reklama

Kauza jí zničila kariéru a zdraví. Exministryně Parkanová bude žádat odškodné

Trvalo téměř deset let, než se bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová dočkala osvobozujícího verdiktu. Kauza nákupu armádních letadel CASA jí zničila politickou kariéru a podlomila zdraví. Teď bude bývalá šéfka resortu obrany či spravedlnosti požadovat od státu odškodné za nezákonné stíhání. Potvrdila to redakci CNN Prima NEWS v SMS zprávě.

reklama

Osvobození Parkanové a jejího někdejšího podřízeného Jiřího Staňka ve středu potvrdil odvolací soud. Oba nyní mohou po státu žádat odškodné za nezákonné stíhání. Advokát Tomáš Sokol řekl, že to exministryni doporučí. Staněk k tomu poznamenal, že žádné odškodnění nemůže člověku vrátit deset let života.

Parkanová pak redakci CNN Prima NEWS ve stručnosti potvrdila, že na právníkovo doporučení přistoupí. „Ano, budu žádat odškodnění,“ napsala v SMS zprávě bývalá ministryně.

Exministr financí Miroslav Kalousek, který Parkanovou hájil u soudu, dlouhodobě nešetří kritikou na konto prokuratury a dalších orgánů činných v trestním řízení, jež měly kauzu na starost. Opřel se i do nynějšího šéfa Národní centrály proti organizovanému zločinu, který případ inicioval.

„Plk. Jiří Mazánek si před jedenácti lety vymyslel nesmyslnou a nepravdivou konstrukci. Spolu se státním zástupcem Janem Kořánem pak deset let šikanovali bezúhonnou dámu a zničili jí kariéru i zdraví. Vsadím se, že se oba pánové ani nestydí,“ napsal v příspěvku na sociálních sítích.

Několikrát také poukázal na posudek od American Appraisal, o který se obžaloba opírala. Podle něj byl na první pohled nesmyslný, což nakonec uznaly i soudy, třebaže až vloni. Kvůli tomu také vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové předal trestní oznámení o nepravdivém znaleckém posudku. „Obdržel jsem pouze arogantní odpověď, ať se do toho nepletu,“ popsal dění kolem kauzy Kalousek.

„Mladý ambiciózní policajt se chtěl proslavit ‚velkým úlovkem‘. Povedlo se mu to. Byl vyhlášen policistou roku 2011 a udělal velkou kariéru. Jenom při tom musel zničit život dvěma slušným lidem, kterým teď stát bude platit odškodné,“ podotkl na závěr.

Devět let soudních tahanic

O pořízení transportních letounů za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS), tehdy už v demisi. Obžaloba tvrdila, že Parkanová a ředitel ministerské sekce vyzbrojování Staněk způsobili státu škodu zhruba 818 milionů korun, protože nenechali zjistit obvyklou cenu strojů. Později státní zástupce Jan Kořán výši škody zrevidoval na 777 milionů na základě dodatku znaleckého posudku.

Žaloba se ovšem opírala o nepříliš přesvědčivé znalecké posudky a argumentaci. K motivům údajné trestné činnosti obžaloba tvrdila, že Parkanová se chtěla zavděčit Topolánkovi, aby ji nevyhodil z vlády, a Staněk se chtěl stát šéfem sekce vyzbrojování, kterou vedl jen na záskok. Soudkyně Petra Benešová to ve středu označila za nesmysly.

„Z žádného dokazování to nevyplynulo. Navíc vláda byla v demisi. Je absurdní si myslet, že se obžalovaná chtěla zalíbit premiérovi,“ podotkla. U Staňka poukázala na fakt, že jako pověřený řízením zastával ještě jednu funkci a měl výrazně vyšší plat, než když se poté stal ředitelem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama

Domácí zpravodajství

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama