Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

„Indické omezení vývozu cukru jistě není ku prospěchu věci. Jeho cena asi ještě trochu poroste, ale nemyslím si, že by to mělo být tak dramatické jako doposud,“ řekl CNN Prima NEWS agrární analytik Petr Havel. Podle něj je pravděpodobné, že se bude opakovat scénář jako u obilí. Také v jeho případě totiž Indie omezila vývoz, ceny se však bezprostředně poté zvýšily relativně málo.

„Pokud se nemýlím, tak to bylo něco přes pět procent. Ten největší cenový vzestup ale u pšenice nastal už během uplynulého roku, kdy tam ten růst byl asi o sto procent,“ dodal Petr Havel. Jakékoli omezení vývozu cukru na světový trh však podle něj nepochybně přispívá k tlaku na jeho zdražování.

Češi jsou cukrově soběstační

Indie omezila vývoz cukru na letošní sezónu na maximálně deset milionů tun. Doposud byly podle agentury Reuters podepsány kontrakty na export 8,5 milionu tun, z čehož vyplývá, že Indie do světa pustí už jen zlomek ze své produkce, která v letošním roce dosáhne asi 35,5 milionu tun.

Česká republika je v produkci cukru soběstačná, byť se míra její soběstačnosti za poslední léta výrazně snížila. Ještě v roce 2016 dosahovala produkce téměř 173 procent domácí spotřeby, v roce 2020 to bylo už jen necelých 135 procent. V případě pšenice je tento poměr výrazně příznivější, přesto její cena za uplynulý rok stoupla na dvojnásobek.

Cukr ještě zdraží, míní ekonomka

„Obávám se, že cukr přece jen ještě výrazně zdraží. Indie jej sice vyváží převážně do okolních nebo geograficky blízkých zemí, ale odbytiště indického cukru je také v Somálsku nebo Saúdské Arábii. Pokud tam cukr bude chybět, začnou jej tyto země shánět jinde. Podobně jako to zažíváme v případě obilí,“ upozornila pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Jak moc ale cukr zdraží, si netroufla odhadnout. „Podle Českého statistického úřadu jeho cena v obchodech vzrostla za poslední rok asi o třetinu. Kam se vydá v dalších měsících, je opravdu těžké předpovědět. Určitě se bude projevovat sezónnost, takže vyšší ceny bych očekávala krátce před Vánoci, kdy lidé začínají péct cukroví,“ dodala.

Podle Petra Havla bude také záležet na letošní úrodě. „Zatím se zdá, že to žádná katastrofa nebude. A to platí pro celou severní polokouli, kde vzniká většina světové rostlinné produkce,“ řekl CNN Prima NEWS. Jedním z důležitých faktorů však bude délka trvání války na Ukrajině, byť ta má podle Havla dopad spíše na produkci a ceny obilí než na cukr.

Kilogram stojí přes 20 korun

„On ani tak není problém s objemem produkce, jako s tím, že Ukrajina nemá jak svou zemědělskou produkci dostat na cílové trhy. Vlaky lodní dopravu nenahradí. Málokdo si ale vzpomene, že ještě před několika lety byla Ukrajina čistým dovozcem obilí, nikoli vývozcem. Očekávám tedy, že se v tomto smyslu možná vrátíme o pár let zpět,“ uzavřel Petr Havel.

Průměrná cena kilogramu krystalového cukru činila v Česku v 19. týdnu letošního roku (9.–15. 5.) 20,55 koruny. Před rokem stál cukr 15,34, tedy téměř stejně jako v roce 2020, kdy Česko čelilo první vlně pandemii koronaviru. Přesto je cukr v českých obchodech lacinější než v září 2014, kdy se jeho cena zatím naposledy dostala nad 20 korun za kilogram.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:48

Ukrajinci odhadují, že v Lymanu obklíčili na 5000 ruských vojáků

10:23

Rusové podle Ukrajinců zadrželi ředitele Záporožské jaderné elektrárny

10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.