Kde se může Pavel zabydlet? Vila po Zemanové vypadá „depresivně“, Pražský hrad je mimo hru

Od čtvrtka má Česká republika nového prezidenta. Ani po inauguraci ale stále není jasné, kde se Petr Pavel se svou ženou Evou nakonec zabydlí. Na Pražském hradě setrvávat nechce, dům v Černoučku na Litoměřicku musí pro změnu oželet kvůli své vlastní bezpečnosti. Nejnadějněji vypadá Lumbeho vila, kde dříve bydlel tehdejší prezident Václav Klaus nebo Ivana Zemanová, po níž ale dům vypadá „depresivně“. Jaké další možnosti se Pavlovi nabízí?

Nový prezident prozatím nadále úřaduje v Hrzánském paláci, už ale obchází další nemovitosti, kde by se mohl s první dámou zabydlet. Pokud mu to povinnosti hlavy státu dovolí, rád by jezdil na víkendy do Černoučku. Nyní zkoumá, kde by mohl trávit pracovní dny mimo prezidentské kanceláře.

Nejsymboličtější sídlo – tedy Pražský hrad – už vyloučil. „Asi málokdo by chtěl opravdu bydlet na zámku, a tam to jsou místnosti jak na starém zámku s velkými stropy a krásným starým nábytkem. Ale vůbec nepřipomínající bydlení,“ vysvětlil Pavel. V jižním křídle Hradu se mimo jiné nachází apartmá, které nechal vybudovat první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V dalších sekcích jsou i luxusní místnosti pro hosty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel naznačil, kde by mohl bydlet. Zabodoval u něj prostor pro „chlapskou zašívárnu“

Pozitivní ohlasy naopak sklidila Lumbeho vila, který se nachází kousek od Jeleního příkopu v hradním areálu. Během svého prezidentského mandátu tam bydlel Václav Klaus. Po něm se do domu nastěhoval v roce 2013 také Miloš Zeman, třebaže postupně začal trávit většinu času na zámku ve svých oblíbených Lánech. Tam si nechal postavit i nový dům.

Lumbeho vilu využívala především jeho žena Ivana a dcera Kateřina. Pro Pavla jde o jednoho z hlavních favoritů, kde by se mohl zabydlet.

„Evě se nejvíc líbilo ve sklenících, kde se kromě krásných květin, ovoce a zeleniny personál stará i o zdomácnělé kočky. U mě zabodovala půda, kde si dovedu představit ideální ,man cave‘ neboli chlapskou ‚zašívárnu‘. Bohužel asi měla paní Zemanová, která tam žila před námi, trochu jiný vkus, takže to prostředí působí trochu depresivně. Takže bychom ho rádi trochu osvětlili. A pokud se nám to podaří, tak tam budeme rádi přes týden bydlet,“ sdělil Pavel.

Rozhodnuto však podle něj ještě není. „Ale ze všech pohledů by to asi bylo optimální. Je to krásné prostředí, je to v blízkosti Hradu, takže dostupnost do práce je velice rychlá. A zároveň to splňuje všechna kritéria z hlediska bezpečnosti,“ konstatoval. Považoval by za plýtvání prostředky, pokud by se měly vydávat peníze na zabezpečení nového objektu.

Husákova vila neoslnila, nabízí se i „Domeček“

Nabízí se několik dalších alternativ, kde by mohla nová hlava státu zakotvit. Zámek v Lánech ale Pavel zřejmě odmítne ze stejných důvodů jako v případě Pražského hradu. Příliš se mu nelíbila ani tzv. Husákova vila. Byl by radši, kdyby se prostory objektu využily jinak.

„V podstatě to je zámeček, něco jako menší hotel, kde je minimálně 20, 30 místností. To není bydlení pro jeden pár. Já bych si tam připadal naprosto nepatřičně. Je to zařízení, které je po rekonstrukci, není tam žádný nábytek, což samozřejmě není překážkou. Ale je to ve veřejné části zahrady, takže z hlediska bezpečnosti to nenaplňuje kritéria, ale hlavně si myslím, že nemá smysl vykládat obrovské prostředky na zajištění dalšího velkého objektu,“ konstatoval.

Na půdě Pražského hradu stojí ještě tzv. „Domeček“, kam se chtěl kdysi přestěhovat Edvard Beneš. Budovu v Královských zahradách obývali především komunističtí prezidenti od Klementa Gottwalda po Ludvíka Svobodu. Po svém zvolení se tam na chvíli zabydlel také Václav Havel, než se přestěhoval do vily v Dělostřelecké ulici poblíž Pražského hradu.

Tagy: