že Rusko je zemí kanibalů. „Rusové si užívají mučení a vraždění. Válečná mlha jim ale nepomůže, aby se vyhnuli trestu. Každého identifikujeme. Všechny dostaneme,“ dodal.

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec později téhož dne oznámil, že v souvislosti s videem již upozornil generální prokuraturu. Kvůli podezření z válečného zločinu se také chystá obrátit na OSN, Evropský výbor proti mučení při Radě Evropy i na Mezinárodní výbor Červeného kříže, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda.

„Je třeba prověřit fakta ohledně válečného zločinu porušujícího ženevskou úmluvu (o zacházení s válečnými zajatci),“ uvedl Lubinec. Rovněž zdůraznil, že mučení je neospravedlnitelným zločinem, za který pachatel i velitel jeho jednotky musí nést odpovědnost.

Moskva všechny válečné zločiny, ze kterých ji viní Ukrajina či Západ, kategoricky popírá. K znepokojivým záběrům se už vyjádřil například ruský moderátor Vladimir Solovjov. Ten možná překvapivě nepopřel účast ruských vojáků ve videu, ale spíš uskutečnění samotné kastrace.

Solovjov, který je považován za jednu z nejviditelnějších postav prokremelské propagandy, zapochyboval o pravosti záběrů, protože video podle něj nezachycuje tryskající krev a zajatec podle jeho názoru nekřičel dost hlasitě. Nutno podotknout, že ukrajinský voják měl ústa ucpaná roubíkem. Pro Kyjev bude zásadní dokázat, že se incident skutečně odehrál na okupovaném území Ukrajiny a že se o kastraci pokusili členové ruských sil.

Jeden z mučitelů má být Čečenec z praporu Achmat

Z videa je patrné, že zajatec s roubíkem má na sobě ukrajinskou vojenskou uniformu, na bundě jednoho z mučitelů je zase viditelná nášivka typického písmene „Z“. Zatímco se muž se svázanýma rukama bránil, jeden z členů jednotky celou věc natáčel, další na zajatci začal stát, aby se nehýbal, a třetí jej kopl do hlavy.

Vojáci také na zajatce pokřikovali různé urážky v ruštině. Na Twitteru se rovněž šíří fotka jednoho z mužů, který se měl na válečném zločinu spolupodílet. Údajně jde o člena čečenského praporu „Achmat“ (pojmenováno po otci Ramzana Kadyrova), uvedl web Yahoo News s odvoláním na dřívější záběry prokremelské propagandy z ruských médií.

V případě moderátora Solovjova zdaleka nejde o první výlev podobného ražení, nad kterým přestává rozum stát. Leckomu utkvěl v paměti jeho výrok na adresu České republiky z konce dubna: „Podívejte se na Čechy, stejně jako přepravovali těžkou vojenskou techniku nacistickému Německu, teď dělají to samé pro Ukrajinu.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
06:02

Soud bude pokračovat v projednávání kauzy Čapího hnízda

05:25

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň

04:57

Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

04:20

Dobré pondělní ráno. Povolební vyjednávání sledujeme dál podrobně.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Že chce být Babiš premiérem? Nemá právo to říkat, když mou nabídku odmítl, zlobí se Zeman

Andrej Babiš nemá právo říkat, že chce být premiérem, když mou nabídku odmítl, zlobil se v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Reagoval na slova šéfa hnutí ANO, který se poslední dobou několikrát nechal slyšet, že mu premiérská role sedí víc než zvažovaná prezidentská a že prioritou hnutí je, aby se vrátilo do vlády.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.