reklama

Když je sousedův trávník skutečně zelenější

Účastník vídeňské klimatické stávky („PSI PRO BUDOUCNOST OD PONDĚLÍ DO NEDĚLE")

Plníme cíle? Dokonce nadstandardně. Klimatické, recyklační... Jsme premianti. Protože lžeme, zametáme pod koberec. Splňujeme cíle třídění, které vydáváme za cíle recyklace a to ještě navíc protože do toho započítáváme i skládkování, což opravdu není znovuvyužití ani smysl třídění. Proč nemáme ambice společně stanovené MINIMÁLNÍ cíle přetáhnout co nejvíc budem schopní? Proč nemáme vlastní cíle? Proč ambice v šetrnosti nazýváme „být papežtější než papež”?

reklama

Plníme cíle?

Dokonce nadstandardně. Klimatické, recyklační... Jsme premianti. Protože lžeme, zametáme pod koberec. Splňujeme cíle třídění, které vydáváme za cíle recyklace a to ještě navíc protože do toho započítáváme i skládkování, což opravdu není znovuvyužití ani smysl třídění. Proč nemáme ambice společně stanovené MINIMÁLNÍ cíle přetáhnout co nejvíc budem schopní? Proč nemáme vlastní cíle? Proč ambice v šetrnosti nazýváme „být papežtější než papež”?

Začala jsem fotit koše na směsný odpad kdekoliv je potkám. Vždy jsou plné PET lahví, kelímků, plechovek a tetrapacků. Co s tím? Je to přeci překročení obecní vyhlášky o nakládání s odpadem, ale nikdo to nevymáhá.

Více informací

V České republice je obecně problém, že existuje někdy až příliš legislativy, jejíž dodržování ale nikdo nevymáhá.

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček

A tím nemyslím, aby dostala policie za úkol pokutovat. Tím myslím pomoc s pozitivní motivací k úspěšnému naplnění nařízení. Jak to může fungovat v praxi si můžete ověřit v nedaleké Vídni, kde jsme byli v pátek na klimatické stávce Fridays For Future. Všude po městě bylo čisto, uklizeno, žádné nedopalky, výkaly, odložené věci a ve směsných koších prázdno.

Začala jsem pátrat, jak toho dosáhli a objevila dva triky a tipy pro naše starosty:

1/ Odbor odpadového hospodářství města Vídně zavedl už v roce 2008 Odpadovou hlídku (WasteWatcher), což je 40-100 členný tým lidí, kteří na veřejnosti pomáhají s dodržováním pravidel nakládání s odpadem a zaměřují se také na psí exkrementy a nedopalky.

Více informací

To už vlastně dělám, jen bez oficiálního pověření od města, se kterým by asi mělo větší váhu snažit se lidem vysvětlit, že i ten malý nedopalek, když ho odhodí několikrát denně miliardy lidí, je problém. A že do směsi znovu využitelné materiály nepatří.

2/ Vynalezli nádobu v podobě velké cigarety, velmi jednoduchou na výrobu (trubka, nahoře s víčkem s otvorem, vespod s víčkem na zámek), kterou snadno připevníte ke stávajícímu vybavení města.

Více informací

Hned bych domluvila s kovy obráběcím učilištěm výrobu, ať studenti vidí své funkční výrobky pomáhat čistotě jejich města a poslala návod na výrobu okolním obcím, ať je čisto všude.


Na klimatickou stávku dorazilo z osmiapůlmilionového Rakouska 35 000 účastníků, studentů, rodičů, vědců, umělců, zemědělců... S klimatickou aktivistkou, která iniciovala celosvětové hnutí Fridays For Future Gretou Thunberg se sešel a podpořil její aktivitu rakouský prezident, jehož politická příslušnost je strana Zelených. Ačkoliv je Rakousko bohatší stát, jehož obyvatelé by se mohli předhánět, kdo má větší pole, respektují druhovou rozmanitost a pole udržují malá, členitá. Zdroje energie dominují obnovitelné.

Začneme žít přítomností?

Kde se stala chyba? V minulosti. Minulý režim nás nutil k domnělé pospolitosti, domnělé ochraně přírody, domnělé spravedlnosti a tak se toho teď štítíme. Odložme už tenhle mindrák, že cokoliv, na co si minulý režim hrál, je zákonitě špatně. Já osobně minulý režim nezažila, ale žiju ve štafetě traumatu z něj, které si předáváme z generace na generaci. Není čas čekat, až nebudou žít pamětníci. Řešení musíme hledat v našich volbách a rodinách. Nenechte vaše blízké volit proti budoucnosti nás všech. Nejen při volbách zákonodárců, ale při každodenních rozhodnutích. Ochrana přírody pro nás byla, je a bude vždy zásadní, bez ohledu na to, kdo ji kdy zneužil ve své kampani. Pojďme se postarat o náš trávník alespoň stejně tak pěčlivě, jako to dělají naši sousedé.

Více informací

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Otevřete už ty školy. Zoufalý táta tří dětí prosí vládu, aby se žáci vrátili do lavic

Otevřete už ty školy. Zoufalý táta tří dětí prosí vládu, aby se žáci vrátili do lavic

„Jsem táta tří dětí,“ začíná svoje vyprávění Jan Kříž. Z vlastní zkušenosti ví, jak náročná je distanční výuka – pro rodiče, a hlavně pro děti. Chybí jim kamarádi, kolektiv i pevný režim. A co je hlavní – školy jsou zavřené už příliš dlouho. Vloni na podzim se proto s dalšími rodiči rozhodl založit iniciativu Děti zpátky do škol. Apeluje na vládu, aby co nejdřív umožnila návrat žáků do lavic.

Babiš: Registrační systém k očkování se od února otevírat nebude
Ideální prezident republikánů? Trump končí, ale triumfovat může Pence
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
Další články
reklama
reklama