Kdo chce válku, když lidi bolí? Ruppert, Klus, Polívka a další odsuzují ruskou agresi

Situaci kolem ruské invaze na Ukrajinu komentují i známé osobnosti. Na sociálních sítích některé z nich přímo apelují na Rusko, divadla vyvěšují ukrajinské vlajky. Oslovení umělci před redakcí ShowTime často nedokázali skrýt slzy.

Jak vysvětit válku dětem? Právě to řešili hned ráno zpěváci Matěj Ruppert a Tomáš Klus. „Měl jsem rozhovor se synem na toto téma, protože se mě ptal, jak je možné, že někdo chce válku, když bolí lidi. Řekl jsem mu, že je to tím, že člověk, který válku chce, je většinou uvnitř prázdný,“ svěřil se Klus.

Podobně nepříjemné otázky zodpovídal i Ruppert. „Samozřejmě jsem musel odpovídat na velice smutné otázky typu jestli tam také jdou děti do školy,“ podotkl. Herečka Jitka Čvančarová se netajila dojetím a slzami v očích. „Válka je jedna z nejhorších věcí, která se na světě kdy děla. Pro mě je fascinující, že je rok 2022 a v rámci kontextu historie lidstva je tohle možné,“ sdělila.

Modelka Taťána Makarenko pochází z ukrajinské Oděsy, kde má celou rodinu. Teď se bojí o jejich životy. „Bojím se, že když se připojily tyto dvě části, tak aby dále nepřišla právě Oděsa, která je pro Rusy také důležitá a kde žije celá moje rodina. To budu ještě nervózní,“ uvedla s obavami.

Sebestřední pohlaváři

Jednání ruského prezidenta Vladimira Putina nechápe ani herec Bolek Polívka. „Já se divím, že tihle diktátoři, tihle pohlaváři podivní, ješitní, sebestřední, že si neberou příklad z ostatních pohlavárů, kteří byli před nimi. Já bych si na místě Putina vzal jako odstrašující příklad alespoň Adolfa Hitlera, když už nikoho jiného,“ konstatoval.

Divadla po celé republice vyvěšují ukrajinské vlajky coby důkaz solidarity s okupovanou zemí. Divadlo Bez Zábradlí odehraje speciální představení Homerovy Iliady, jehož výtěžek poputuje na pomoc Ukrajině.

Na sociálních sítích se se svými pocity ze situace na Ukrajině svěřují celebrity různými způsoby. Jiří Mádl nebo Roman Vojtek přímo apelují na Rusko, Monika Absolonová čtvrtek přirovnala k roku 1968 a Martha Issová, stejně jako další, nasdílela dojemnou fotografii s malou holčičkou a odkazem na charitativní pomoc. Česká slavice Lucie Bílá pak sdílela bílou holubici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.