Stálé kontroly na hranicích se Slovenskem skončí. Od neděle budou probíhat jen namátkově

V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Vláda je kvůli migraci zavedla koncem loňského září. V prostoru na silnicích i na zelené hranici však hlídkující policisté zůstanou. Po středečním jednání ministerského kabinetu to oznámil vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Doplnil, že vláda je připravena své rozhodnutí operativně měnit. Dosud vyčerpala čtyři měsíce z celkové půlroční lhůty, po kterou mohou země schengenského prostoru o dočasných hraničních kontrolách rozhodnout.

V příhraničních oblastech zůstanou u česko-slovenských hranic policisté ve vyšším počtu, na směnu jich bude hlídkovat 70, uvedl Rakušan. „Kontroly na hranicích v nedělí končí. V příhraniční oblasti stále necháváme zvýšený dohled. Kontrola nebude probíhat přímo na hranici, ale namátkově,“ řekl ministr vnitra po jednání vlády.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Revoluce ve volbách. Hlasovat by se mohlo jen jeden den

Pokles počtu pokusů o nelegální přechod hranice je patrný, uvedl ministr. Úlevu podle něj přineslo také rozhodnutí Německa zrušit ve vlacích směřujících z Plzně do Mnichova kontroly.

Tisíce zkontrolovaných osob

Ještě minulý týden přitom ministerský kabinet rozhodl o dalším prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem, které zavedl kvůli zvýšenému počtu migrantů evidovanému od konce loňského září. Už nyní ale na hranicích nevypomáhají vojáci ani celníci a namátkové kontroly provádějí jen policisté. Opatření aktuálně platí do půlnoci ze soboty na neděli. Ministr Rakušan již před týdnem řekl, že Česko si brzy bude moci dovolit režim bez stálých kontrol.

Od zavedení opatření do 25. ledna zkontrolovali policisté podle ministerstva vnitra přes tři miliony lidí. Při migraci zajistili 9 567 osob a vstup neumožnili 2 545 z nich. Zadrželi 141 osob podezřelých z převaděčství.

Tagy:
Slovensko migrace Vít Rakušan vláda Česko Ministerstvo vnitra České republiky