reklama

Když je sousedův trávník skutečně zelenější

Účastník vídeňské klimatické stávky („PSI PRO BUDOUCNOST OD PONDĚLÍ DO NEDĚLE")
Foto:

Plníme cíle? Dokonce nadstandardně. Klimatické, recyklační... Jsme premianti. Protože lžeme, zametáme pod koberec. Splňujeme cíle třídění, které vydáváme za cíle recyklace a to ještě navíc protože do toho započítáváme i skládkování, což opravdu není znovuvyužití ani smysl třídění. Proč nemáme ambice společně stanovené MINIMÁLNÍ cíle přetáhnout co nejvíc budem schopní? Proč nemáme vlastní cíle? Proč ambice v šetrnosti nazýváme „být papežtější než papež”?

reklama

Plníme cíle?

Dokonce nadstandardně. Klimatické, recyklační... Jsme premianti. Protože lžeme, zametáme pod koberec. Splňujeme cíle třídění, které vydáváme za cíle recyklace a to ještě navíc protože do toho započítáváme i skládkování, což opravdu není znovuvyužití ani smysl třídění. Proč nemáme ambice společně stanovené MINIMÁLNÍ cíle přetáhnout co nejvíc budem schopní? Proč nemáme vlastní cíle? Proč ambice v šetrnosti nazýváme „být papežtější než papež”?

Začala jsem fotit koše na směsný odpad kdekoliv je potkám. Vždy jsou plné PET lahví, kelímků, plechovek a tetrapacků. Co s tím? Je to přeci překročení obecní vyhlášky o nakládání s odpadem, ale nikdo to nevymáhá.

Více informací

V České republice je obecně problém, že existuje někdy až příliš legislativy, jejíž dodržování ale nikdo nevymáhá.

A tím nemyslím, aby dostala policie za úkol pokutovat. Tím myslím pomoc s pozitivní motivací k úspěšnému naplnění nařízení. Jak to může fungovat v praxi si můžete ověřit v nedaleké Vídni, kde jsme byli v pátek na klimatické stávce Fridays For Future. Všude po městě bylo čisto, uklizeno, žádné nedopalky, výkaly, odložené věci a ve směsných koších prázdno.

Začala jsem pátrat, jak toho dosáhli a objevila dva triky a tipy pro naše starosty:

1/ Odbor odpadového hospodářství města Vídně zavedl už v roce 2008 Odpadovou hlídku (WasteWatcher), což je 40-100 členný tým lidí, kteří na veřejnosti pomáhají s dodržováním pravidel nakládání s odpadem a zaměřují se také na psí exkrementy a nedopalky.

Více informací

To už vlastně dělám, jen bez oficiálního pověření od města, se kterým by asi mělo větší váhu snažit se lidem vysvětlit, že i ten malý nedopalek, když ho odhodí několikrát denně miliardy lidí, je problém. A že do směsi znovu využitelné materiály nepatří.

2/ Vynalezli nádobu v podobě velké cigarety, velmi jednoduchou na výrobu (trubka, nahoře s víčkem s otvorem, vespod s víčkem na zámek), kterou snadno připevníte ke stávajícímu vybavení města.

Více informací

Hned bych domluvila s kovy obráběcím učilištěm výrobu, ať studenti vidí své funkční výrobky pomáhat čistotě jejich města a poslala návod na výrobu okolním obcím, ať je čisto všude.


Na klimatickou stávku dorazilo z osmiapůlmilionového Rakouska 35 000 účastníků, studentů, rodičů, vědců, umělců, zemědělců... S klimatickou aktivistkou, která iniciovala celosvětové hnutí Fridays For Future Gretou Thunberg se sešel a podpořil její aktivitu rakouský prezident, jehož politická příslušnost je strana Zelených. Ačkoliv je Rakousko bohatší stát, jehož obyvatelé by se mohli předhánět, kdo má větší pole, respektují druhovou rozmanitost a pole udržují malá, členitá. Zdroje energie dominují obnovitelné.

Začneme žít přítomností?

Kde se stala chyba? V minulosti. Minulý režim nás nutil k domnělé pospolitosti, domnělé ochraně přírody, domnělé spravedlnosti a tak se toho teď štítíme. Odložme už tenhle mindrák, že cokoliv, na co si minulý režim hrál, je zákonitě špatně. Já osobně minulý režim nezažila, ale žiju ve štafetě traumatu z něj, které si předáváme z generace na generaci. Není čas čekat, až nebudou žít pamětníci. Řešení musíme hledat v našich volbách a rodinách. Nenechte vaše blízké volit proti budoucnosti nás všech. Nejen při volbách zákonodárců, ale při každodenních rozhodnutích. Ochrana přírody pro nás byla, je a bude vždy zásadní, bez ohledu na to, kdo ji kdy zneužil ve své kampani. Pojďme se postarat o náš trávník alespoň stejně tak pěčlivě, jako to dělají naši sousedé.

Více informací

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Další články
reklama
reklama