reklama

Komentátor: Hrozil nám puč jak v Africe. Partička z Hradu málem zbořila ústavní systém

Nacházíme se v situaci nějaké africké země, kde se dějí puče. Chybělo málo a odehrál se i v České republice. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to k dění kolem prezidenta Miloše Zemana prohlásil komentátor z Info.cz Martin Schmarcz. Šéfanalytik Deníku Martin Komárek s ním ale nesouhlasí.

reklama

Společnost nyní upírá zrak na aktuální situaci kolem prezidenta Miloše Zemana. Vše pomalu, ale jistě směřuje k tomu, že kvůli špatnému zdravotnímu stavu budou hlavě státu odebrány její pravomoce. „Nacházíme se v situaci nějaké rozvojové, případně africké země, kde se dějí puče. Myslím, že ústavní systém sice byl pod velkým tlakem, málem to nevydržel, ale teď už jsme na dobré cestě. Bude aktivován článek 66 a do měsíce, měsíce a půl budeme mít novou vládu,“ má jasno Schmarcz.

„Šrámy zůstanou a vědomí, že ústavní systém byl málem zbořen partičkou kolem Hradu, je síla,“ pokračoval Schmarcz.

Puč nás minul o kousek

Podle Schmarcze je celá situace politicky a lidsky naprosto neuvěřitelná. „Zajímalo by mě, co se muselo dít v hlavě Vratislava Mynáře a co si myslel – jestli si byl jistý, jestli mu to projde, nebo ne. Jestli myslel na to, jaké budou následky,“ řekl Schmarz. Poukazoval na fakt, že kancléř Vratislav Mynář v nemocnici domluvil schůzku předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (za ANO), přestože věděl o špatném zdravotním stavu prezidenta. „Jestli budou Mynáře stíhat, důležité není. Bylo to o kousek a měli jsme tu puč,“ dodal Schmarcz.

„Zásadně nesouhlasím s tím, že jsme byli na pokraji puče. Podle mě to je přehnané. Vůbec nic takového nehrozilo. Tady si možná pan Mynář a jeho kolegové hnusně zprivatizovali zdraví pana prezidenta,“ reagoval Komárek.

Schmarcz si trval na svém – jednalo se o pokus o puč, který byl podle něj dokonce druhý v pořadí. „První udělal sám Zeman. Hned poté, co se stal prezidentem, neumožnil legitimní většině, aby vládla. Teď to vypadalo, že to samé udělá jeho úředník. Podle mě to směřovalo k tomu, aby si s nemocným prezidentem ležícím v nemocnici jmenovali vlastního premiéra. To je jasný puč,“ zdůraznil Schmarcz.

Tagy:
prezident zdravotní stav Miloš Zeman Vratislav Mynář komentátor Pražský hrad kancléř Martin Komárek Kancelář prezidenta republiky 360° Martin Schmarcz

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama