Jak se Češi brání drahotě? Kupují i půlky prasat, farmáři zavádí pořadníky

Farmářský trh

Jak lidi šetří?

Mnozí Češi kvůli vytrvalému zdražování hledají všemožné způsoby, jak ušetřit. Na mase třeba tím, že koupí rovnou půlku prasete a udělají si zásobu i na několik měsíců. Mimo města může pomoci využít malochov králíků nebo slepic či nákup takzvaně ze dvora.

Ve Staré Vsi na severní Moravě o vejce k snídani není nouze, zbude i pro sousedy. To v obchodech už letí ceny základních potravin strmě vzhůru. A tak si zákazníci hledají cestu i k farmářům, kde se dá teď ušetřit – když víte, jak na to.

Jarmila Harudová z Kojčic na Pelhřimovsku nakupuje maso ve velkém. K tomu ale potřebuje pořádný mrazák. „Mám větší rodinu, tak abychom měli na obědy a na gril, když se mi sejdou,“ vysvětlila Harudová.

Farmy musí zavádět pořadníky

„Nejčastěji si lidé berou půlky. U nás dneska půlka vyjde na 65 korun za kilo včetně daně. Půlka má kolem 55 kil,“ popsal majitel farmy a chovatel prasat Pavel Kuzdas.

Právě u vepřového masa je rozdíl výrazný. V obchodech totiž zdražuje o desítky procent. Jiné to není ani u mléka. „Tuším, že jsem někde viděla polotučné mléko v akci za 17 korun. U nás se dá koupit plnotučné syrové kravské mléko za 14 korun,“ řekla majitelka rodinné farmy a mlékárny Marie Čiplová.

Farmáři tak za poslední týdny musí zájemce i odmítat nebo zavádět pořadníky. Pokud máte velký mrazák nebo spižírnu, ušetříte stovky i tisíce korun. Pro jedno mléko nebo balíček masa se ale na dvůr cestovat nevyplatí.

Tagy: