Krypto Magazín: Kdo byl tvůrcem bitcoinu? Ekonom nadhodil tři potenciální vývojáře

Satoshi Nakamoto – to je jméno či spíše pseudonym člověka, který stojí za vytvořením bitcoinu. Ekonom Lukáš Kovanda v druhém díle pořadu Krypto Magazín zmínil tři jména, o kterých se v minulosti spekulovalo jako o autorech bitcoinu. Tím pravým ale nebyl ani jeden z nich.

Žádný šéf, žádná banka, žádná vláda. Bitcoin nemá jednu centrální autoritu, která by ho mohla ovlivňovat. Díky tomu nemůže nikdo měnit například inflační politiku této kryptoměny.

„Bitcoin představuje vstupenku do alternativního ekosystému, který se vyvíjí na bázi komunity. Bitcoin je tak ryze komunitní měnou,“ řekl Kovanda v druhém díle pořadu Krypto Magazín. „Komunita se dělí na uživatele a těžaře, což jsou lidé, kteří zajišťují chod celého systému,“ dodal.

Díky těžařům se do oběhu dostávají na základě předem nastaveného algoritmu nové bitcoiny. Finální počet kryptoměny je zastropován na 21 milionů. Hlavní úkol těžařů je ale ověřování transakcí, kdy tito lidé například zajišťují, aby stejný bitcoin v jednu chvíli někdo neposlal dvakrát.

Kdo mohl vynalézt bitcoin?

Ačkoli bitcoin nemá žádné centrum, v minulosti se už mnohokrát spekulovalo o tom, kdo stojí za jeho vývojem. Autor Satoshi Nakamoto, jak se mu přezdívá, ale není dosud znám. „Nabízí se řada hypotéz a spekulací, objevila se i konkrétní jména. Například Hal Finney, zesnulý průkopník kryptografie, dále Dorian Satoshi Nakamoto, vývojář a fyzik z Kalifornie, anebo počítačový vědec Nick Szabo,“ představil Kovanda potenciální kandidáty na roli Satoshiho.

S největší pravděpodobností ale ani jeden z nich nebyl autorem bitcoinu. Jméno pravého tvůrce je tak nadále neznámé, což napomáhá myšlence úplné decentralizace této kryptoměny.

Hosty druhého dílu Krypto Magazínu byli manželé Julie a Daniel Tannerovi, kteří představili svůj kryptoměnový projekt Platon Life.

Tagy:
vývoj Lukáš Kovanda Bitcoin autor kryptoměny Krypto Magazín

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Pouze v kraťasech zamířili do války za kamarádem. Ilja padl, dva Češi čelili ostřelování
Rozhovor

Pouze v kraťasech zamířili do války za kamarádem. Ilja padl, dva Češi čelili ostřelování

Myslel si, že odjet na Ukrajinu bude legrace. Realita však 25letého automotive dělníka ze Středočeského kraje rychle připravila o iluze. René chtěl s kamarádem pomoci ukrajinskému příteli Iljovi, který bojoval u Kyjeva. Naložili auto a 1. března vyjeli. Když do cíle zbývaly jen desítky kilometrů, Ilja přestal komunikovat. Po příjezdu do Kyjeva zjistili, že padl. A když chtěli odjet domů, začalo ostřelování. V tu chvíli pochopili, co je válka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:11

Hřbitov v ruském Uljanovsku

06:50

Ukrajina: Severodoněck je stále pod naší kontrolou

06:37

Litevci se složili na dron pro Ukrajinu. Pět milionu eur vybrali za pár dní

06:28

Kyjev se vrátil k běžnému životu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Kaňka na finále Ligy mistrů: Policie pozatýkala řady fanoušků, stovky lidí utrpěly zranění

Francouzská policie zadržela při finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži 68 lidí. Podle předběžné bilance utrpělo 238 fanoušků lehká zranění. Kolik případů souviselo s problémy před zápasem mezi Liverpoolem a Realem Madrid, kdy se řada fanoušků nemohla dostat na stadion v Saint-Denis a vznikl chaos, policie neuvedla. Anglický klub žádá, aby se události ze sobotního večera vyšetřily. Utkání, které vyhrál Real 1:0 a získal čtrnáctý triumf v Lize mistrů, začalo kvůli potížím u Stade de France s více než půlhodinovým zpožděním.

Migréna není jen bolest hlavy. V nejhorším období jsem měla 20 záchvatů měsíčně, říká Marie

Migrénou trpí jednačtyřicetiletá Marie Kubešová z Prahy od puberty. Maminka dvou dětí vzpomíná na dobu, kdy měla až 20 záchvatů měsíčně a nemoc se projevila nejen na fyzickém, ale také duševním zdraví. Dnes se společně s pacientskou organizací Migréna-help snaží pomáhat lidem, kteří mají stejné problémy. Poukazuje také na osvětu, která je podle ní nedostatečná, protože mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy a nemoc banalizují.

Poplach v Nepálu. Z radarů zmizelo letadlo s desítkami lidí na palubě, probíhá pátrání

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které leží téměř 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú a které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Domácí zpravodajství