reklama

Konec éry kancléřky Merkelové: Symbol stability, dluh ve vztahu k Číně, shodli se novináři

Angela Merkelová končí v pozici německé kancléřky. Pro Němce se stala symbolem stability a dokázala si stát i za nepopulárními názory. Svět se za dobu jejího působení posunul, i tak ale některé důležité otázky zůstávají nevyřešené.

reklama

V mládí se Merkelová svými názory profilovala jako reformní komunistka. Byla v mládežnické organizaci FDJ. „Zkušenosti z minulého režimu projevovala v politické praxi. Dokázala mít větší pochopení pro státy, které měli podobnou minulost,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ve Zprávách Plus komentátor Adam Černý.

Podle publicisty Mariana Kechlibara byla její vláda technokratická a mnoho důležitých otázek zůstává nevyřešených. „Svět se za dobu jejího působení posunul. Po jejím odchodu bude ale třeba řešit hodně palčivých otázek jako třeba vztah s Čínou, čemuž se hodně vyhýbala,“ uvedl Kechlibar.

Jednou z důležitých událostí během jejího působení byla migrační krize. Německo se muselo rozhodnout, jak se k přívalu migrantů postaví. „Německé rozhodování bylo velmi obtížné. Buď se uzavřou hranice, nebo se země pokusí vlnu absolvovat. Nakonec bylo pro Němce nepředstavitelné, že by ozbrojená stráž bránila vstupu do Německa,“ popsal Černý. Podle něj Německo migraci celkem zvládlo, neboť velká část lidí, kteří do země přišli, dnes už pracuje a začlenila se do společnosti.

Německo neplní své závazky

Když došlo v roce 2011 v japonské Fukušimě k havárii jaderné elektrárny, prohlásila Merkelová, že jádro v Německu nemá budoucnost a nemělo by mít ani v Evropě. Podle Kechlibara vede otázka Fukušimy k tomu, že Německo není schopné plnit závazky, které si samo dalo.

„Kapacita odstavovaných jaderných elektráren schází,“ uvedl publicista a dodal, že před havárií více států váhalo, co dělat s jadernou energetikou. „V případě Německa se vše měnilo v průběhu jednoho roku, když se rozhodli prodloužit možnost fungování jaderných elektáren a po Fukušimě to převrátili zpět,“ vysvětlil Kechlibar.

Styl Merekelové je věcný a není soutěživý, jak to bývá příznačné pro mnohé politiky. „To zneklidňovalo její partnery na mezinárodní scéně, neboť neuspěli s technikami, které obvykle platily na mužské konkurenty, na ni ale ne,“ popsal Černý a dodal, že Putin při rozhovoru s Merkelovou nechal do místnosti pustit svého psa a věděl, že to pro kancléřku musí být zátěž, jelikož byla v minulosti psem pokousaná a je na ně alergická. Přesto to ale zvládla, protože tyhle „mužské triky“ dobře znala.

Podle Černého zvládala kancléřka krizový management dobře, ale zanechává dluh v posouvání se dopředu. Volby do Spolkového sněmu se v Německu uskuteční v neděli 26. září.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama