Kovanda: Vláda pomáhá živnostníkům, jak slibovala. Zaměstnanci další úlevy nepotřebují

Podnikatelům se zlepší v těžkých časech podmínky, řekl o plánu ministerstva financí na zvýšení limitu pro možnost přihlásit se k paušální dani hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V Novém dni na CNN Prima NEWS zároveň podotkl, že zaměstnanců by se další úlevy týkat neměly, protože si polepšili zrušením superhrubé mzdy.

Od příštího roku by se měl zvýšit limit pro možnost přihlásit se k paušální dani z jednoho na dva miliony korun, navrhuje ministerstvo financí. Změny u paušální daně souvisí s návrhem resortu navýšit limit pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty (DPH) rovněž z jednoho na dva miliony korun.

„Do režimu paušální daně vstoupí 50 tisíc živnostníků. To je příznivá zpráva a změny jsou logické. Jestliže je velká inflace, měli bychom podobné limity navyšovat. Lidé s milionem obratu ročně nyní musí být plátci DPH, což je vzhledem k inflaci neúměrné,“ uvedl Kovanda. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je totiž nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na rekordních 14,2 %.

Podle Kovandy se podnikatelům zlepší podmínky v těžkých časech ekonomické krize. Podotkl, že drobní podnikatelé živí další občany, vládu nebo politiky. Z jejich daní žije stát, proto je důležité je podporovat.

„Někteří mladí odmítají začít podnikat, protože se nechtějí prodírat mraky dokumentů, které potřebují. Radši skončí ve státní sféře nebo ve velké korporaci, kde nejsou tak přínosní. Jde o správný krok vlády, která podporu živnostníků slibovala,“ konstatoval Kovanda a dodal, že nepůjde o zásadní ránu pro státní kasu. Podnikatelé budou podle ekonoma aktivnější a také jich v Česku díky změnám přibyde, čímž vzniknou nové daňové příjmy státu a dojde k vylepšení bilance veřejných rozpočtů.

Podnikatelům se podpory nedostalo

Pokud návrh ministerstva financí projde, je možné čekat hlasitou odezvu od zaměstnanců, kteří také budou volat po daňových úlevách. „Zaměstnanci by neměli mít velké úlevy, těch se jim dostalo při zrušení superhrubé mzdy od roku 2021. Pokud pobírají běžnou mzdu, přijdou si za rok na 25 tisíc korun navíc,“ prohlásil Kovanda.

Podnikatelům se podobné podpory nedostalo, takže podle ekonoma se teď podmínky jen srovnávají. Žádné úlevy pro zaměstnance by nevytvářel i vzhledem k současné ekonomické situaci. „Vyšší plat si musí vydobýt u zaměstnavatele, neměl by se o to starat stát,“ vzkázal.

Výše paušální daně by měla být podle ministerstva rozdělena na tři pásma odvozená od výše příjmů a sekundárně od výdajového paušálu. Dnes je daň stejně vysoká pro všechny. „Navrhované změny mají jednoho společného jmenovatele, a tím je zjednodušování daňových povinností a snížení či rušení administrativy pro naše podnikatele,“ řekl šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS).

Specifika paušální daně

Pro rok 2022 paušální daň pro drobné podnikatele vychází na 5 994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2 627 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % činí 3 267 korun a daň z příjmů je 100 korun. Letos ke konci dubna paušální daň využívalo zhruba 82 300 živnostníků.

Podle odborníků je nyní paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již podnikatelé nemohou uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Paušální daň byla zavedená od ledna loňského roku. Rozhodnutí o tom, že ji bude využívat, musí živnostník oznámit finančnímu úřadu do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tedy zpravidla do 10. ledna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).