Končí zdražování hypoték? Expert naznačil vývoj úrokových sazeb do konce roku

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů opět mírně vzrostly. Možná se však dostaly do bodu, ze kterého by v dohledné době mohly zamířit opačným směrem. Nebo alespoň přestat stoupat. Myslí si to Radek Šalša, šéf komunikace České bankovní asociace. „Je naděje, že nabídkové sazby dosahují svého vrcholu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zájem o nové hypotéky klesá. Podle Hypomonitoru České bankovní asociace se objem poskytnutých úvěrů na bydlení v červenci meziměsíčně snížil o třetinu, v meziročním srovnání byl propad ještě markantnější. „Tam je to o 70 až 73 procent. Je to hlavně kvůli vysokým úrokovým sazbám České národní banky, ale i kvůli nejisté ekonomické situaci,“ informoval Radek Šalša z České bankovní asociace (ČBA).

Průměrná úroková sazba u hypoték dosáhla v červenci 5,4 procenta, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v červnu. Nabídkové sazby (ty, které banky aktuálně nabízejí na trhu) se však nacházejí výše, a to nejčastěji mezi šesti a sedmi procenty.

„V nabídkových sazbách ale už vidíme, že pravděpodobně dosahují svého vrcholu, protože Česká národní banka naznačila, že sazby už nebude zvyšovat nebo jen nepatrně,“ vysvětlil Radek Šalša. Šéf komunikace ČBA ale ve vysílání zdůraznil, že jde jen o odhad. „Nikdo nedokáže slíbit, že hypotéky by dražší být nemusely,“ dodal.

Šalša upozornil, že na českém hypotečním trhu je silná konkurence, což bankám brání v tom, aby sazby zvyšovaly neúměrně rychle a příliš vysoko. Přesto za hlavní faktor vývoje hypotečních sazeb považuje politiku České národní banky (ČNB). „Záleží hlavně na základní sazbě ČNB, ale také jejích limitech pro hypotéky,“ doplnil.

Češi zatím splácejí bez problémů

Podle něho je vidět pokles zájmu o hypotéky nejen na objemu půjčených peněz, ale také na počtu poskytnutých úvěrů. „V loňském roce se sjednávalo asi 9,5 tisíce hypoték měsíčně, dnes je to kolem 3,5 tisíce,“ přiblížil Radek Šalša. Podle něj jsou na zdražování hypoték asi nejvíce biti lidé, kteří mají rozestavěný dům a teď jim hypoteční sazby stoupají.

A přestože měsíční splátka u třímilionové hypotéky stoupla za poslední rok a půl o několik tisíc korun, zatím se to nijak neprojevuje na schopnosti Čechů hypoteční úvěry splácet. „Míra selhání úvěrů je zatím nejnižší v historii. Lidí, kteří mají problémy se splácením, je méně než jedno procento,“ komentoval překvapivý údaj Šalša. Podle něj ale banky mají zájem případné potíže se splácením s klienty řešit. „Banky určitě slyší na to, když klient přijde a řekne, že má problém. Banky se pak snaží klientům pomoci,“ dodal Radek Šalša.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

04:50

Ode dneška stát odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.