reklama

Konec doby plastové se blíží!

Každý rok díky našemu pohodlí umírají milióny živočichů
Zdroj: Instagram.com

Vodní želva, které z nosních dírek trčí plast, velryby s žaludkem plným igelitových tašek, ptáci zamotanÍ do plastových sítí, to je jen zlomek videí a fotografií, na které narážíme na sociálních sítích s varováním, jak je přenožení plastů nebezpečné. Znečišťování planety, smrt živočichů, ale i vaše zdraví, to vše je v sázce. Lidstvo ročně vyprodukuje přes 8 miliard tun plastu. Situace plastové doby je neúnosná a Evropa se ji KONEČNĚ rozhodla řešit. 

reklama

Vodní želva, které z nosních dírek trčí plast, velryby s žaludkem plným igelitových tašek, ptáci zamotanÍ do plastových sítí, to je jen zlomek videí a fotografií, na které narážíme na sociálních sítích s varováním, jak je přenožení plastů nebezpečné. Znečišťování planety, smrt živočichů, ale i vaše zdraví, to vše je v sázce. Lidstvo ročně vyprodukuje přes 8 miliard tun plastu. Situace plastové doby je neúnosná a Evropa se ji KONEČNĚ rozhodla řešit.

Takový americký New York zakázal prodej zboží v jednorázových plastech pro obchody a restaurace už letos. Výjimkou jsou podle newyorského hygienického úřadu obaly, do nichž bylo jídlo vloženo před prodejem v daném zařízení, misky, v nichž se prodává syrové maso, a plasty sloužící k ochraně zboží při přepravě. Podniky mají půl roku na to se zákonu přizpůsobit. 
Evropani se na podobný zákaz mohou těšit v roce 2021. Evropská komise zákaz jednorázových plastů navrhla už v květnu loňského roku. Nyní se čeká už jen na schválení jednotlivými státy unie.

„Plasty tvoří podle údajů Evropské komise více než 80 % mořského odpadu. Výrobky, na které se vztahuje návrh směrnice, se na mořském odpadu podílejí až sedmdesáti procenty. V důsledku pomalého rozkladu se plasty shromažďují v mořích, oceánech a na plážích na celém světě. Zbytky plastů se nacházejí v tělech želv, tuleňů, velryb a ptáků, ryb a měkkýšů, ale i dalších mořských živočichů, jejichž prostřednictvím se dostávají i do lidmi konzumované stravy,“ uvedl na svých stránkách Evropský parlament. Velmi smutný byl nedávný případ  vyplavené velryby  na Sardinii, o kterém jsme psali ZDE. Ve svých útrobách nesla mrtvé mládě a 22 kilogramů plastového odpadu. 


Náklady na boj proti znečištění planety připadne v určitém měřítku na výrobce. Například producenti tabákových výrobků, budou muset financovat sběr a recyklaci nedopalků. Filtry cigaret totiž obsahují plast a konzumenti budou o škodách hrozících životnímu prostředí informováni. Aktuální fotky karcinomů na krabičkách cigaret tak nejspíš vystřídají žaludky živočichů plné plastů.

Úprava zákona mimo jiné obsahuje, že do roku 2025 by mělo být 25% plastových láhví vyrobeno z recyklovatelného materiálu. Do roku 2030 pak 55%. O jednorázových plastových obalech se bude jednat do budoucna, protože zatím nemají alternativu jiných materiálů.

Dnes už existuje tzv. bioplast, neboli kompostovatelný plast. K jeho výrobě se používá biomasa: kukuřice, obilniny, brambory, cukrová řepa, cukrová třtina, sója, tabák a přírodní suroviny jako například celulóza a lignit. Materiál je vyroben ze škrobu těchto rostlin. Ten se následně vystaví vysokým teplotám, pomocí izolace se získá glukóza. Kvašením glukózy - kyselina mléčná a později kyselina polymléčná. Z té je možné vyrobit obal jakéhokoliv druhu.
Pro výrobu těchto materiálů se dají použít stejné stroje jako na výrobu plastů, využívá se při výrobě až o 65% méně energie a navíc žádná ropa. Tak kde je problém? Cena. Stále je výroba dražší než klasických plastů. Nicméně s podporou výrobců produktů a států i technologickému pokroku by se mohla situace zvrátit.

Další možnost jsou američtí vědci. Ti přišli s tvrzením, že by se z plastového odpadu, z polypropylenu (z něho se vyrábí asi čtvrtina všech plastů) dalo vyrobit palivo podobné benzínu či naftě. Skvělý nápad, ale jak donutit lidi recyklovat? Zainteresované firmy, které se recyklací zabývají by pod vidinou výdělku museli šlápnout do pedálu.

Třeba takový slovenský ministr životního prostředí László Sólymos pro Ekolist potvrdil, jako jediná země EU plánuje spustit systém zálohování plastových láhví. Naši sousedé navíc plánují zakázat určité jednorázové plasty ještě půl roku před směrnici Evropské unie. Ročně se na Slovensku využije 14 000 tun neobalových plastových výrobků a už tomu nehodlá přihlížet.

Jedna evropská země je ale předběhla. Na chorvatském ostrovu Zlarin, který trápili neohleduplní turisti, už letos jednorázové plasty nenejadete. Vše nahradili méně škodlivými materiály. Navíc se to obešlo bez regulace úřadů, osvětovou kampaň financují místní sami a ani podnikatelé s odstraněním jenorázových plastů neměli problém.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Ve Švýcarsku proběhne referendum, ve kterém se občané alpské země vyjádří, jestli vládu zbaví moci rozhodovat o zavádění tvrdých opatření proti šíření koronaviru. Organizátorům petice už se povedlo nasbírat potřebný počet podpisů. Pokud by se lidé vyslovili pro omezení vládních pravomocí, stalo by se Švýcarsko zřejmě první zemí světa, kde mohou občané přímo ovlivňovat zavádění koronavirových opatření, informuje web Financial Times.

Auto

Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá

Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá

Mercedes GLA hlásí nástupce, je tady druhá generace! Na trhu je kompaktní crossover od roku 2013 a vstoupil do míst, kde se poptávka neustále zvyšovala. A roste dosud. Jenže jeho design byl značně specifický a ne úplně pro každého. Aktuální typ přináší hodně změn. My jsme si vyzkoušeli model 220d 4Matic a nemohli jsme si ho vynachválit.

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama